Sakarya Erzurumlular Derneğinden Muhteşem Kutlama
 

Sakarya Erzurumlular Derneğinden Muhteşem Kutlama

Sakarya’da Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97.’nci yıldönümü nedeniyle şölen düzenlendi.

22 Mart 2015 Pazar 21:50
Yazdır

Sakarya’da Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97.’nci yıldönümü nedeniyle şölen düzenlendi. Serdivan Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen şölende sahne alan sanatçılar, Erzurumlulara unutulmaz anlar yaşattı.
Sakarya, Arifiye ve Sapanca Erzurumlular Dernekleri tarafından düzenlenen geceye, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, bazı milletvekili aday adayları ve çok sayıda Erzurumlu katıldı.
Yaklaşık beş bin kişinin izlediği program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı sahne aldı. Mehteranların ardından Sakarya Erzurumlular Derneği Başkanı Adnan Akbaş bir konuşma yaptı. Konuşmasına kısa bir şiir okuyarak başlayan Akbaş, “Binlerce yıllık geçmişi bulunan, birçok millet ve medeniyete ev sahipliği yapan Erzurum şehrimizin zalim düşmanın elinden kurtuluşunun 97’nci yılını anmak için burada toplanmış bulunmaktayız. 12 Mart 1918 günü serhat şehrimizin, göz bebeğimizin, Erzurum’un esaretten hürriyete, ölümden hayata kavuştuğu gündür. 12 Mart 1918’de Türk ordusu bu güzel toprakları şehitlerin kanıyla sulayarak düşmandan arındırmış ve Ermenilerin çirkin hayallerini bir daha dirilmeyecek şekilde kursaklarına gömmüştür. 12 Mart yalnızca Erzurumlular için değil, insanlık için de oldukça önemli bir gündür. Çünkü akla gelmeyecek, insanlık dışı her türlü işkence ve katliamı gerçekleştiren Ermeniler, geldikleri yere gönderilmişlerdi. Üzerinde yaşadığımız bu vatan, onurlu Anadolu insanının özgür yaşaması, minarelerden ezanların susmaması, semalarda dalgalanan ay yıldızlı al bayrağımızın inmemesi için canları pahasına mücadele eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün atalarımızı saygıyla, rahmetle anıyorum” dedi. Akbaş’ın konuşmasından sonra sahne alan Erzurum Bar ekibi, izletenlerden büyük beğeni aldı. İlerleyen saatlerde sahne alan ses sanatçıları Ömer Bilgin ve Elif Buse Doğan’ın söyledikleri Erzurum türkülerine, salondaki davetliler halaylarla eşlik etti.
Etkinlikler kapsamında, gecenin sonunda sahneye çıkan İbrahim Erkal’a, salondaki davetliler yoğun ilgi gösterdi. Hayranlarının adeta fotoğraf çekme yarışına girdiği Erkal, eski ve yeni şarkılarından oluşan bir konser verdi. Erkal’ın Erzurum yöresine ait türküleri de seslendirdiği konserin ardından etkinlik sona erdi.

Anahtar Kelimeler: sakarya’da, erzurum’un, düşman, işgalinden, kurtuluşunun, ’nci
Bu haber toplam 2459 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler