Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::

AFAD DOĞAL AFETLERE HAZIR

Sakarya'da, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), doğal afetlere zamanında müdahale etmek için gerçeği aratmayan tatbikatlarla göreve hazırlanıyor.

Sakarya'da, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), doğal afetlere zamanında müdahale etmek için gerçeği aratmayan tatbikatlarla göreve hazırlanıyor.
Türkiye'deki 11 arama kurtarma birliğinden biri olan Sakarya'nın Sapanca ilçesindeki AFAD İl Müdürlüğünde görevli 120 personele, deprem, sel, heyelan ve yangın gibi olaylara müdahale etmeleri için uzman ekiplerce eğitim veriliyor. Düzce, Bolu, Zonguldak, Karabük ve Bartın'dan gelen özel birlikler, aldıkları eğitimi gerçeği aratmayan tatbikatlarla pekiştiriyor.
Daha önce 14 Ekim’de birinci ayağı gerçekleştirilen masa başı tatbikatının ardından, ikinci adım olarak gerçekleştirilen saha tatbikatına kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra, 26 hizmet grubunun yönetici ve destek çözüm ortakları katıldı. Çevre illerden plan kapsamında Düzce, Bolu, Zonguldak, Karabük ve Bartın'dan gelen özel birlikler, aldıkları eğitimi gerçeği aratmayan tatbikatlarla pekiştiriyor.

“HAZIRLIKLI DURUMDAYIZ”
Tatbikatla ilgili bilgi veren Sakarya AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, tatbikatın öneminin, uygulamada gerçekleşebilecek sorunların tatbikat sırasında daha iyi gözlemlenebileceğini söyledi. Kaşkaş, “Başkanlığımızın kurulduğundan bu yana Sakarya’da ilk defa gerçekleştirilen bu tatbikat, Sakarya ve bölgemiz için çok faydalı ve önemli. Sakarya birinci derece deprem kuşağında, o bakımdan koordinatör il olarak araç gereç ve eğitilmiş personeliyle her an böyle bir şeye hazırlıklı durumdayız” dedi.

“TATBİKAT GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI”
Tatbikatı izleyenler arasında bulunan Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, “Ülkemizin nereden nereye geldiğinin küçük bir göstergesi olan arama-kurtarma birliğimizce yapılan tatbikatta hazır bir görüntü çizmesi göğsümüzü kabarttı. Özellikle geçmişte afet durumlarında yaşananlara mukabil bu gün geldiğimiz noktayı kısaca hatırlatma imkanı bulduk. Allah devletimize zeval vermesin, devletsiz ve desteksiz bırakmasın” diye konuştu.

20 Kasım 2015 Cuma 22:23

http://www.sakaryamedya.com/haber/afad-dogal-afetlere-hazir--39226.html