hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
Yaşar Kemale İstanbul Bilgi Üniversitesinden fahri doktora unvanı
 

Yaşar Kemale İstanbul Bilgi Üniversitesinden fahri doktora unvanı

Yaşar Kemalin eşi Ayşe Semiha Baban: "Bir yazarın böyle kapsamlı bir programla, farklı disiplin ve bakış açılarıyla ele alınması çok önemli bir ayrıcalık. Yaşar Kemalin sözüyle; İstanbul Bilgi Üniversitesine çok teşekkür ederim. Bana müthiş büyük bir mutluluk yaşatıyorsunuz"

13 Kasım 2014 Perşembe 03:10
Yazdır

Cumhuriyet çağı Türk edebiyatının mühim isimlerinden Yaşar Kemale İstanbul Bilgi Üniversitesi sebebi ile fahri doktora unvanı verildi.

Santralistanbul Kampüsünde, "Yaşar Kemal Onur Günü" etkinlikleri kapsamında düzenlenen törende, üniversitenin rektörü Prof. Dr. Remzi Sanver, fahri doktora belgesini programa sıhhat sorunları itibarıyla katılamayan Yaşar Kemalin benzeri Ayşe Semiha Babana takdim etti.

Baban, yaptığı konuşmada, Yaşar Kemalin kalp ve selamlarını iletti. Etkinliği düzenleyenlere, incelemelerini paylaşanlara ve törende emeği geçenlere teşekkür eden Baban, şöyle konuştu:

"Bir yazarın böyle kapsamlı bir programla, değişik disiplin ve bakış açılarıyla ele alınması aşırı mühim bir ayrıcalık. Yaşar Kemalin sözüyle; İstanbul Bilgi Üniversitesine aşırı teşekkür ederim. Bana inanılmaz iri bir huzur yaşatıyorsunuz. Buraya bugünümü paylaşmaya gelen bütün dostlarımız, hepiniz sağ olasınız."

"Yaşar Kemale mükafat vermek, onu değil, ödülü verenleri onurlandırmaktır"

Konuşmasına Yazar Adalet Ağaoğlunun gönderdiği notu okuyarak başlayan Gazeteci-Yazar Doğan Hızlan da Yaşar Kemalin bütün mükafat törenlerinde bulunduğunu, bu nedenden kendini talihli bir tanesi şekilde saydığını söyledi.

"Yaşar Kemale mükafat vermek, onu değil, ödülü verenleri onurlandırmaktır" diyen Hızlan, yazarların "edebiyat tarihine" ve "bugüne" kalanlar şekilde ikiye ayrılabileceğini, Yaşar Kemalin bu iki ayrıcalığı de içerisinde bulundurduğunu anlattı.

Hızlan, Kemalin tehlikeli bir bölgede kalem oynattığını dile getirerek, "Bunu siyasal, toplumsal anlamdan aşırı edebi manada söylüyorum. Folklor ve destan ve kamu öyküleri aşırı mühim bir fon lakin onu ustaca bugüne getiremezseniz onun bir taklitçisi şekilde dar sınırlar içerisinde kalırsınız. Yaşar Kemalin destanları kullanıp onları bugüne getirmesi, onlardan uygar bir edebiyat yapması iri bir ustalıktır" ifadelerini kullandı.

"Yaşar Kemal külliyatı, Türkiyenin destanıdır"

Sanver de üniversitenin tarihinde iz bırakacak, evrensel manada bir üniversite olmasına katkıda bulunacak bir merasim gerçekleştirdiklerini kaydetti.

En coşku veren konuşmasını yaptığını belirten Sanver, şöyle devam etti:

"Yaşar Kemalin bir ödülü kabul etmesi, o ödülü veren kuruluş için bir onurdur. Yoksa elbette ki kendisine itibar vererek, onu taltif etmek düşüncesinde hiç bir süre olmadık. Bu nedenden varlığı, eserleri, fahri doktoramızı kabul eden alçak gönüllüğüyle Yaşar Kemale teşekkür ederim. Bir yazarın bölgesini, ülkesini, kültürünü böylesine anlatabilmesi nadirdir. Yaşar Kemal külliyatı, Türkiyenin destanıdır. Toplumların kahramanlık hikayeleri her süre menfaat ama her süre onları yazacak kalemler çıkmaz. Bu değeri bilmek, mühim bir insanlık borcudur."

Konuşmaların peşinden davetliler, Güneş Karabudanın fotoğraflarından oluşan "Al Gözüm Seyreyle" isimli fotoğraf Sergisi ile Kemalin Yazar Fethi Naci için imzaladığı 1955 basımı İnce Memed ile 1952 basımı Sarı Sıcak kitabının da olduğu kitap sergisini gezdi.

Nebil Özgentürk sebebi ile hazırlanmakta olan ve Yaşar Kemalin hayatını söz eden kısa portre filmin de gösterildiği törene, duayen fotoğrafçı Ara Güler, sanatçı Türkan Şoray, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kaynak : AA

Kaynak: HABER7.COM

Anahtar Kelimeler: Edebiyat,yaşar,kemal,istanbul,bilgi,üniversitesi,fahri,doktora,santralistanbul,Yaşar,Kemal,Onur,Günü,KÜLTÜR,Haber,
Bu haber toplam 41971 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free