hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
SATSO BAŞKANI AKGÜN ALTUĞ; “ÇINAR AĞACI OLDUĞUMUZU GÖSTERMELİYİZ'' DÖVİZ KURLARINDAKİ DALGALANMALARDAN KİŞİSEL ÇIKAR DÜŞÜNENLERE SATSO'DAN UYARI Büyükşehir’den Önemli Açıklama Büyükşehir Basket parkeye indi Kart54 dolumları artık Gar Meydanı’nda ‘Sokak Basketbolu Turnuvası’ Kent Park’ta İMMİB'TEN SATSO'YA PLAKET SAKARYA MOBİLYA İMALATÇILARI (SAMİKOP) GENEL KURULU YAPILDI AK PARTİ’NİN KURULUŞU TARİHİ MİLATTIR MÜSİAD BASIN DUYURUSU
Büyükşehir’den Önemli Açıklama
Büyükşehir’den Önemli Açıklama
 
Kart54 dolumları artık Gar Meydanı’nda
Kart54 dolumları artık Gar Meydanı’nda
 
KILIǒTAN SAKARYA HALKINA ‘ALTIN VE DÖVİZ’ ÇAĞRISI
KILIǒTAN SAKARYA HALKINA ‘ALTIN VE DÖVİZ’ ÇAĞRISI
 

‘Yaz Şenliği’ Kent Park’ta
‘Yaz Şenliği’ Kent Park’ta
Yapay tatlandırıcılara dikkat!
 

Yapay tatlandırıcılara dikkat!

Doç. Dr. Hakan Çoksüer, yapay tatlandırıcıların kadın ve erkeklerde kısırlığa neden olduğunu söyledi.

12 Kasım 2014 Çarşamba 15:30
Yazdır

Doç. Dr. Hakan Çoksüer, suni tatlandırıcıların hanım ve beylerde kısırlığa sebep olduğunu söyledi.

Kısırlığa sebep bulunan maddeler içerisinde suni tatlandırıcıların mühim bir yer tutuğunu belirten Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezinde görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, yapılan incelemeler neticesinde bu tatlandırıcıyı kullanan hanım ve beylerde mühim ölçüde yumurtalık ve sperm kalitesinin düşürücü etkilerinin olduğunun ortaya çıktığını kaydetti. Tatlandırıcıların sırf hamilelik öncesinde değil, hamilelik sonrasında da mühim etkiler ortaya koyduğunu anlatım eden Çoksüer, gebelik devrinde tüketilen tatlandırıcıların çocukta ve annede yıkıcı neticeler ortaya çıkardığını ve bu sebeple bunların tüketiminden ırak durulması gerektiğini söyledi.

?KISIRLIKLA BİRLİKTE GEBELİK DÖNEMİNDE YIKICI SONUÇLAR ORTAYA ÇIKARMAKTADIR?

Tatlandırıcıların suni şeker olma özelliğinin olduğunu kaydeden Çoksüer, bu tatlandırıcıların içerisinde bulunan aspartam maddesinin epey bir yıkıcı neticeler ortaya çıkardığını ve bunların hem kısırlığa sebep olduğunu, hem de gebelik devrinde epey bir yıkıcı neticeler ortaya çıkardığını vurguladı. Çoksüer, ?Tatlandırıcı kullanımının kısırlık üstünde bulunan yararsız etkileri de bu madde dolayısı ile ortaya çıkmaktadır. Gebelik arzulayan kadınların, her zaman bu tatlandırıcıları içeren besinlerden kaçınmaları gerekir. Yapay tatlandırıcıların genelde asitli içecekler içerisinde olduğu bilinmektedir. Özellikle diyet kola tüketimini alışkanlık durumuna getirmiş bulunan şahısların bu alışkanlıklarını her zaman terk etmeleri gerekmektedir. Kadın fizyolojisi açısından mühim bulunan yumurtalık gelişmelerine epey bir ziyan verici bir yapıya sahiptir. Erkeklerin de kadınlar kadar konuya dikkat etmeleri gerekmektedir? dedi.

TATLANDIRICILAR KADIN VE ERKEĞE ZARAR VERİYOR

Tatlandırıcıların her iki cins üstünde de mühim zararlara yol açtığını anlatım eden Çoksüer, ?Öncelikle kadınlar üstünde oluşturduğu etkilere bakılacak olursa, düzensiz tane görme, libido azalması, gebelik oranında düşüş, yumurtalık fonksiyonlarında mühim azalmalar yaşanmaktadır. Erkekte ortaya çıkardığı hasarlar ise, testis fonksiyonlarında mühim ölçülerde azalma yaşanması, testosteron hormonu üstünde mühim seviye düşüşleri, libido da azalma benzeri neticeler ortaya çıkarmaktadır. Erkeklerde sperm kalitesinin düşmesinin testosteron hormonu ile mühim bir bağlantısı bulunmaktadır. Bu bağlantı içerisinde yapılan gıda tüketimlerinin önemi epey bir büyüktür. Bu sebeple suni tatlandırıcı içeren, kola, şekerli sakız, jelibon benzeri maddelerden her zaman ırak durulması gerekir. Yapay tatlandırıcıların mühim bir etkisi bulunan hal da bağımlılık yapmasıdır. Bu tatlandırıcılar içerisinde bulunan maddeler itibariyle insanlarda devamlı bir kullanım geliştirmektedir. Tatlandırıcılara bulunan bu alışkanlık ise zaman geçtikçe bireyin fizyolojik dengesinde bozukluklar meydana getirmektedir. Sağlık bakanlığının ortaya koyduğu bu araştırma, bireyin kısırlık benzeri bir sorunla karşılaştığını göstermektedir. Bu sebeple bebek sahibi olmak arzulayan şahısların beslenme biçimine mühim ölçüde dikkat etmesi gerekmektedir? halinde konuştu.

Kaynak: IHA

Anahtar Kelimeler: Doç Dr Hakan Çoksüer,Kısırlık,Tatlandırıcı,
Bu haber toplam 10500 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1969 Woodstock Müzik ve Sanat Festivali, New York yakınlarında bir mandırada 400 bin kişinin katılımıyla başladı. Festival üç gün sürdü.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
engin
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free