hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Yeni Yerinde SATSO 15. MESLEK KOMİTESİ SAHTE DETERJAN VE TEMİZLİK MALZEMELERİ İÇİN UYARDI Gençlerimize olan inancımız asla bitmeyecek Gençliğimize Güvenimiz Tamdır Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma yarışmasında büyük heyecan SEDAŞ’TAN ANINDA MÜDAHALE 2018 yılı kesin hesabı kabul edildi Söğütlü’nün yanındayız SAKARYASPOR: 4 SARIYERSPOR: 0 Üretim anlamında ülkemize en fazla katkı sunan şehirlerden biri olmalıyız.
Gençliğimize Güvenimiz Tamdır
Gençliğimize Güvenimiz Tamdır
 
Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma yarışmasında büyük heyecan
Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma yarışmasında büyük heyecan
 
SAKARYASPOR: 4 SARIYERSPOR: 0
SAKARYASPOR: 4 SARIYERSPOR: 0
 
EKONOMİ TABANLI STK'LAR TAMAMLAYICIMIZDIR İŞBİRLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ
EKONOMİ TABANLI STK'LAR TAMAMLAYICIMIZDIR İŞBİRLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ
Tüyap Kitap Fuarı’nda 'Kürt Romanı' konuşuldu
 

Tüyap Kitap Fuarı’nda "Kürt Romanı" konuşuldu

Yazar Ömer Dilsöz: "Kürt romancılığında her ne kadar teknik eksiklikler olsa da büyük bir gelişme yaşıyor. İlerisi için ümit varım."

13 Kasım 2014 Perşembe 03:48
Yazdır

TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği ortaklığıyla düzenlenen 33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarında okurlarıyla buluşan Kürt yazarlar, Kürtçe yazmanın zorlukları ile çözüm süreci ve üniversitelerde Kürtçe eğitim verilmesinin müspet katkıları üstünde düşüncelerini paylaştı.

Yazarlardan Ömer Dilsöz, Kürt romanının kocaman bir büyüme yaşadığını ve bundan böyle politik konular dışında da oldukça çok konu hakkında Kürtçe romanlar yazıldığını belirtti.

Kürt romancılığının ilerlemesi için okullarda Kürtçe eğitimin gerekliliğine yer veren Dilsöz şöyle konuştu:

"Kürtçe eğitimin önü açılırsa bu bölgede da elbette kocaman gelişmeler yaşanır. Kürtçe romancılık kocaman bir büyüme kaydediyor. Sloganik tekdüze romanların yerini bundan böyle psikolojiden tutun, felsefe ve İlim kurguya kadar yeni oldukça çok kitap alıyor."

Yazmak için bolca okumak, çalışma sarf etmek ve bolca süre harcamak gerektiğini anlatım eden Dilsöz, yazmayı kendine amaç şekilde belirleyen gençlere de şu tavsiyelerde bulundu:

"Ben Guze Reş kitabımı yazmak için 11 sene üstünde çalıştım. Gençlerin de dünya klasiklerinden Kürtçe klasiklere kadar her şeyi okumaları gerekiyor. Kürt toplumunu, dengbejliği, Kürt kültürü ve edebiyatını iyi bilmeleri gerek ki iyi analizler ve tasvirler yapabilsinler. mesela yalnızca Ahmedi Hani değil Nali, Piremerd, Heci Kadri Koyi?yi de iyi tanımaları gerekiyor."

Danimarka?da psikoloji eğitimi sektör Zaholu Kürt yazar Kovan Sindi de Kürt romancılığının bundan böyle kocaman bir ilerleme kaydettiğini belirterek şöyle konuştu:

?Güneydeki Kürtler, Latin alfabesi ile yapıt ortaya koyamıyorlar. Bu da şu manaya geliyor; Türkiye, Avrupa ve Ermenistan?daki Kürtlere kolayca ulaşamıyorlar. Ayrıca siyaset, yalnızlık ve başka konularda Kürtçe romancılıkta sorun yaşanmıyor. Ama varlık, felsefe, psikosomatik benzeri konularda daha aşırı roman yazılmasına gereksinim var.?

Genç yazarlardan umutlu olduğunu dile getiren Sindi, "Dostoyevski?nin romanları psikoloji sahasına ve başka oldukça çok bölgeye konu oluyor. Kürtçe romancılık da her geçen gün gelişiyor. Dile gereken ciddiyet verilip üstünde devamlı çalışmalar yapılırsa ve gereken çalışma verilirse daha da ilerleyecek" dedi.

Şair ve yazar Cihan Roj ise lisan ve coğrafyanın birbiriyle aşırı bağlantılı olduğunu ve bunun Kürtçe roman üstünde de etkisi bulunduğunu vurguladı.

Çözüm sürecinin ve üniversitelerdeki Kürtçe eğitim sektör öğrencilerin Kürtçe yazıp okumalarının edebiyat dalında müspet etkisi olduğunu anlatım eden Roj, şöyle devam etti:

"Elbette bunların müspet bir etkisi var, zira romanı okuyan okuyucu art dönüşümde bulunuyor, eleştiriyor. Bu da yazarın kendisini geliştirmesine, romancılığın ilerleme katetmesine sebep oluyor."

Kürtçe roman üstüne yapılan eleştirilere de yer veren Roj şöyle konuştu:

"Bazı Kürtler, Kürtçe romancılık dünya standartlarına ulaştı diyor. Kimileri de Çok kıymetli ve mühim yapıtlar ortaya çıkmıyor diyor. Bu iki yargılama de aşırı uçlarda eleştiriler. Kürtlerin temkinli olması gerek yargılama yaparken. Ayrıca kişilerden aşırı yapıtlar üstünden değerlendirme yapmaları gerekiyor. Çok ad yapmış meşhur bir yazar olabilmektedir şahıs fakat bu onun aşırı iyi bir yazar olduğunun işareti değildir. Bilinmeyen yada aşırı genç fakat aşırı iyi yazan bireyler de mevcut Kürt edebiyatında."

Konferans bitiminde dinleyicilerle sohbet eden yazarlar bununla beraber kitapseverlere kitaplarını da imzaladı.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde açılan fuar, 16 Kasıma kadar gezilebilecek.

Kaynak : AA

Kaynak: HABER7.COM

Anahtar Kelimeler: konferans,kürt,romanı,Ömer,Dilsöz,Cihan,Roj,Azad,Zal,Kovan,Sindi,JJ,yayınevi,KÜLTÜR,Haber,
Bu haber toplam 20035 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1991 Edith Cresson, Fransa'nın ilk kadın başbakanı oldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free