hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Sakarya’da akıllı bisiklet dönemi başlıyor Şehrin yeni hal kompleksi tamamlanıyor İHRACAT SİZDEN, PERSONEL BİZDEN ULUSLARARASI TİCARET ELÇİLERİ YETİŞİYOR İş Dünyasındaki Yerimiz Yeni Nesil Girişimcilik Sakarya 24. Sırada 300 bisiklet sahiplerini buldu 33 milyonluk dev altyapı yatırımı tamamlandı Milletvekili Dikbayır; “Gün, birlik günüdür” GökhanKORKMAZ’a yeni görev…

Sakarya’da akıllı bisiklet dönemi başlıyor
Sakarya’da akıllı bisiklet dönemi başlıyor
 
Sakarya 24. Sırada
Sakarya 24. Sırada
 

300 bisiklet sahiplerini buldu
300 bisiklet sahiplerini buldu
 
Milletvekili Dikbayır; “Gün, birlik günüdür”
Milletvekili Dikbayır; “Gün, birlik günüdür”
'TÜRKİYE’DE HÜKÜMET SİSTEMİ ARAYIŞLARI' KONULU PANEL GERÇEKLEŞTİ
 

'TÜRKİYE’DE HÜKÜMET SİSTEMİ ARAYIŞLARI' KONULU PANEL GERÇEKLEŞTİ

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü tarafından 'Türkiye’de Hükümet Sistemi Arayışları' konulu bilimsel bir panel düzenlendi.

2 Nisan 2016 Cumartesi 03:02
Yazdır

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü tarafından 'Türkiye’de Hükümet Sistemi Arayışları' konulu bilimsel bir panel düzenlendi.
Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yapılan panele TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve Milletvekili Ahmet İyimaya, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, SAÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Panel Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şevki Hakyemez, Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Berat Özipek’in yanı sıra akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

TÜRKİYE’DE MANTALİTE DEĞİŞİMİNE İHTİYAÇ VAR
Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Türkiye’de kurumların gelişim göstermesi için zihniyet değişimine ihtiyacı olduğuna işaret ederek, “Türkiye’de bir iş yapmak istiyorsanız bunu daha farklı bir mantaliteyle yapmanız gerekiyor. Kurumun başına geçip sadece belirlenen işleri yapıyorsanız o zaman o kurum ileri gitmez” dedi.
Sakarya Üniversitesi’nde bu kapsamda bir zihniyet değişikliğine gittiklerini anlatan Elmas, öncelikle eğitim konusunda eksikleri belirleyerek yola çıktıklarını söyledi.
Elmas, “Göreve geldiğimde üniversite akreditasyon ve yayın konularında zor durumdaydı. Dış kaynaklı proje alamıyorduk. Bunların giderilmesi için üniversiteye bir hedef koyduk. Fakat bunun için ilk karşı çıkan üniversite içi bürokrasiydi. Bu konuda kararlı ve hedef odaklı olarak yola çıktık. Bilişim sistemini kurduk. Mükemmellikte Süreklilik Ödülü’nü aldık. Geçen yıl Avrupa Kalite Ödülü’nü Türkiye’de ilk alan üniversite olduk. Bu yıl da Avrupa Üniversiteler Birliği üniversitemizi ziyaret etti. Oradan da başarılı bir sonuç alacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
Tüm bu gelişmelerin üniversiteye birçok katkısı olduğunu vurgulayan Elmas, “Akreditasyon konusunda tüm bölümlerimizi akredite etme hedefimizde yarıyı aştık. Şu anda Türkiye’de böyle bir üniversite yok. Uluslararası endeksli yayın konusunda da yayınlarımızı üç kat artırdık. Üniversitemiz Türkiye sıralamasında 45 ile 70 arasındaydı. Son bir yıldır 15 ile 30 arasındayız. Başarıya ulaşmak istiyorsanız kurumların mantığını ve mantalitesini değiştirmelisiniz. Sistemlerin uygulanması yerine hedeflere odaklanıldığı zaman başarıya ulaşılmayacak bir durum yok” şeklinde konuştu.

HEDEF ODAKLI ÇALIŞILMALI
Türkiye'nin son 30 yılda iki defa sınıf atladığını ve sistemlerin değiştirilmesi için birçok uygulama yapıldığını kaydeden Elmas, “Ancak Türkiye son birkaç yılda bir patinaj halinde. Türkiye aslında yaptığı çoğu işte hedef odaklı işlere geçti. Ancak bunu risk alarak yapıyor. Ülke olarak büyük hedeflerimiz var. Bunlara ulaşmak için Türkiye'nin kendisini tutan şeylerden kurtulması lazım” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından panelin "Hükumet Sistemleri: Kavramsal ve Teorik Çerçeve" başlıklı açılış oturumuna geçildi.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, siyasal, bilgiler, fakültesi, siyaset
Bu haber toplam 1312 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1978 Enver Sedat ve Menahem Begin Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
engin
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free