hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
Toyota'nın Yeni Verso Modeli Tanıtıldı
 

Toyota'nın Yeni Verso Modeli Tanıtıldı

Toyota, Verso'nun 1.6 D-4D modelinin tanıtımı ve 2013 yılının Toyota Türkiye ve sektör açısından değerlendirilmesi adına, Toyota Türkiye CEO'su Orhan Özer eşliğinde Sakarya Toyota Fabrikası'nda bir basın toplantısı düzenledi.

28 Ocak 2014 Salı 16:32
Yazdır

Toyota Türkiye 2013 yılını oldukça dinamik ve hedeflerine ulaştığı bir yıl olarak tamamladı. 2013 yılının ilk yarısı 11'inci nesil Corolla projesine hazırlanılarak geçirildiği ve bu ilk 6 aylık dönem, sadece tek model yeni Verso modelinin üretimi gerçekleştiğinden, üretim ve ihracat adetleri açısından düşük bir dönem olduğu, bu dönemde fabrika içinde yoğun bir tempo ile Corolla üretimine hazırlık yapıldığı söylendi.

Toyota Türkiye'nin, Japonya dışında yeni nesil Corolla üretimine başlayan ilk fabrika olduğunu söyleyen Toyota Türkiye CEO'su Özer, proje için toplam 150 milyon Euro'luk model yatımı gerçekleştiğini ve yeni çalışanların işe alındığını dile getirdi. Özer'in verdiği bilgiye göre, 2012 takvim yılı toplam üretimi 76 bin 925 iken 2013 yıl sonu Corolla ve Verso toplam üretim adeti geçen yıla göre yüzde 33'lük bir artış gerçekleştirerek 102 bin 260 oldu. 2013 yılı üretiminin yüzde 65'ini Corolla, yüzde 35'ini Verso modelleri oluşturdu.

CEO Özer, 2013 yılında üretiminin yüzde 85'i oranında, toplam 1 buçuk milyar dolarlık değerde ihracat gerçekleştirildiğini, 49 bin 519 adet Corolla ve 36 bin 259 adet Verso olacak şekilde toplam 85 bin 778 otomobil ihraç edildiğini belirterek, "Sektör açısından oldukça verimli bir yıl geçirdik. Toplam üretim yüzde 5 artışla 1.13 milyon, toplam ihracat yüzde 14 artışla 828 bin adete karşılık 21.5 milyar dolar, toplam pazar yüzde 9 artışla 893 bin olarak gerçekleşti" dedi.

Orhan Özer, otomobil pazarının her geçen gün büyüdüğü Türkiye'de, kullanılan otomobillerin yüzde 78'inin ithal modellerden oluşma da dış ticaret açığının artmasında bir etken olduğunu söyledi. Toyota Türkiye'nin 2014 yılı toplam üretim hedefinin 130 bin olduğunu anlatan Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: "2014 yılı için sektörde üretim ve ihracat yapan otomotivciler için 2013 yılına benzer bir tablo gerçekleşebilir, ancak sadece satış yapan ithalatçı şirketler pazarda bu yılki performanslarını yakalayamayabilir. Ülke ekonomisi adına olumlu cari açık azaltma çabalarıyla ithal araç oranının azalacağı öngörüsü, ülkemiz açısından doğru bir strateji izlendiğinin önemli göstergelerinden biridir. Toyota Türkiye'nin 2014 yılı toplam üretim hedefi 130 bin. Hedeflenen üretimin yüzde 32'sini Verso, yüzde 68'ini Corolla'nın oluşturacağı öngörülmektedir ve üretimin yüzde 80'inin ihraç edilmesi hedeflenmektedir."

Özer, konuşmasında, "Türkiye'de otomotiv sektörü, 2013 yılında yüzde 68 ithal araç, otomobil olarak baktığımızda yüzde 78'i ithal araç. Avrupa'da bu kadar ciddi boyutta üretim gücüne sahip olan 6'ıncı sırada bir üretim gücüne sahip olan bir ülkede, bu kadar yüksek oranda ithal araç olması açıkçası şahsi görüşüm olarak benim çok hoşuma giden bir durum değil" dedi.

Verginin artmasını bir üretici ve ihracatçı olarak çok sakıncalı görmediğini anlatan Özer, sözlerine şöyle devam etti: "Yani dış ticaret açığının da kontrol edilmesi açısından, katkıda bulunacaktır diye görüyorum. Döviz kurlarımıza baktığımızda da son 10 yıldır Türk Lirası aşırı değerli olduğu herkes tarafından biliniyor. Bu değerlenmenin biraz daha dengeye oturduğunu ya da denge noktasına geldiğini söyleyebiliriz. Hepimizin beklentisi bir kararlı istikrarlı bir yapıda olmasıdır Türk Lirası'nın, bu ihracatçılar içinde istikrar çok önemli. Genel olarak ben bir felaket ortamı ya da çok kötü bir ortam olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki istikrar dönemi gelecektir, kısa dönem içinde ya da orta vadede istikrarlı bir yapıya kavuşacağız ve bu yapıda umuyorum hem ülkenin rekabet gücünü hem de ihracatın rekabet gücünü artıracak seviyelerde olacaktır. Ben karamsar ya da tedirgin değilim, her şey dengesine oturacaktır ve ülkemiz kalkınmasına aynı şekilde devam edecektir."

Anahtar Kelimeler: toyota, verso, modelinin, tanıtımı, 2013, yılının
Bu haber toplam 2850 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free