hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak Sakarya’da hayvancılığın gelişimi için ortak çalışmaya hazırız Devletimiz tüm imkânlarıyla Sakarya’daydı Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI 3600 Aday Arasından Türkiye Finaline Adını Yazdırdı. Millî Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sonuçlarına Sakarya Damgası SAÜ 50 Yılda Uluslararası Bir Markaya Dönüştü Uluslararası İşgücü Piyasası e-Haritası Hazırlandı MEM’de Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Hazırlıkları
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak
 
Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı
Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı
 
ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI
ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI
 
YKS’ye ücretsiz ulaşım
YKS’ye ücretsiz ulaşım
Taklitten Öteye Geçmeliyiz
 

Taklitten Öteye Geçmeliyiz

Sakarya Üniversitesi İdeal Gençlik Öğrenci Topluluğu ve MTTB Sakarya Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Tarih ve Medeniyet Akademisi” etkinlikleri başladı.

15 Mart 2019 Cuma 00:35
Yazdır

Taklitten Öteye Geçmeliyiz

Sakarya Üniversitesi İdeal Gençlik Öğrenci Topluluğu ve MTTB Sakarya Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Tarih ve Medeniyet Akademisi” etkinlikleri başladı.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde bu kapsamda düzenlenen “Yeni Türkiye`nin Kültürel Vizyonu” konulu konferansa eski Sakarya Milletvekili Mustafa İsen konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmasında ‘medeniyet’ ve ‘yeniden bir medeniyet kurulabilir mi?’ kavramları üzerinde duran İsen, tarih ve medeniyeti oluşturan kültürün soyut ve anlaşılması zor bir kavram olduğunu söyledi. Kültürel unsurların aslında tüm toplumlarda temel olarak benzer şekillerde var olduğunu belirten İsen, önemli olanın bu unsurların bütün dünyanın ilgi duyduğu çerçeveye taşınması olduğunu vurguladı. İsen, “Yapıp ettiğimiz şeyler dünyanın birçok ülkesi tarafından takip edilen, taklit edilen ve beğenilen bir nitelik taşırsa, o toplumların faaliyetleri de yaşama biçimleri de yarıdan fazla o uygarlığa ait tanıma doğru gidebilirse, o zaman medeniyete isim verebiliriz. Batı medeniyetinin, Çin medeniyetinin yemek ya da kılık kıyafet gibi dünyaca bilinen bazı unsurları bu kapsamda değerlendirilebilir” dedi. Çin ve Hindistan gibi doğu medeniyetinin temsilcilerinin günümüzde yükseliş gösterdiğini belirten İsen, “Medeniyet, tarihin başlangıcından beri bir dönüşüm içinde olmuştur. Toplumumuzun da yeniden bir medeniyet oluşturabileceğine inanıyorum” diye konuştu.

“Zihniyet bölünmesi var”

Türkiye’de cumhuriyetin kuruluşundan sonra yeni bir anlayış ortaya çıktığına işaret eden İsen, “Türk aydınlarının her birisinin yeni bir reçetesi vardır. Bu yeni reçeteyle toplumun süratle ayağa kalkacağını söylerler. Örneğin Ziya Gökalp Türkçülük, Mehmet Akif Ersoy ise İslamcılık ile bunun hallolacağını söyler. ‘Mevcut uygarlık bizi bu noktaya getirdi, şimdi tıkandık, buradan yeni bir çıkış yolu bulmak zorundayız’ dediler. Türk edebiyatında 1970’lere kadar yazılan romanların neredeyse tamamı Doğu ve Batı meselesini işler. Bütün bu süreç çerçevesinde bunun bir mutabakata doğru gittiğini söyleyemem. Siyaseten bölünmüşlük biraz buzdağının görünen yüzüdür. Buzdağının altında aslında zihniyet bölünmesi var” şeklinde konuştu.

Toplumsal yapının geçmişteki travmalardan arınarak daha klasik Batıcı bir anlayış üzerinden inşa edilmek istendiğini ifade eden İsen, şöyle devam etti:

“Anadolu’da bir söz vardır; ‘Çala çala bir havaya girecek.’ Şu an bir kakofoni var, ama giderek bir havaya doğru dönüşüyor. 1970’li yıllara kadar konservatuvarlarda Klasik Türk Müziği öğretilmedi. 1960’lı yıllardan sonra ancak Türkiye’de cesur bazı hareketler ortaya çıktı. Bu toplumda Itri, Dede Efendi, Mimar Sinan gibi isimlerin de var olduğu, önce cılız, daha sonra sesli olarak dile getirildi.”

“Taklit noktasında kalamayız”

Gelenekçi sanatların toplumsal hafızanın yeniden diriltilmesi açısından önemli bir işlevi olacağını vurgulayan İsen, “Belediyelerimiz, üniversitelerimiz geleneksel işler yapılan kurslar açmaya başladılar. Herkes geleneği müthiş bir biçimde taklit etmeye başladı. ‘Taklitten tahkike (düşünme ve araştırma) ermek’ sözü var. Şu anda bulunduğumuz nokta taklittir. Bu noktada kalamayız. Bu bizim sorunlarımız çözmeye yetmez. Milletlerin ömrüyle insanların ömrü denk değildir. Bir insanın ortalama 80 yıl olan ömrü, milletlerin tarihinde bebeklik dönemi gibidir. Bunun üç-dört katı ancak insan ömrüne denk gelebilir. O mayalanma dediğimiz şey ancak bu kadar süreçte oluşabilir. Bu yüzden karşılığını ancak gelecek nesiller görme imkânına sahip olacaklar” şeklinde konuştu.

Kültürün ve medeniyetin işletilmesinin de tartışılması gerektiğine dikkat çeken İsen, “Faşist ve Marksist yönetimler, kültürü belli bir program dâhilinde devlet kontrolünde yürütürler. Onlara göre devlet sanatı hem destekler, hem de icra eder. Oysa demokratik ülkelerde tam tersi, tam sivil bir anlayış vardır. Üçüncü bir yol olarak bence devlet ortamı hazırlamalı, desteği vermeli, ama bizatihi icra faaliyetinde bulunmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, ideal, gençlik, öğrenci, topluluğu
Bu haber toplam 2177 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1928 Havacı Amelia Earhart bir uçak ile Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk kadın oldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free