hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Büyükşehir karantinadaki vatandaşların yanında İlçelerde Koronavirüs tedbirleri sürüyor Sağlığınız için mesafenizi koruyun SAKARYAGİAD: SAKARYA İÇİN DEĞER MÜSİAD’dan Erzak Yardımı Sakarya’nın Mali Değerlendirmesi Yapıldı İl Hıfzısıhha Kurulu 06.04.2020 Tarih ve 2020/18 Nolu Kararı İlimizde Gözlem Süresi Dolan Kişilerin Tahliyesi Sürüyor VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE; İl Hıfzısıhha Kurulu 05.04.2020 Tarih ve 2020/17 Nolu Kararı
İl Hıfzısıhha Kurulu 06.04.2020 Tarih ve 2020/18 Nolu Kararı
İl Hıfzısıhha Kurulu 06.04.2020 Tarih ve 2020/18 Nolu Kararı
 
İlimizde Gözlem Süresi Dolan Kişilerin Tahliyesi Sürüyor
İlimizde Gözlem Süresi Dolan Kişilerin Tahliyesi Sürüyor
 
VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE;
VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE;
 
İl Hıfzısıhha Kurulu 05.04.2020 Tarih ve 2020/17 Nolu Kararı
İl Hıfzısıhha Kurulu 05.04.2020 Tarih ve 2020/17 Nolu Kararı
Soba zehirlenmeleri için önemli uyarı
 

Soba zehirlenmeleri için önemli uyarı

Şofben ve sobadan kaynaklanan zehirlenmeler ülkemizde her kış gündeme geliyor, bu zehirlenmelerin büyük bir kısmı ölümle sonuçlanıyor.

13 Kasım 2014 Perşembe 18:54
Yazdır

Mevsim kışa döndü, memleketimizde her yıl çoğu ölümle sonuçlanan şofben, soba ve kombilerden kaynaklı zehirlenmeler açısından da riskli çağa girilmiş oldu. Karbonmonoksit zehirlenmelerini ve ölümleri önlemenin yolu ise birkaç pratik tedbirden geçiyor.

Şofben ve sobadan kaynaklanan zehirlenmeler memleketimizde her kış gündeme geliyor ve ne yazık ki bu zehirlenmelerin iri bir bölümü ölümle sonuçlanıyor. Bu durumun yaşanmaması için yapılacak tek şey ise bacalı bulunan şofben, soba ve kombilerin bakımlarını tertipli yaptırmak.

Makine Mühendisi Aydın Çetin, yanmış gazlardan kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmenin hiç de zor olmadığını söylüyor. Çetin, gaz zehirlenmeleri hakkında, ?Kış aylarında hummalı şekilde uygulanan bacalı cihazların bağlandıkları bacaların tıkalı olması, bağlantılarının iyi yapılmaması yahut bacanın iyi çekmemesi durumunda, yanmış gazlar (baca gazları) ortam içerisine dolmaya başlar. Yanmış gazların kişilerin hayat sahalarına dolması ise zehirlenmelere yol açar? diyor.

Evlerinde bu tarz cihazları kullananların her zaman cihazlarının bakımlarını yaptırmaları, baca bağlantılarını ve bacalarının tıkalı olmadığını denetim ettirmeleri gerektiğini ifade eden Aydın Çetin, ?Bilhassa banyo bu şeklinde dar ve her noktayı kapalı bulunan mekanlarda uygulanan bacalı cihazlarda aşırı daha çok zehirlenme riski vardır? diye konuşuyor.  

"SESSİZ KATİL" FARK EDİLMİYOR

Aydın Çetin, odun ve kömür bu şeklinde yakıtlarda ortaya çıkan dumanın gözle görülmekte olmasının, daha çabuk Önlem almaya olanak verdiğini, fakat dumanları gözle görülemeyen doğalgaz ve LPG uygulanan cihazların daha çok zehirlenme riski yarattığını belirtiyor.Karbonmonoksit zehirlenmeleri tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin bulunmaması nedeni ile başkalık edilmediği için ?sessiz katil? şekilde nitelendiriliyor. 

ZEHİRLENME BU BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR

Hafif düzeyli karbonmonoksit zehirlenmeleri; 
- Baş ağrısı, 
- Yorgunluk ve bitkinlik hissi, 
- Nefes darlığı, 
- Mide bulantısı,
- Baş dönmesi halinde belirti verirken, önemli düzeyli karbonmonoksit zehirlenmelerinde ise; 
- Sersemlik, 
- Kusma, 
- Kas koordinasyonunun kaybolması, 
- Bilinç kaybı ve ölüm gerçekleşebiliyor.  

Aydın Çetin, ?Eğer kapı ve pencere yüzeylerinde yaşarmalar ve genizde yanma hissi oluşuyorsa her zaman ortamı havalandırın, camları açın, bacalı cihazınızı ve bacalarınızı denetim ettirin? uyarısında bulunuyor.

Kaynak: HABER7.COM

Anahtar Kelimeler: Hava,zehirlenme,soba,Genel,sağlık,Haber,
Bu haber toplam 34857 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Balıkesir'de eğitim uçuşu yapan bir uçak, marangozlar sitesine düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free