hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Basketbola sponsor Adatıp Hastanesi oldu İhracatçı Üyelerine SATSO'dan Bir İlk Metrekareye 35 kilogram yağış düştü Büyükşehir ulaşım filosuna yeni kadın şoför Büyükşehir Baskette imzalar atılıyor “15 Temmuz yeni bir devrin başlangıcıdır” Yaşar Kahraman Genel Sekreterliğe Atandı Prof. Dr. Gürdal Rektör Yardımcısı Oldu Sakarya Üniversitesi’nde Rektörlük Devir Teslimi Yapıldı SYKD’den 15 Temmuz Mesajı
İhracatçı Üyelerine SATSO'dan Bir İlk
İhracatçı Üyelerine SATSO'dan Bir İlk
 

Metrekareye 35 kilogram yağış düştü
Metrekareye 35 kilogram yağış düştü
 

“15 Temmuz yeni bir devrin başlangıcıdır”
“15 Temmuz yeni bir devrin başlangıcıdır”
 
Yaşar Kahraman Genel Sekreterliğe Atandı
Yaşar Kahraman Genel Sekreterliğe Atandı
Soba zehirlenmeleri için önemli uyarı
 

Soba zehirlenmeleri için önemli uyarı

Şofben ve sobadan kaynaklanan zehirlenmeler ülkemizde her kış gündeme geliyor, bu zehirlenmelerin büyük bir kısmı ölümle sonuçlanıyor.

13 Kasım 2014 Perşembe 18:54
Yazdır

Mevsim kışa döndü, memleketimizde her yıl çoğu ölümle sonuçlanan şofben, soba ve kombilerden kaynaklı zehirlenmeler açısından da riskli çağa girilmiş oldu. Karbonmonoksit zehirlenmelerini ve ölümleri önlemenin yolu ise birkaç pratik tedbirden geçiyor.

Şofben ve sobadan kaynaklanan zehirlenmeler memleketimizde her kış gündeme geliyor ve ne yazık ki bu zehirlenmelerin iri bir bölümü ölümle sonuçlanıyor. Bu durumun yaşanmaması için yapılacak tek şey ise bacalı bulunan şofben, soba ve kombilerin bakımlarını tertipli yaptırmak.

Makine Mühendisi Aydın Çetin, yanmış gazlardan kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmenin hiç de zor olmadığını söylüyor. Çetin, gaz zehirlenmeleri hakkında, ?Kış aylarında hummalı şekilde uygulanan bacalı cihazların bağlandıkları bacaların tıkalı olması, bağlantılarının iyi yapılmaması yahut bacanın iyi çekmemesi durumunda, yanmış gazlar (baca gazları) ortam içerisine dolmaya başlar. Yanmış gazların kişilerin hayat sahalarına dolması ise zehirlenmelere yol açar? diyor.

Evlerinde bu tarz cihazları kullananların her zaman cihazlarının bakımlarını yaptırmaları, baca bağlantılarını ve bacalarının tıkalı olmadığını denetim ettirmeleri gerektiğini ifade eden Aydın Çetin, ?Bilhassa banyo bu şeklinde dar ve her noktayı kapalı bulunan mekanlarda uygulanan bacalı cihazlarda aşırı daha çok zehirlenme riski vardır? diye konuşuyor.  

"SESSİZ KATİL" FARK EDİLMİYOR

Aydın Çetin, odun ve kömür bu şeklinde yakıtlarda ortaya çıkan dumanın gözle görülmekte olmasının, daha çabuk Önlem almaya olanak verdiğini, fakat dumanları gözle görülemeyen doğalgaz ve LPG uygulanan cihazların daha çok zehirlenme riski yarattığını belirtiyor.Karbonmonoksit zehirlenmeleri tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin bulunmaması nedeni ile başkalık edilmediği için ?sessiz katil? şekilde nitelendiriliyor. 

ZEHİRLENME BU BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR

Hafif düzeyli karbonmonoksit zehirlenmeleri; 
- Baş ağrısı, 
- Yorgunluk ve bitkinlik hissi, 
- Nefes darlığı, 
- Mide bulantısı,
- Baş dönmesi halinde belirti verirken, önemli düzeyli karbonmonoksit zehirlenmelerinde ise; 
- Sersemlik, 
- Kusma, 
- Kas koordinasyonunun kaybolması, 
- Bilinç kaybı ve ölüm gerçekleşebiliyor.  

Aydın Çetin, ?Eğer kapı ve pencere yüzeylerinde yaşarmalar ve genizde yanma hissi oluşuyorsa her zaman ortamı havalandırın, camları açın, bacalı cihazınızı ve bacalarınızı denetim ettirin? uyarısında bulunuyor.

Kaynak: HABER7.COM

Anahtar Kelimeler: Hava,zehirlenme,soba,Genel,sağlık,Haber,
Bu haber toplam 9819 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1962 Emekli Albay Talat Aydemir, açıklamaları nedeniyle tutuklandı. Açıklamaları yayımlayan 7 gazeteye soruşturma açıldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
selcuk
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free