hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Hal arazisine istekli çıkmadı 1999'UN GÖÇ VEREN SAKARYASI BUGÜN GÖÇ ALAN TERCİH EDİLEN BİR İL “TÜRKİYE DÜNYA EKONOMİSİ İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR KONUMDA YER ALIYOR” 17 Ağustos’u Unutmamız Mümkün Değil. Yapay Zeka Yaz Okulu Açılıyor 17 Ağustoslar Bir Daha Yaşanmasın Gizem Frit Seramik Yarışmasına Başvurular Başlıyor 17 AĞUSTOS 1999 Depreminin Yıldönümü AGDAŞ’tanÖdeme Noktaları Açıklaması ÖZKOÇ: “HER BİRİMİZİN KENDİNE SORMASI GEREKEN SORU; YENİ BİR DEPREME HAZIR MIYIZ?
AGDAŞ’tanÖdeme Noktaları Açıklaması
AGDAŞ’tanÖdeme Noktaları Açıklaması
 
ÖZKOÇ: “HER BİRİMİZİN KENDİNE SORMASI GEREKEN SORU; YENİ BİR DEPREME HAZIR MIYIZ?
ÖZKOÇ: “HER BİRİMİZİN KENDİNE SORMASI GEREKEN SORU; YENİ BİR DEPREME HAZIR MIYIZ?
 
Büyükşehir’den Önemli Açıklama
Büyükşehir’den Önemli Açıklama
 
Kart54 dolumları artık Gar Meydanı’nda
Kart54 dolumları artık Gar Meydanı’nda
SİNEKLERLE MÜCADELE
 

SİNEKLERLE MÜCADELE

Son yıllarda sıcakların mevsim normallerin üzerinde seyir etmesi gerek uçan gerekse yürüyen böceklerin çoğalmasını desteklemektedir.Buda önümüzdeki yıllarda hastalıkların önceki yıllara göre çoğalacağına işaret etmektedir

26 Nisan 2018 Perşembe 03:21
Yazdır

TÜRK VETERİNER HEKİMLER BİRLİĞİ

SAKARYA VETERİNER HEKİMLER ODASI

BASIN BÜLTENİ:SİNEKLERLE MÜCADELE !!!!

 

Son yıllarda sıcakların  mevsim normallerin üzerinde seyir etmesi gerek uçan gerekse yürüyen böceklerin çoğalmasını desteklemektedir.Buda önümüzdeki yıllarda hastalıkların önceki yıllara göre çoğalacağına işaret etmektedir. Sıcaklara bağlı olarak genel haşaratın çoğalması zoonoz hastalıklarda (hayvanlardan ,haşerat dan insanlara geçen hastalıklar) artış beklenmektedir.Sineklerden insanlara bulaşan hastalıklara örnek vermek gerekirse Zika , Sıtma ve Sarı Humma'dan başka; Nil Humması, Lenfatik Filariazis de sivrisinek aracılığı ile yayılan hastalıklar arasında sayılır. Bu hastalıkların adları bizde çok bilinmese de dünya üzerinde önemli sağlık sorunlarına sebep olurlar. .Ayrıca hayvan sağlığını da tehdit etmektedirler.         Sığırlara  sineklerden  bulaşan  hastalıklara ör.Afrika hastalığı olarak bilinen Nodüler ekzantemi Lumpy Skin Diease isimli hastalık aynı zamanda zoonozdur.Ülkemizde mevcuttur.Hayvanlardaki hastalıklar halkımız için ve de ülkemiz için ciddi ekonomik kayıpları beraberinde getirecektir.

Belediyelerin her yıl yapmış olduğu sineklerle mücadele bu yılda geçen yıllara daha etkin yapmaları halkımız sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.Mücadelede özellikle durgun sularla ve de su birikintilerin etkin  bir şekilde deşarjı önem arz etmektedir.Çünkü sinekler üremeleri için su birikintilerine ihtiyaç duyarlar.Kimyasal ilaçlarla mücadele son çare olmalıdır.Gerek insan ,gerekse çevre sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.Halkımızın çevre ilaçlaması konusunda,gerekse kendi yaşam alanları (iş yeri ve de evimizde)nasıl sineklerle ,haşerelerle mücadele konusunda kamu spotlarıyla  ve diğer bilinçlendirme yöntemlerinden kullanılarak  halkımız doğru bir biçimde bilinçlendirilmelidir. Bu konuya örnek vermek gerekirse öncelikle kapı ve de camlarımızdaki sineklikler  yoksa yaptıralım varsa arızalı olup olmadığı konusunda  kontrol edelim .Arızalı ise onartalım.Mecbur kalmadıkça yaşam alanlarımıza kimyasal ilaçlardan uzak duralım.

 

Sakarya Veteriner Hekimler Odası

BAŞKANI

Mustafa YILDIZ

Anahtar Kelimeler: son, yıllarda, sıcakların, mevsim, normallerin, üzerinde
Bu haber toplam 544 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1969 Woodstock Müzik ve Sanat Festivali, New York yakınlarında bir mandırada 400 bin kişinin katılımıyla başladı. Festival üç gün sürdü.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
engin
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free