hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Kurban Bayramı’nda Karayollarında Sıkı Trafik Tedbirleri Uygulanacak Deneyim ve tecrübe paylaşımı şehirlerimiz için kazanım olacak Sakarya şampiyonaya en uygun şehirdir 86 yıllık aradan sonra Ayasofya hasretimiz sona erdi SAÜ YÖK Sanal Fuarında Yoğun İlgi Gördü Fen Edebiyat Fakültesinde Devir Teslim SATSO ALIŞVERİŞİNİ SAKARYA'DAN YAPIYOR Kurban Bayramı'nda tedbirlere uyalım Kesin hesap kabul edildi Yeni duble yola güçlü altyapı geliyor
Kurban Bayramı’nda Karayollarında Sıkı Trafik Tedbirleri Uygulanacak
Kurban Bayramı’nda Karayollarında Sıkı Trafik Tedbirleri Uygulanacak
 
Sakarya şampiyonaya en uygun şehirdir
Sakarya şampiyonaya en uygun şehirdir
 
SATSO ALIŞVERİŞİNİ SAKARYA'DAN YAPIYOR
SATSO ALIŞVERİŞİNİ SAKARYA'DAN YAPIYOR
 

Kesin hesap kabul edildi
Kesin hesap kabul edildi
SAܒde İnsan Hakları Günü Paneli
 

SAܒde İnsan Hakları Günü Paneli

Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Sakarya Valiliğince ortaklaşa olarak “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla bir panel düzenlendi.

13 Aralık 2019 Cuma 21:05
Yazdır

SAܒde İnsan Hakları Günü Paneli

Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Sakarya Valiliğince ortaklaşa olarak “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla bir panel düzenlendi.

Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda gerçekleşen panele Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayır, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, SAÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şafak Narbay, daire müdürleri, akademisyenler, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Moderatörlüğünü Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak’ın yaptığı panelde İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nihat Bulut ile Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Sezercan Bektaş konuşmacı olarak yer aldı.

“Medeniyetimizdeki hakları ortaya çıkarmalıyız”

Panelin açılışında konuşan Rektör Savaşan, yalnızca insan haklarının değil, tüm yaratılmışların hakkının en ince detaylarına kadar korunduğu, gözetildiği ve aynı zamanda yükümlülüklerinin de belirlendiği bir medeniyete sahip olunduğunu söyledi. Prof. Dr. Savaşan, “Sanki bazı şeyler eksik gidiyor gibi, çünkü bizim bir medeniyetimiz ve onun ağırlığı var. Orada aslında insana kalben ya da tüm yaratılanlara tanınmış bir hak var. Ancak bunu ne kadar koruyabildiğimizi iyi analiz etmemiz gerekiyor. Dolayısıyla bu ve benzeri panel ve konferans gibi etkinlikler yoluyla, konuya ilişkin farkındalığı aydınlatmak, bilinci yaymak, bir şekilde konuya daha detaylı dikkat çekmek gerekir. Aynı zamanda medeniyet perspektifinin geliştirilmesi için de bunlar gereklidir. Bu etkinliğin de bu anlamda hem farkındalık oluşturmasını hem de bu dönüşümün gerekli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“İnsan hakları bilinci oluşmalı”

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şafak Narbay da bu etkinliğin insan hakları bilincinin daha da yerleşmesine katkı sağlamasını dilediğini belirterek, panelin gerçekleştirilmesinde kendilerine destek veren Vali Ahmet Hamdi Nayir’e, konuşmacılara, moderatörlük yapan hukukçular ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Baro Başkanı Abdurrahim Burak ise panele katılımın yoğun olmasından dolayı mutlu olduklarını dile getirdi. Burak, “Magna Carta ile başlayan, İngiliz Yurttaş Hakları Bildirgesi ile güçlenen, 1789 Fransız ihtilaliyle anayasal bir hüviyet kazanan, 1948 yılında ise İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile uluslararası bir boyuta ulaşan ve günümüzde hala temel problemlerden birisi olmaya devam en temel insan hakları olgusunun Gazze’de, Kudüs’te, Yemen’de, Mısır’da, Suriye’de, Irak’ta, Doğu Guta’da, Arakan’da, Doğu Türkistan’da ayaklar altına alındığına şahit oluyoruz. Dünyanın birçok yerinde zalimler, yalnızca kendi emelleri doğrultusunda hak ihlallerini sürdürüyor. Bunların önlenmesi konusunda her devlete, her millete, her ferde çok büyük görevler düşüyor” dedi.

Panel ile devam etti

Panelde konuşmacı olarak yer alan İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nihat Bulut “İnsan Hakları Kavramı ve Tarihsel Gelişimi”, SAÜ Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Sezercan Bektaş da “İnsan Haklarının Uluslararası Mekanizmalarca Korunması” konularında konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, hukuk, fakültesi, valiliğince, ortaklaşa
Bu haber toplam 1159 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1928 Havacı Amelia Earhart bir uçak ile Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk kadın oldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free