hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Tramvay projesi için ihale ertelendi Trafik ışıklarında ‘Evde Kal’ farkındalığı Şehrimizde gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz Zabıta ekipleri denetimlere devam ediyor İş Dünyası korona sürecinde desteklenmeye devam etmeli Sağlık Çalışanlarına Bir Destek de SAÜ'den SAÜ'de "Korona Virüs Küresel Takip Paneli" Tasarlandı SAÜ Canlı Dersle 55 Bin Öğrencinin Evine Girdi Toplu taşıma araçlarına corona denetimi Büyükşehir YADEM ile 65 yaş ve üstü yaşlıların yanında

Tramvay projesi için ihale ertelendi
Tramvay projesi için ihale ertelendi
 
SAÜ'de 'Korona Virüs Küresel Takip Paneli' Tasarlandı
SAÜ'de "Korona Virüs Küresel Takip Paneli" Tasarlandı
 

Büyükşehir YADEM ile 65 yaş ve üstü yaşlıların yanında
Büyükşehir YADEM ile 65 yaş ve üstü yaşlıların yanında
 
ÖZKOÇ: “EKONOMİK PAKET EKSİK KALDI, ÖNLEMLER ARTIRILMALI”
ÖZKOÇ: “EKONOMİK PAKET EKSİK KALDI, ÖNLEMLER ARTIRILMALI”
SAÜ - TOYOTA BOSHOKU TÜRKİYE AR-GE PROJESİ’Nİ HAYATA GEÇİRİYOR
 

SAÜ - TOYOTA BOSHOKU TÜRKİYE AR-GE PROJESİ’Nİ HAYATA GEÇİRİYOR

SAÜ ile koltuk ve iç döşeme parçaları üretimi alanında faaliyet gösteren Toyota Boshoku Türkiye (TBT) arasında 12 Ağustos 2013 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü sonrasında üniversite-sanayi işbirliği kapsamında Ar-Ge projelerine hız veriliyor.

22 Ocak 2014 Çarşamba 23:36
Yazdır
SAÜ ile koltuk ve iç döşeme parçaları üretimi alanında faaliyet gösteren Toyota Boshoku Türkiye (TBT) arasında 12 Ağustos 2013 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü sonrasında üniversite-sanayi işbirliği kapsamında Ar-Ge projelerine hız veriliyor. Bu kapsamda SAÜ ve TBT’nin Sanayi Tezleri (SAN-TEZ) Destek Programı’na yaptıkları “Poliüretan Koltuk Süngeri Üretiminde Kullanılan Kalıpların Yüzey Özelliklerinin Geliştirilmesi” isimli ortak proje başvurusu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kabul edildi ve desteğe uygun bulundu.

SAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Akıncı’nın yürüttüğü 350 bin TL bütçeye sahip SAN-TEZ Projesi, 20 ay sürecek. Ana teknolojik alanı malzeme teknoloji olan Ar-Ge çalışmaları kapsamında, otomotiv koltuk süngerlerinin üretiminde kullanılan alüminyum kalıp yüzeylerinin polimer esaslı nano malzemeler ile kaplanarak yapışmazlık özelliklerinin artırılması hedefleniyor. Ayrıca proje dâhilinde geleneksel sünger üretim sürecinde kullanılan kimyasal kalıp ayırıcı malzemesi kullanımının da iptal edilmesi amaçlanıyor.

Projenin başarıyla tamamlanması sonucunda dünya çapında bir ilke imza atılarak, nano teknoloji ile yapışmaz özellikli yüzeylere sahip olacak sünger kalıpları geliştirilmiş olacak. Öte yandan projenin sonuçlanması ile birlikte çevreye zararlı olan solvent bazlı kalıp ayırıcı malzemelerin kullanımı iptal edilerek çevreye olan olumsuz etkiler ortadan kaldırılmış olacak.

Kalıp ayırıcı sarf malzemesi kullanımının ve kalıp ayırıcı uygulama işçiliğinin iptali ile sadece TBT’de ilk 5 yılda 2 milyon TL üzerinde mali kazanım sağlanması hedefleniyor. Türkiye’de katma değer yaratacak olan bu projenin tamamlanması ile yapılacak patent başvurusunun ardından ilgili çalışma dünya çapındaki otomotiv sektörü dışında sünger malzemesinin kullanıldığı iş makinelerinden savunma sanayisine, toplu taşıma araçlarından uçak koltuklarına kadar tüm sektörlerde kullanılabilecek.

SAÜ Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Akıncı’nın yürüttüğü projede; yardımcı araştırmacı olarak SAÜ Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğretim üyeleri Prof. Dr. Uğur Şen ve Prof. Dr. Şaduman Şen, Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğursoy Olgun, yüksek lisans öğrencileri Cem Mehmetalioğlu, Arzu Özüyağlı, Ebru Akcan ve Toyota Boshoku Türkiye’den firma temsilcisi olarak Mühendislik Geliştirme Bölümü Sorumlusu İbrahim Bahadır Çelik Ar-Ge çalışmalarını yürütecek.
Anahtar Kelimeler: saü, koltuk, döşeme, parçaları, üretimi, alanında
Bu haber toplam 2241 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1924 İstanbul'da Maarif Müdürlüğü, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince medreselere el koydu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free