hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
Sakarya’da İşsizlik, Türkiye Ortalamasından Düşük
 

Sakarya’da İşsizlik, Türkiye Ortalamasından Düşük

Sakarya Üniversitesi SESAM, Sakarya’nın 2017-2018 istihdam verilerini değerlendirdi.

28 Nisan 2020 Salı 22:39
Yazdır

Sakarya’da İşsizlik, Türkiye Ortalamasından Düşük

Sakarya Üniversitesi SESAM, Sakarya’nın 2017-2018 istihdam verilerini değerlendirdi.

Sakarya Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM) çalışmaları kapsamında yayımlanan “Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizi IV” konuları arasında yer alan istihdam verileri analiz edildi.

SESAM Müdürü Prof. Dr. M. Çağlar Özdemir’in yürütücülüğünü üstlendiği araştırmada Sakarya’daki istihdam verileri, yüksek lisans öğrencisi Bahar Yolvermez tarafından ilgili kurum ve kuruluşlardan elde edilerek değerlendirildi. Konuya ilişkin genel bir açıklama yapan SESAM Müdürü Özdemir, “Sakarya’ya ait 2017 ve 2018’e ait istihdam göstergeleri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), İŞKUR, Sakarya Valiliği ilgili kamu kuruluşlarında yapılan araştırmalar neticesinde toplandı ve analizi yapıldı. Çalışmamız İşsizlik Oranı, İşgücüne Katılma Oranı, Çalışma Çağındaki Nüfusun Toplam, Nüfus İçerisindeki Oranı, İmalat Sanayi İstihdamının Sigortalı İstihdam İçindeki Oranı, Sosyal Güvenlik Kapsamındaki Aktif Çalışanların Toplam Nüfusa Oranı, Ortalama Günlük Kazanç, Ortalama Günlük Kazanç Kadın-Erkek ve bunun gibi toplam yirmi beş alt parametre barındırıyor. Bu veriler sayesinde hem Sakarya ili değişimlerini hem de Türkiye genelinde Sakarya’nın durumunu net bir biçimde görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

COVID-19 sonrası veriler tekrar değerlendirilecek

Covid-19 salgını dolayısıyla son birkaç aydır dünyada olduğu gibi Türkiye genelinde de zor günler yaşandığına dikkat çeken Özdemir, insan sağlığını tehdit eden virüsün ekonomik olarak da tahribatının yüksek olduğunu, ülkeleri bu alanda da tehdit ettiğini söyledi. Özdemir, “Salgın, işgücü piyasalarını da olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Ülkelerin aldığı önlemler ne yazık ki pandeminin önüne geçemez oldu. Salgın sonrası süreçte, dünya genelinde işsizlik oranlarında bir yükselme öngörmekteyiz. Covid-19 sonrası, dünya genelinden, Türkiye’den ve ilimizden topladığımız verilerle virüsün işgücüne olan etkilerini değerlendirme imkânımız olacaktır” ifadelerini kullandı.

18 parametre Türkiye genelini pozitif ekiliyor

Sakarya’nın istihdam alanındaki 2017-2018 verilerinin analizini yapan yüksek lisans öğrencisi Bahar Yolvermez, incelenen parametrelerin 18’inin Türkiye ortalamasına olumlu katkı yaptığını belirtti. Yolvermez, bazı parametreler Türkiye ortalamasının üzerinde görüldüğü için ilin sosyo-ekonomik gelişmişliğine ve genele pozitif etki yarattığını söyleyerek, “Sakarya’da işgücüne katılım oranı, imalat sanayiinde sigortalı istihdam oranı, sosyal güvenlik kapsamında aktif çalışanların toplam nüfusa oranı, erkeklerin ortalama günlük kazanç tutarları, istihdam oranı, işsizlik ödeneği kesilen kişi sayısı, kayıtlı 4c sayısındaki artış, emekli sayılarındaki artış, erkek istihdam oranları, İşyerlerinin yaşına göre dağılım oranı, vardiyalı çalışma ve kadınların vardiyalı çalışma oranları Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış gösterdiğinden dolayı ilin sosyo-ekonomik gelişmişliğine katkı sağlamaktadır” dedi.

Bazı parametrelerin de genel ortalamanın altına düşmesinin ilin sosyo-ekonomik gelişmişliğine katkı yaptığını vurgulayan Yolvermez, “Araştırma sonuçlarımıza göre Sakarya bazında değerlendirdiğimiz işsizlik oranı, kayıt dışı istihdam oranı, tarım dışı işsizlik oranı, yaş bağımlılık oranı, genç işsizlik oranı parametrelerinin Türkiye ortalamasından düşük olduğunu görmekteyiz. Bu oranlardaki düşüş olumlu nitelendirilmektedir. Hem Sakarya hem de Türkiye için pozitif etki oluşturmaktadır” açıklamasını yaptı.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, sesam, sakarya’nın, 2017, 2018
Bu haber toplam 8644 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free