hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
BERAT KANDİLİ'NİZ MÜBAREK OLSUN Milletimize hizmet için hep birlikte çalışacağız” 31. MESLEK KOMİTESİ'NDEN SİLAHLI SALDIRIYA KINAMA GSM bayiinde yaşanan silahlı saldırıyı kınıyoruz ‘Sen De Kodla S@karya’ yarışması ödülleri verildi. Erken Eğitimi Seç Harekete Geç Festival Açılışı Çark Caddesi’nde G-FAST’19’da Ödüller Sahiplerini Buldu Aile Yapısındaki Değişimler Konuşuldu Eski Türklerin Kutsal Mezarları
BERAT KANDİLİ'NİZ MÜBAREK OLSUN
BERAT KANDİLİ'NİZ MÜBAREK OLSUN
 
Milletimize hizmet için hep birlikte çalışacağız”
Milletimize hizmet için hep birlikte çalışacağız”
 
Cumhurbaşkanlığı Turu’nun 6. etabı Sakarya’da
Cumhurbaşkanlığı Turu’nun 6. etabı Sakarya’da
 
Şehrin yol haritasını oluşturmalıyız
Şehrin yol haritasını oluşturmalıyız
Sakarya Üniversitesi ÖSYM Kılavuzunda Lider
 

Sakarya Üniversitesi ÖSYM Kılavuzunda Lider

Sakarya Üniversitesi, ÖSYM tarafından yayınlanan üniversite tercih kılavuzunda 40’dan fazla akredite programıyla liderliğe oturdu.

27 Temmuz 2016 Çarşamba 21:29
Yazdır

Sakarya Üniversitesi ÖSYM Kılavuzunda Lider

Sakarya Üniversitesi, ÖSYM tarafından yayınlanan üniversite tercih kılavuzunda 40’dan fazla akredite programıyla liderliğe oturdu.

LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih kılavuzunu internet üzerinden yayınlayan ÖSYM, bu yıl ilk olarak gerçekleştirdiği uygulamasıyla kılavuzda akredite olan programlara da yer verdi. Türkiye’de en çok programı akredite edilen üniversite olan Sakarya Üniversitesi, bu sayede kılavuzda akreditasyon alanında birinci sırada yer aldı.

Uluslararası yetkinlik

Ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeydeki programların uluslararası düzeyde yeterliliğine resmi tanınırlık verilmesi anlamına gelen akreditasyon, eğitim-öğretim programının uluslararası standartları karşılamasını güvence altına alıyor. Yetkili kurumlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında verilen akreditasyon sayesinde, akredite programlardan mezun olan öğrencinin ilgili alanda, uluslararası düzeyde mesleki yetkinliğe, bilgiye ve beceriye sahip olması sağlanıyor.

Dört fakülte akredite oldu

Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi ile Fen-Edebiyat Fakültesi’nin programları akreditasyon süreçlerinden başarıyla geçerken, son olarak Teknoloji Fakültesi’nin de akreditasyonunun tamamlanmasıyla Sakarya Üniversitesi’nin 40’dan fazla programı akredite edilmişti.

Tüm bölümler akredite olacak

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kalite ve akreditasyon temelli yeni vizyonu doğrultusunda bu süreçlere ağırlık veren Sakarya Üniversitesi, stratejik yönetim ve kurumsal yaklaşıma verdiği önem ile hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, üniversitedeki tüm bölümlerin akredite olması doğrultusunda çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, akreditasyonunu tamamlamış tüm fakülte ve bölümleri tebrik etti. Elmas, akreditasyon süreçleri devam eden Eğitim Fakültesi, İşletme Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin de en kısa zamanda bu süreçleri tamamlayacağını da söyledi.

Eğitimde şeffaflık sağlanıyor

Akreditasyon, yükseköğretim kurumlarında yürütülen eğitim-öğretim programlarının tüm boyutlarıyla şeffaf olmasını ve tüm paydaşların yararını gözetecek şekilde sürekli iyileştirilmesini amaçlıyor. Aynı zamanda öğrenciler, öğrencilerin aileleri ve işverenler başta olmak üzere hizmetten etkilenen ve faydalanan tüm paydaşların, öğretim-öğretim programlarının içeriğini, sunuluş şeklini ve sonucunda elde edilecek mezunun niteliğini önceden bilmesi ve hatta geliştirilmesinde rol alması sağlanıyor.

Akredite olmuş bir programın sağladığı faydalar ise şöyle: “Programın çıktılarının, ders planlarının, ders içeriklerinin ve öğretme yöntemlerinin uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi; programın mezunlarının sahip olacağı yetkinlik, bilgi ve becerilerin belirlenmesi ve tüm programın buna göre tasarlanması; programlarının içeriğinin ve sürecinin tanımlı olması; uluslararası düzeyde tanınırlık; programların yürütülmesinin her aşamasında şeffaflık ve hesap verebilirlik; programların yürütülmesine ve geliştirilmesine öğrenciler, aileleri, işverenler, meslek grupları gibi paydaşların katılımı; mezunların uluslararası düzeyde niteliklere sahip olması; diplomaların uluslararası tanınırlığı; öğrenci hareketliliği, ortak eğitim-öğretim gibi programlar arasında uluslararası düzeyde işbirliği imkânları; uluslararası hareketlilikler kapsamında öğrencilerin faydalanabileceği üniversite imkânının daha fazla olması.”

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, ösym, tarafından, yayınlanan, üniversite
Bu haber toplam 1962 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1963 27 Mayıs, Hürriyet ve Anayasa Bayramı ilan edildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free