hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Parkede rakip Afyon Belediyesi ‘Sokakta Kimse Kalmasın’ diye hassasiyet çağrısı Atabek;‘Kadın adaylarımızın sayısını artırmalıyız’ Fevzi Kılıç Veda Etti CHP, HAKAN FİDAN’IN İSTİFASINI İSTEDİ Cevdet Koç; “Erenler’i Tarım ve Sanayi’de zirveye taşıyacağız” Özel Çocukların Eğitimine Doğumdan itibaren başlanacak Özel Çocukların Eğitimine Doğumdan itibaren başlanacak Evrenin Gizemleri Konuşuldu Türkiye’de Uydu Çalışmaları Konuşuldu
CHP, HAKAN FİDAN’IN İSTİFASINI İSTEDİ
CHP, HAKAN FİDAN’IN İSTİFASINI İSTEDİ
 
Özel Çocukların Eğitimine Doğumdan itibaren başlanacak
Özel Çocukların Eğitimine Doğumdan itibaren başlanacak
 
Özel Çocukların Eğitimine Doğumdan itibaren başlanacak
Özel Çocukların Eğitimine Doğumdan itibaren başlanacak
 
Adatıp Sakarya Büyükşehir Belediye Evinde Kazandı 82-77
Adatıp Sakarya Büyükşehir Belediye Evinde Kazandı 82-77
Sadece erkeklerin kalbi teklemiyor
 

Sadece erkeklerin kalbi teklemiyor

Dünyada ve Türkiyede ölüm sebeplerinin başında kalp hastalıklarının geldiği söylendi.

12 Kasım 2014 Çarşamba 19:00
Yazdır

 Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Keser, kalp hastalığının sırf baylara özgü olmadığını belirterek, "Tam aksine hanımlarda da baylarda de birincil ölüm sebebidir" dedi.

Kalp hastalıklarının herzaman bey rahatsızlığı düşünüldüğünü vurgulayan Keser, "Kalp rahatsızlığı sırf bey rahatsızlığı değildir, tam aksine hanımlarda da baylarda de birincil ölüm sebebidir. Özellikle koroner arter rahatsızlığı yada inme ve nüzul hastalıklarını oluşturur" ifadesini kullandı.

Keser, hanımlarda yüzde 22 kanser, yüzde 40 kalp hastalıklarına bağlı ölüm gerçekleştiğine işaret ederek, baylarda ise bu oranın yüzde 38 sıralarında olduğunu anlattı.

"Kalp hastalığından ölümde Avrupa birincisiyiz"

Türkiyenin Avrupa devletleri içinde hanımlarda kalp hastalığından ölümde birinci olduğunu aktaran Keser, şunları kaydetti:

"Erkeklerdeki kalp hastalığıyla kadınlardaki kalp rahatsızlığı arasındaki farkı vurgulamak istiyoruz. İlk farklılık başlangıç yaşı şekilde ortaya çıkıyor. Kadınlar kalp hastalığıyla baylara oranla takribî 10 sene sonra tanışıyor. Bu, 10 sene sonra dediğimiz hadise da hanımların bilhassa menopoz sonrası zamanına denk geliyor. Östrojen hormonu hanımlarda kalp hastalıklarından koruyucu hormon şekilde vazife yapıyor. Dolayısıyla onları menopoz zamanına kadar koruyan etken şekilde elimizde bulunuyor. O nedenden de 45-50 ıslak civarındaki hanımlarda baylara oranla daha yoğun olarak artan kardiyovasküler düzen hastalığıyla karşı karşıyayız."

Keser, diyabet, hipertansiyon, obezite, sigara ve stres bunun şeklinde risk faktörlerinin koroner arter rahatsızlığına yol açtığına dikkati çekerek, risk faktörlerinin bey ve hanımlarda ayrıcalıklı olduğunu söyledi.

Diyabetin Türkiyede gitgide potansiyel tehlike biçimine geldiği uyarısında olan Keser, Türkiye Endokrinoloji Metabolizma Derneğinin (TURDEP) 2010daki verilerine göre, 20 ıslak üstü diyabet sıklığının yüzde 15 sıralarında olduğunu dile getirdi.

Keser, diyabet koroner arter hastalığının ölüm riskini baylarda 3, hanımlarda 7 kat artırabildiğine işaret etti.

"Sizin de sessiz katiliniz olabilir"

Kadınlarda ikinci sıradaki ölüm nedeninin hipertansiyon olduğuna dikkati çeken Keser, "Türkiyede her iki kadından biri, hipertansif. Erkeklerdeki bu nispet yüzde 35 civarında. Dolayısıyla kadınlardaki hipertansiyon sıklığı da daha fazla. Hipertansiyon, hem risk faktörü hem de sessiz katil şekilde bilinen bir hastalık. Neden sessiz katil? Hipertansif olduğunuzun farkına varmıyorsunuz. Farkına varana kadar yüksek kan basıncı (hipertansiyon) tüm damar yapınızı vücutta bozuyor, ne süre ki aza hasarı ortaya çıkmaya başlıyor, o süre hasta hipertansif olduğunun farkına varıyor" halinde konuştu.

Keser, obezitenin de Türkiyede hanımlarda alarm seviyesinde arttığını belirterek, hanımlarda yüzde 55, baylarda yüzde 17 seviyesinde olduğunu aktardı.

Obezitenin başlı başına en kocaman risk faktörü bulunduğu bilgisini sağlayan Keser, diyabeti tetiklediğini, fena kolesterol seviyesinin yükselmesine yol açtığını söyledi.

Sigaranın, kadınlardaki hormonal dengeyi bozduğuna belli eden Keser, edilgen içiciliğin koroner arter hastalığını 1,5 kat artırdığını, nargilenin de en az sigara kadar toksik içerdiğini anlattı.

Kadınlara yönelik risk faktörlerini minimum düzeye indirecek bilinçlendirme programları yürütülmesi gerektiğini anlatım eden Keser, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Tansiyonu denetim altına alacağız, diyabeti ve obeziteyi engelleyeceğiz, sedanter yaşamını daha aktif bir duruma getireceğiz. Kadını koruduğumuz süre aileyi korumuş olacağız. Bir ailede hanım hastaysa çocuk da bey de hastalanır. Dolayısıyla kadına sıhhatli hayat bilincini verdiğiniz süre o doğru beslenmeyi, neler yapması gerektiğini öğrenir ve etrafına uygulatır.

Bu konu için dünyada yazılmış yapıt olmadığını ayrım ettik. Yurt dışından gelen hocalarımızla çalışmaya başladık. Yaklaşık 32 bölümden oluşan yapıtı ortaya çıkardık. Dolayısıyla dünyada tıp fakültelerinde hem öğrenciler hem de akademisyenler için kadınlardaki kalp rahatsızlığına yönelik bir yapıt ortaya çıkmış oldu."

Kaynak : AA

Kaynak: HABER7.COM

Anahtar Kelimeler: hipertansiyon,menopoz,kalp,hastalık,felç,hastalık,SAĞLIK,Haber,
Bu haber toplam 14134 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1889 Washington, 42.ci eyalet olarak ABD'ye katıldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
engin
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free