hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
KARABÜKSPOR:0 SAKARYASPOR:5 Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anıyoruz Zincirleme Trafik Kazası 3 Kişilik bir aile yok oldu Sakarya kültürlerin kardeşçe yaşadığı şehirdir Bu gurur tüm Sakarya’nındır Akıllı şehir stratejisi başarı ödülü Sakarya’nın Sakaryaspor’un her zaman yanındayım SATSO heyeti SANTEK'teydi Başkan Altuğ'dan Mevlid Kandili Kutlama Mesajı Geleceği Yazan Kadınlar Projesi'ne Sakarya damgası İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ FAZİLET DURMUŞ’UN 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ MESAJI
KARABÜKSPOR:0 SAKARYASPOR:5
KARABÜKSPOR:0 SAKARYASPOR:5
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anıyoruz
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anıyoruz
 
Zincirleme Trafik Kazası 3 Kişilik bir aile yok oldu
Zincirleme Trafik Kazası 3 Kişilik bir aile yok oldu
 
Bu gurur tüm Sakarya’nındır Akıllı şehir stratejisi başarı ödülü Sakarya’nın
Bu gurur tüm Sakarya’nındır Akıllı şehir stratejisi başarı ödülü Sakarya’nın
Özbekistan'la ticaretimiz gelişiyor
 

Özbekistan'la ticaretimiz gelişiyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Özbekistan Büyükelçiliği işbirliği ile SATSO Meclis Salonunda 'Özbekistan Yatırım İmkanları' konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

4 Eylül 2019 Çarşamba 02:07
Yazdır
Özbekistan'la ticaretimiz gelişiyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Özbekistan Büyükelçiliği işbirliği ile SATSO Meclis Salonunda 'Özbekistan Yatırım İmkanları' konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantının ev sahipliğini Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un gerekleştirdiği toplantıya, Özbekistan Ankara Büyükelçiliği'nden Ticaret Müşaviri Azizbek Z. Salahaddinov, Büyükelçi Danışmanı Abdumalik Tuyçibayev ve Türkiye Özbekistan Gönüllüleri Derneği Başkanı Mustafa Araç ve çok sayıda davetli iştirak etti.

Açılış konuşmasını yapan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün Altuğ, Özbekistan Büyükelçiliğinin Türkiye’de başlattığı seminer programının ilkini SATSO'da gerçekleştirdiği için teşekkür ederek sözlerine başladı.

Altuğ konuşmasında, "Bizler Özbekistan'ı kardeş ülke olarak görüyoruz. Tüm Özbekistanlıların bağımsızlık gününü kutluyorum. Bildiğimiz üzere Türkiye ile Özbekistan arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı ve bu da iki ülkeye ciddi katkılar sunacaktır. Şehrimiz ve ülkemiz gelişen bir konumda. SATSO olarak amacımız, şehrimizin ihracat kapasitesini sürekli artırmaktır. Sakarya Türkiye'nin ihracatçı illeri arasında ihracat rakamları ile ilk 7 il arasındadır. Bizler 400 olan ihracatçı firma sayımızı çalışmalarımızla en kısa sürede 1000 firmaya çıkarmak istiyoruz ve illerin ihracat sıralamasında ilk 5 il arasına girmeyi hedefliyoruz. Özbekistan ile ikili ilişkilerimizi çok daha iyi yerlere getirmek ve ekonomik anlamda işbirliklerinin ile her iki ülkeye de katkı sağlamasını umuyoruz.” dedi.

Türkiye'nin Tecrübesi Çok Önemli

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Azizbek Z. Salahaddinov, iki ülke arasındaki işbirliğinin önemine değinerek, “Bizler Özbekistan ile Türkiye arasında devam eden dostane ilişkileri sürekli güçlendirmek amacındayız. Türkiye, Özbekistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Bu ticari ilişkiler sürecinde Türkiye, Güney Kore'yi geçerek Özbekistan ile ikili ortaklıklarda dördüncü ülke konumuna yükselmiştir. Türkiye'de 235 adet Özbekistan merkezli şirket bulunmaktadır. Özbekistan da ise Türk- Özbek veya sadece Türk sermayeli 1000'e yakın şirket bulunmaktadır. Son 6 ay içerisinde Özbekistan'da 300'e yakın Türk-Özbek ortaklığı ile şirket kurulmuş ve faaliyetlerine devam etmektedirler. İnşaat, enerji, tekstil, tarım konusunda Türk firmalar Özbekistan'a yatırım yapmaya devam etmektedirler. Özbekistan yapısal reform projeleri kapsamında yatırımcılara kapılarını sonuna kadar açıyor ve birçok teşvik ile kolaylık sağlıyor. Bu süreçte de Türkiye'nin ekonomide en gelişmiş şehirlerinden biri olan Sakarya'da, Sakaryalı yatırımcıları Özbekistan'a yatırım yapmaya davet ediyoruz." dedi.

Yatırım İçin Çok Avantajlı

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Büyükelçi Danışmanı Abdumalik Tuyçibayev, yaptığı sunum ile Özbekistan'ın ülke profili, coğrafi özellikleri, kültürü, sahip olduğu teknolojiler, ekonomik veriler ve sosyal yaşamı hakkında dinleyicilere bilgi verdi.  Tuyçibayev, bölgeye yatırım yapmanın birçok avantajı olduğuna dikkat çekti. "Özbekistan üretim maliyetlerinin düşüklüğü açısından yatırımcılar için dikkat çeken bir ülkedir. Son zamanlarda uygulanan kalkınma reformu ile firmaların vergi yükü 3 kat oranında azalmıştır. Büyük firmaların içinde bulunduğu ve kendi yönetimine sahip olan serbest ekonomi bölgeleri yatırımcılara avantajlı gözükmektedir. Özbekistan'da Türklere ve Türk yatırımcılara çok ayrı bir ilgi ve saygı vardır. Özbekistan yönetimi için Türk yatırımcılar daima listenin başında yer almışlar ve alacaklardır. Sakaryalı yatırımcılardan da Özbekistan'a ziyaretlerini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Katılımın oldukça yoğun gerçekleştiği toplantı konuşmacılar ve dinleyiciler arasında soru-cevap ile devam ederek noktalandı.

Anahtar Kelimeler: sakarya, ticaret, sanayi, odası, özbekistan, büyükelçiliği
Bu haber toplam 815 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1995 İzmir'de sel: 65 ölü, yüzden fazla yaralı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free