hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Tramvay projesi için ihale ertelendi Trafik ışıklarında ‘Evde Kal’ farkındalığı Şehrimizde gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz Zabıta ekipleri denetimlere devam ediyor İş Dünyası korona sürecinde desteklenmeye devam etmeli Sağlık Çalışanlarına Bir Destek de SAÜ'den SAÜ'de "Korona Virüs Küresel Takip Paneli" Tasarlandı SAÜ Canlı Dersle 55 Bin Öğrencinin Evine Girdi Toplu taşıma araçlarına corona denetimi Büyükşehir YADEM ile 65 yaş ve üstü yaşlıların yanında

Tramvay projesi için ihale ertelendi
Tramvay projesi için ihale ertelendi
 
SAÜ'de 'Korona Virüs Küresel Takip Paneli' Tasarlandı
SAÜ'de "Korona Virüs Küresel Takip Paneli" Tasarlandı
 

Büyükşehir YADEM ile 65 yaş ve üstü yaşlıların yanında
Büyükşehir YADEM ile 65 yaş ve üstü yaşlıların yanında
 
ÖZKOÇ: “EKONOMİK PAKET EKSİK KALDI, ÖNLEMLER ARTIRILMALI”
ÖZKOÇ: “EKONOMİK PAKET EKSİK KALDI, ÖNLEMLER ARTIRILMALI”
ÖĞRENCİLER DEPREMİ YAŞAYARAK ÖĞRENİYORLAR
 

ÖĞRENCİLER DEPREMİ YAŞAYARAK ÖĞRENİYORLAR

‘Afete Hazır Türkiye Projesi’ kapsamında Türkiye'nin dikkat çeken deprem bölgeleri arasında bulunan Sakarya’da, öğrencilere deprem, sel ve yangın konusunda bilgiler verilerek Simülasyon TIR’ı ile öğrenciler deprem deneyimi kazandı.

18 Şubat 2016 Perşembe 23:36
Yazdır

‘Afete Hazır Türkiye Projesi’ kapsamında Türkiye'nin dikkat çeken deprem bölgeleri arasında bulunan Sakarya’da, öğrencilere deprem, sel ve yangın konusunda bilgiler verilerek Simülasyon TIR’ı ile öğrenciler deprem deneyimi kazandı.
Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından “Afete Hazır Türkiye Projesi” kapsamında eğitimlerde kullanılmak üzere Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne tahsis edilen deprem, sel, yangın Simülasyon TIR’ında verilen eğitimler kapsamında öğrenciler depremi yaşayarak öğreniyor.
Kent Meydanı’na yerleştirilen ‘Simülasyon TIR’ında öğrencilere depremle ilgili uygulamalı olarak eğitimler, Sakarya İl AFAD Eğitim Şube Müdürlüğü Eğitmen personelleri tarafından verilmeye devam ediyor. Afet ve Acil Durum Simülasyon TIR’ı Kent Meydanı’nda, Sabihahanım Ortaokulu 30, Ahmet Akkoç Ortaokulu 30, Nuri Bayar ve Büyükgazi Ortaokullarından 30 öğrenci olmak üzere toplam 120 öğrenciye daha uygulamalı olarak deprem, sel ve yangın eğitimleri verildi. Verilen eğitimlerde, olası bir deprem anında öğrencilere ne yapmaları, nasıl davranmaları gerektiği anlatılarak uygulamalı şekilde öğretildi. Ayrıca öğrencilere Simülasyon TIR’ındaki özel odalarda sel ve yangınlar konusunda da bilgilendirildi.

BU TATBİKAT BİZE BİLGİ VERİYOR
Uygulamalı eğitimler kapsamında düşüncelerini dile getiren Sabiha Hanım Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencisi Hatice Usta, “Biraz korku, biraz heyecan bir de gerçek olmadığı için komik geldi. Ama gerçekte olsa tabi korkacaktık baya. Bu tatbikat bize bilgi veriyor, gerçekte deprem olduğu zaman daha bilinçli şekilde yapabiliriz öğretilen hareketleri. Zarar görmememiz için bilgilendirme eğitim alıyoruz burada” ifadelerini kullandı.
Nuri Bayar Ortaokulu 5’inci sınıf öğrencisi Emir Bilal Keskin ise, “Sallandığı için biraz korktum. Tatbikat sırasında yanımda AFAD’dan kişiler olduğu için kendimi güvende hissediyorum. Tatbikat sonrasında deprem anında çök kapan yapacağımı, deprem bittikten sonra asansöre binmemem gerektiğini merdivenlerden de inmemem gerektiğini öğrendim. Deprem bittiğinde yavaşça bulunduğum yerden incem” dedi. Nuri Bayar 5’inci sınıf öğrencisi Hilal, eğitimler sonrasında öğrendiklerini şu şekilde belirtti:
“İlk biraz korktum aniden olunca, sonra bize anlatılanları yaptık. Gazı kapattık, radyoyu açtık. Deprem anında merdivene çıkılmayacağını öğrendik. Bu tür tatbikatlar bence hep olsun, çünkü öğretilenler işimize yarıyor. Deprem anında hemen çökerek kafamı tutacağımı, sağlam bir şeyin altına gireceğimi veya yanında duracağını tatbikatta öğrendim.”

"UYGULAYARAK YAŞAMAK UNUTTURMUYOR"
Nuri Bayar Ortaokul Müdür Yardımcısı Mustafa Aydın ise gerçekleştirilen tatbikatla ilgili şunları söyledi:
“Öğrencilerimizle bu ay içinde toplantı salonu ve sınıflarımızda AFAD ile ilgili bilgiler verdik. Yangın tatbikatı, yangın semineri, deprem semineri ile ilgili eğitim uzmanlarını okula çağırıyoruz. Belli zamanlarda öğrenci ve öğretmenlerimizi bilgilendiriyoruz. Bugünde Kent Meydanı’nda AFAD ile ilgili bilhassa deprem tatbikatı, o anı yaşamak, uygulamak için yangınla ilgili daha iyi bilgiler almak için buraya öğrencilerimizi getirmiş bulunmaktayız. Çok faydalı olduğuna inanıyorum çünkü uygulayarak yaşamak daha iyi çocuklarımız unutmuyor bunu.”
Öğrencilerin yanı sıra vatandaşlar tarafından da yoğun ilgi ve alaka gösterilen eğitimler, eğitim sezonu boyunca devam edecek.

Anahtar Kelimeler: ‘afete, hazır, türkiye, projesi’, kapsamında, dikkat
Bu haber toplam 2403 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1924 İstanbul'da Maarif Müdürlüğü, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince medreselere el koydu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free