hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Şehir Merkezinde dezenfekte seferberliği Devletimizin aldığı kararlara ve uyarılara uyalım Başkan Yüce yaşlılardan gelen talepleri dinledi SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı Yurt Ücretleri Geri Ödenecek Tramvay projesi için ihale ertelendi Trafik ışıklarında ‘Evde Kal’ farkındalığı Şehrimizde gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
 
İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi
İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi
 
Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı
Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı
 
Yurt Ücretleri Geri Ödenecek
Yurt Ücretleri Geri Ödenecek
O hastalığı önlemek elinizde
 

O hastalığı önlemek elinizde

Çağın salgınına diyabetin bu boyuta gelmesinin nedenlerinden biri, hastaların diyabet riskinin oluştuğu dönemi fark edememesidir.

13 Kasım 2014 Perşembe 17:58
Yazdır

Pre-diyabet ismi verilen, kamu içerisinde ?gizli şeker? şekilde isimlendirilen bu çağda bazı önlemler almak, bir takım ilaçlar kullanmak, doğru diyet ve egzersiz programıyla ömür tarzını değişimi bu şeklinde pek fazla adım oluşabilecek bir diyabet tablosunu önleyebilmektedir.

Memorial Antalya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü?nden Uz. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, 14 Kasım Dünya Diyabet gününde, pre-diyabet (diyabet öncesi dönem) çağının önemi ile ilgili bilgi verdi.

Obezite diyabete yol açıyor

Sinsi bir hastalık şekilde seyreden diyabette, risk faktörlerini bilmek kocaman ciddiyet taşımaktadır. Ailede diyabet rahatsızlığı olması, hipertansiyon, yürek rahatsızlığı ve kolesterol derdi bulunan bireyler risk grubundadır. Toplumda yaygın şekilde görülen, hatta çocukluk çağında ortaya çıkan, Tip 2 diyabete sebep bulunan faktörlerin en başında ise obezite gelmektedir. Şişman (obese) ve fazla yemek yiyen (obesus) kelimelerinden türemiş bir sözcük şekilde obezite vücutta fazla fazla yağ depolanmasının neticesinde ortaya çıkar. Bu yağ deposundan salgılanan hormonlar damar sertliğine, kilo fazlalığına ve diyabete giden yolun temellerini atar.

Mutlaka uzmana başvurun

Risk faktörlerine sahip bireyler herşeyden önce endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanına başvurmalıdır. Tansiyon, şeker, insülin direnci, kolestrol, tiroid hormonlarının ve böbrek üstü bezleri, karaciğer yağlanması olup bulunmadığı denetim edilmelidir. Bu testlerden şeker yükleme testi insanın pre-diyabetik olup olmadığını; Şayet pre-diyabet varsa diyabete ne kadar yakın olduğunu göstermektedir.

Hayat tarzı değişikliği şart

Pre-diyabet çağında diyabeti durdurucu ilaçlar kullanması gerekebilmektedir. Fakat ilaç kullanılmadan herşeyden önce hastaların beslenmelerini düzeltmeleri ve bir egzersiz programına başlamaları önerilmektedir. Eğer doğru beslenme, tertipli yapılacak bir egzersiz programını da içerecek biçimde hastalar ömür tarzlarını kökten değiştirebilirse ilaç kullanımına gereksinim kalmayabilir. Egzersiz, diyabet hastalarında yoğun olarak etkilenebilen bacak ve kollarda dolaşımı iyileştirirken, kolesterol ve kan basıncını da düşürmektedir. 

Takip ve hasta uyumuyla diyabet korkutmuyor

Diyabet muhtelif organlarda yarattığı tahribatlarla istenmeyen neticelere kadar ilerleyebilmektedir. Ancak diyabet konusu için şuurlu devinim edip tedaviye sistem işaret eden hastalar ömür kaliteleri düşmeden hayatlarına devam edebilmektedir. Pre-diyabet çağında hastalık yakalanabilir ve lüzumlu önlemler alınırsa kan şekeri belirli bir kurda tutulabilir. İyi bir takip ve hasta uyumuyla diyabetin korkutan komplikasyonları önlenebilmektedir. 

Kaynak: HABER7.COM

Anahtar Kelimeler: hastalık,obezite,memorial,antalya,hastanesi,Endokrinoloji,Dünya,Diyabet,günü,Sağlıklı,Yaşam,Haber,
Bu haber toplam 34651 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1924 İstanbul'da Maarif Müdürlüğü, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince medreselere el koydu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free