hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU

Mesleki eğitime 13,3 milyarlık bütçe ayırdık
 

Mesleki eğitime 13,3 milyarlık bütçe ayırdık

Çıraklık Arama Konferansı’nın Sonuç Bildirgesi Programına katılan Bakan İsmet Yılmaz, “Bakanlığımız 13,3 milyarlık bütçeyi mesleki eğitime ayırıyor.

22 Eylül 2017 Cuma 02:01
Yazdır
Çıraklık Arama Konferansı’nın Sonuç Bildirgesi Programına katılan Bakan İsmet Yılmaz, “Bakanlığımız 13,3 milyarlık bütçeyi mesleki eğitime ayırıyor. Çıraklık eğitimini zorunlu eğitime almadık, yüzde 50 artış oldu. Biz geldiğimizde yüzde 2,8 olan eğitim desteği şu anda 5,8. OECD ülkelerinde bu pay yüzde 5,2. Bundan dolayı Türkiye çok büyük bir değişim ve ilerleme gösterdi” dedi. Başkan Toçoğlu ise sonuç bildirgesinin hayırlı olmasını temenni etti.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Çıraklık Arama Konferansı Sonuç Bildirgesi Programına katıldı. Best Western Premier Otel’de gerçekleştirilen programda Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Vali İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti MKYK Üyesi Recep Uncuoğlu, AK Parti Milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa İsen ve Ayhan Sefer Üstün, SAÜ Prof. Dr. Muzaffer Elmas, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ve oda başkanları yer aldı. Programda Çıraklık Arama Konferansı Çalışma Grubu üyelerine teşekkür belgesi verildi.

Sakarya’da potansiyel var
Programın açılış konuşmasını yapan SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Ahilik haftası etkinlikleri çerçevesinde esnaf ve sanatkâr kesiminin önemli sorunu olan çıraklık sorununu ele almak istedik. Kesimimizin geleceğinin umudu olarak gördüğümüz çırakların sorunlarını çözmeyi hükümete bırakmadan çözüme ulaşmak için harekete geçtik. Gelişmiş Avrupa Ahiliği bizden alarak onu kendilerine göre revize ederek geliştirdiler. Biz de Sakarya olarak Ahiliği taşıyoruz. Sakarya’da çok sayıda çıraklık okulu kuruldu. Sakarya’da şu anda bin 867 çıraklık öğrencimiz var. Bunların önemli bir kısmı devletin bize sağladığı desteklerden istifade edenler. Arama Konferansı’nda 84 arkadaşımız çalıştı. Çıraklık ruhunun yaygınlaşması için, çıraklığı sevdirmek, sempati kazandırmak için bir kamu spotu hazırladık. Çalışmalarımızın sonucunda 168 sayfalık bir kitap bastırdık” diye konuştu.

Sorunlar belirlendi
Çalışma gruplarının çalışmaları neticesinde ortaya çıkan sonuç bildirgesini paylaşan Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ece Kuzulu Kanaslan, “5 çalışma grubu halinde çalıştık. Hepsi çıraklık sorununu farklı noktalardan ele aldı. Sonuç olarak eğitim, sosyal haklar, paydaş ilişkileri, toplumsal statü ile ilgili sorunlar olduğunu gördük. İş piyasasının talep ettiği bazı meslek dallarının çıraklık eğitiminde yer almaması, ailelerin ve çocuklarının uygun meslek seçiminde bilgi sahibi olmaması önemli sorunlar arasında ortaya çıktı.”

Almanya’da mesleki eğitim
Alman Mesleki Eğitim ve Öğretim Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Martin Trentmann, “Çifte mesleki eğitim programı mesleki eğitimde önemli bir yere sahip. Eğitim alanlarının çoğunu orta halli ve büyük şirketler oluşturuyor. Bunlar stajyer yetiştiriyor ve bu stajyerlerin azımsanmayacak bir kısmını işe alıyor. Hükümet mesleki eğitim ve öğretim sisteminin masraflarını işverenlerle paylaşıyor. Genç çırakları teşvik etmek için önemli ekonomik tedbirler alınıyor. 2 koordinasyonlu bir eğitim düzeni var. Bunların ayaklarını şirket içi eğitim ve mesleki okullarda verilen eğitim oluşturuyor. Mesleki eğitimde çalışma sürecinde öğrenim, işbirliği ve sosyal çevreyi geliştirme önemseniyor” ifadelerini kullandı.

Değerli bir çalışma
Başkan Toçoğlu, “Sakarya Valiliği, Sakarya Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, SESOB ve İŞKUR işbirliği ile örnek bir birliktelik göstererek değerli bir çalışmaya imza atıyoruz. Bugün sonuç bildirgesini sunmak üzere buradayız. Burada çalışan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yoğun emek sarf ettiler. Sonuç bildirgesi ülkemize, şehrimize ve esnaflarımıza hayırlı olsun.”

Önemli bir halka
AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, “Yakın zaman önce çıraklarla ilgili çok önemli yasal düzenlemeler gerçekleştirildi. Bu arama konferansı da bu sürecin önemli halkalarından birisiydi. İnşallah Sayın Bakanımız ile bu bildirge kitlelere ulaşacaktır. Örnek bir çalışma olduğu kanaatindeyim. Hayırlara vesile olsun.”

Gerekli yerlere ulaşacaktır
Ustaların en çok çırak konusunda yakındıklarını belirten Vali Balkanlıoğlu, “Bu organizasyonun Ahilik Kültür Haftası’na denk gelmesi çok önemli. Birçok meslek ve sanatın yok olmaması için örnek bir çalışma. Kitap olarak da basıldı ve gerekli yerlere ulaşacaktır” şeklinde konuştu.

Orta direk sağlam olmalı
Konferansa katkı verenlere teşekkürlerini ileterek konuşmasına başlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “İnşallah konferans düzenleme amacına ulaşır. Arama konferansı ortak aklı bulmadır. İstişare etmek, farklı fikirleri almak ve ortaya bir fikir çıkarmak önemlidir. Burada esnafın ortak aklı var. Ahilik toplumu güçlü kılan tüm hasletlere sahip olmaktır. Sözü doğru, özü doğru olmaktır. Bizim kültürümüzde esnaf ve sanatkâr toplumun orta direğidir. Onlar ne kadar sağlam dururlarsa toplum o kadar güçlüdür. Mesleki eğitim tecrübe ve tecrübenin aktarılmasını ister. Ustadan çırağa eğitim çok önemlidir.”

Hedef yüzde 60
Bakan Yılmaz, “Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimin payı önemli. Sakarya’da bu oran yüzde 43. Hedefimiz ülke genelinde yüzde 60’ı bulmak. Bakanlığımız önemli bir bütçeyi mesleki eğitime ayırıyor. Bu yıl 13,3 milyar lira ayırdık. Bu hükümetin 2002’de Milli Eğitimin tamamına ayırdığı paradan fazla. 2017-18 Eğitim Öğretim Yılı mesleki eğitimde birçok yenilik var. Çıraklık eğitimini zorunlu eğitime almadık. Biz bunu yaptıktan sonra geçen yılla bu yıl arasında çıraklıkta yüzde 50 artış oldu. Çıraklar işçi değil, öğrencidir. Onlara o şekilde davranılmalıdır. Çıraklarımız ek ders vererek lise mezunu olabilecekler. Oradan yüksek öğretime geçebilecekler.”

Staj desteği
Bakan Yılmaz, “Ustalık Belgesi vermekle ilgili yönergemiz hazır. İşletmeler kendi bünyelerinde ustalık programı açabilecekler. Eğitim serbest, siz eğitimi yapın biz denetimi yaparız. Staj için devlet olarak destek veriyoruz. Almanya’da devlet bunun için 9,7 milyar, özel sektör 7,7 milyar veriyor. Birbirine çok yakın değerler. Ülkemizde de özel sektörün katkısı artmalı. Satın alma gücü gerçek refahı gösterir. Biz bu alanda 13. sıradayız. Bu büyük bir başarı. Bunu milletimizin istikrar ve güvenden yana tercih ortaya koyması sağlamıştır. Cumhuriyet kurulduğundan beri her hükümete ortalama bir buçuk yıl düşmüş. Bu sürede proje üretilebilir mi? Yoksulluk bizimle azaldı. Kişi başına 4 dolardan aşağıya günlük yoksulluk kalmadı. Bunun da oranı yüzde 1’in altında. Her şeyi çözmedik ama çok şeyi çözdük.”

Çevre dostu okul
“Beceri eğitimi ve staj imkânı sağlayan işletmelere 239,4 Milyon TL verdik. Mesleki ve teknik eğitime devam eden öğrencilerimize alan eğitiminde çalışmaya başladıkları andan itibaren sigorta yapıyoruz. Ahilik kültürünün geleceğe aktarılması için 9. sınıfların mesleki eğitim derslerine mesleki ahlak konusunu yerleştirdik. Bu yıl eğitim öğretime ilk defa Ankara’da çevre dostu bir okul kazandırdık. Elektriğini ve ısınma enerjisinin yüzde 80’ini güneş ve rüzgardan sağlayacak. Bu tarz okulları ülkemizde yaygınlaştırmak istiyoruz. Bilerek ve görerek öğrenmek çok önemli. OSB’ler içindeki okullara destek veriyorduk. Uygulamanın başarıya ulaştığını gördük. OSB dışı özel mesleki liselere de destek sunmaya başladık.”

İhracatta 800 kat artış
Bakan Yılmaz sözlerini şöyle sonlandırdı, “Eğitim alanında birçok ilerlemeler var. Öğrencilerimize daha kaliteli eğitim vermek istiyoruz. Eğitimi toplum olarak öncelemeliyiz. Biz geldiğimizde yüzde 2,8 olan eğitim desteği şu anda 5,8. OECD ülkelerinde bu pay yüzde 5,2. Bundan dolayı Türkiye çok büyük bir değişim ve ilerleme gösterdi. Savunma Sanayi ihracatımız 1,6 milyar dolar. 2002’ye göre 800 kat arttı. Türkiye’de elmas yok, petrol yok, doğalgaz yok ama eğitimli beşeri sermaye bir elmastır. Bununla ekonomik göstergelerde üst sıralarda yer alıyoruz. 1939’da 1. Milli Eğitim Şurası’nda dönemin bakanı Hasan Ali Yücel müfredatı gözden geçirelim demişti. Öğrencilerin zayıf olduğu söyleniyordu. Şimdi de aynı şeyler söyleniyor. Ama rakamlar konuşuyor. Türkiye’nin nereden nereye geldiğine bakmak lazım. Eğitimin amacı toplumu daha refah yapmaktır. Biz bunu başardık”

Anahtar Kelimeler: çıraklık, arama, konferansı’nın, sonuç, bildirgesi, programına
Bu haber toplam 2693 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free