hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
BERAT KANDİLİ'NİZ MÜBAREK OLSUN Milletimize hizmet için hep birlikte çalışacağız” 31. MESLEK KOMİTESİ'NDEN SİLAHLI SALDIRIYA KINAMA GSM bayiinde yaşanan silahlı saldırıyı kınıyoruz ‘Sen De Kodla S@karya’ yarışması ödülleri verildi. Erken Eğitimi Seç Harekete Geç Festival Açılışı Çark Caddesi’nde G-FAST’19’da Ödüller Sahiplerini Buldu Aile Yapısındaki Değişimler Konuşuldu Eski Türklerin Kutsal Mezarları
BERAT KANDİLİ'NİZ MÜBAREK OLSUN
BERAT KANDİLİ'NİZ MÜBAREK OLSUN
 
Milletimize hizmet için hep birlikte çalışacağız”
Milletimize hizmet için hep birlikte çalışacağız”
 
Cumhurbaşkanlığı Turu’nun 6. etabı Sakarya’da
Cumhurbaşkanlığı Turu’nun 6. etabı Sakarya’da
 
Şehrin yol haritasını oluşturmalıyız
Şehrin yol haritasını oluşturmalıyız
MECLİS’TE FINDIK GERİLİMİ
 

MECLİS’TE FINDIK GERİLİMİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda dün fındıkla ilgili gerilim yaşandı.

18 Ekim 2018 Perşembe 22:03
Yazdır

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda dün fındıkla ilgili gerilim yaşandı.

Fındık üreticisinin sorunlarının araştırılması ve çözüm yollarının ortaya konulmasıyla ilgili Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi, birer grup önerisi sundu.

MHP’nin önergesi ilk sırada görüşüldü. Önergeye, Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti ve HDP destek verdi. Adalet ve Kalkınma Partisi ise önergenin gündeme alınmasına karşı oy kullandı.

İlk oylamada, pusulalarla ilgili tartışma yaşandı. Söz alan CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “4 siyasi parti, önergenin arkasında durmuştur. Dört mü büyük, bir mi büyük! Biz daha fazlayız diyorlarsa tek tek isim okuyalım" şeklinde tepki gösterdi.

Oylama, yinelendi. İkinci kez yapılan oylamada, 135 kabul oyuna karşı 155 ret oyuyla fındık önergesi reddedildi.

Önergenin reddi yönünde oy kullanan AKP milletvekillerinin alkışla kutlama yapması, Genel Kurul’daki tansiyonu yükseltti.

AKP milletvekilleri kendilerini savunurken, gelecek hafta kendi partilerinin hazırladığı daha kapsamlı bir önergeyi gündeme getireceklerini söylediler.

ÖZKOÇ, SAMİMİYET ÇAĞRISI YAPTI

Bunun üzerine söz alan Engin Özkoç, samimiyet çağrısı yaptı. Özkoç’un tutanaklara yansıyan ifadeleri özetle şöyle:

“Bu mesele, az önce hatibin de ifade ettiği gibi, yıllara sirayet eden bir meseledir. Önünü, arkasını bütün siyasi partiler tartışmıştır. 16 yıldan beri iktidarda olan AK Parti hükümetleri de bu meseleye köklü bir çözüm getirememiştir.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin verdiği önergeyi, İyi Parti, HDP ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin destek verdiği, hemfikir olduğu bu konuyu iktidar partisinin daha fazla uzatması doğru olmaz. Bu önergeler değerlendirilmeye alınsın. Kendilerinin önergeleri varsa daha sonra birleştirilip konu daha da derinleştirilerek, hep beraber daha da güzel bir hale getirebiliriz. Ama reddederek, erteleyerek bir yere varmak mümkün değil.

Milletimiz samimiyet bekliyor.

AKP’Lİ MİLLETVEKİLLERİNİN VİCDANINA SESLENDİ

AK Parti’li milletvekillerinin vicdanına sesleniyorum; gerekirse burada üç saat daha fazla çalışalım, dört saat daha fazla çalışalım ama bu olayı bir ortak önerge haline getirip bugün Meclisten çıkaralım. Milletimiz bize güvensin, onların arkasında olduğumuzu görsünler. Milletin vekilleri burada, millet iradesi burada, Meclis burada.”

YETER Kİ ÇÖZÜM OLSUN…

Özkoç, MHP’nin önergesi lehine çekilmeye hazır olduklarını da ifade ederek, “Buradan tüm milletimize duyurmak istiyorum: Biz yarın önerge vermeyeceğiz. Milliyetçi Hareket Partisinin değerli vekillerine ve grup başkanvekiline sesleniyorum: Yarın biz bu konuyla ilgili önerge vermeyeceğiz çünkü siyaseten bir adım öne geçmek istemiyoruz. Yarın Milliyetçi Hareket Partisi aynı önergeyi buraya indirirse biz, bütün milletvekillerimiz, burada elimizi kaldırmak için hazır olacağız. Bütün partileri bu önergenin, Milliyetçi Hareket Partisinin verdiği önergenin arkasında yarın durmaya davet ediyorum.”

Konuşmaların ardından CHP’nin fındık üreticileriyle ilgili önergesi de Genel Kurul’da oylandı ve yine AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Özkoç, fındık üreticisinin yabancı şirketlerin tekelinde yaşadıkları sorunları, rekolte sıkıntılarını, üretim ve fiyatlandırmayla ilgili problemlerini görmezden gelmenin, milyonlarca insanın derdini ortadan kaldırmadığını belirterek, bekleyen çözümü ortaya koyabilmek için mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

Anahtar Kelimeler: türkiye, büyük, millet, meclisi, genel, kurulu’nda
Bu haber toplam 1041 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1963 27 Mayıs, Hürriyet ve Anayasa Bayramı ilan edildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free