hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
MEB’in Yapay Zekâlı Asistanları Milyonlarca Soruyu Cevaplıyor
 

MEB’in Yapay Zekâlı Asistanları Milyonlarca Soruyu Cevaplıyor

Millî Eğitim Bakanlığı Ar-Ge, inovasyon ve dijtal dönüşüm çalışmalarına sanal asistanları da ekliyor.

20 Ağustos 2020 Perşembe 06:28
Yazdır

MEB’in Yapay Zekâlı Asistanları

Milyonlarca Soruyu Cevaplıyor

Millî Eğitim Bakanlığı Ar-Ge, inovasyon ve dijtal dönüşüm çalışmalarına sanal asistanları da ekliyor. Yaklaşık 6 aylık Ar-Ge ve pilotlama aşamalarından sonra, uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin ve velilerin hizmetine sunulan EBA Asistan’ın ardından şimdi de MEB Asistan Türkiye ve dünya kamuoyuna tanıtıldı.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tanıtım programında yaptığı konuşmada, MEB Asistan’ın, 18 milyon öğrenci, veliler ve 1 milyonu aşan öğretmenin sorularını anında yanıtlamak üzere geliştirildiğini, yapay zekâ sistemi sayesinde kullanıcıları adım adım yönlendirerek en kısa sürede en doğru cevabı sunduğunu söyledi.

“Bakanlık olarak teknolojiyi eğitimin merkezine koyan ve faydalarını gördükçe kullanımına daha fazla ağırlık verdiğimiz bir bakış açısıyla hareket ediyoruz.” diyen Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Teknolojiyi nasıl kullandığımız değil, onu eğitime nasıl adapte ettiğimiz. Yapay zekânın da eğitimi dönüştürecek bir teknoloji olduğunu uzun zamandır söylüyor ve bu noktada gerekli stratejiler üzerinde çalışıyoruz. Merkeze öğrenci ve öğretmenlerimizi alan, onların cevap aradığı her soruya her zaman ve her yerde faydalı yanıtlar sunan, konuşma diliyle yazsalar dahi onları anlayan yapay zekâ tabanlı yeni sanal asistanlarımızla eğitim sistemimizde köklü ve bütünsel bir dönüşüme imza atıyoruz.”

Uygulamanın tamamen millî ve yerli imkânlarla ve kendi mühendislerimiz tarafından geliştirildiği bilgisini paylaşan Bakan Selçuk, Türk özel sektör yapay zekâ kuruluşu CBOT’un kurucu Ceo’su ve projeleri hayata geçiren çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini iletti.

CBOT Ceo’su Mete Aktaş ise konuşmasında, “CBOT olarak özellikle pandemi sürecinde ve devamında artan dijital dönüşüm taleplerini karşılamak üzere çözümler geliştirmeye devam ediyoruz. EBA ile bu dijital dönüşüm yolculuğuna hızla adapte olmuştu, burada yapay zekâ altyapısının kritik olduğunun anlaşılması, bu dönüşümü hızlandıran bir etmen oldu. Biz CBOT olarak gelişmiş makine öğrenimi ve NLP teknolojimizle hayata geçirdiğimiz EBA Asistan ve MEB Asistan uygulamalarının gerek öğrenciler gerek öğretmenler gerekse veliler tarafından sıkça kullanıldığını gözlemliyoruz. Bu vatandaşlarımızın da dijital dönüşümü, yapay zekâyı hayatlarının her alanına entegre etme talepleri olduğunu gösteriyor. Ülkemizde uzaktan eğitim desteğinin, bilgiye anında erişimin ve dijitalleşmenin kaçınılmaz olduğu bir noktaya geldiğimiz bugünlerde Bakanlığımıza yerli yapay zekâ teknolojimizle destek olmaktan gurur duyuyoruz.  Bakanlığımızın yapay zekânın desteği ile daha verimli çalışması, daha hızlı çözüm üretmesi ve sürekli daha iyisini geliştirmesi için yeni çözümler sunmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin lider yapay zekâ şirketi CBOT’un çözüm ortaklığıyla geliştirilen MEB Asistan, gelişmiş makine öğrenimi teknolojisi sayesinde yeni kullanıcı sorularıyla sürekli öğreniyor ve gelişimini sürdürüyor. MEB Asistan, gelişmiş doğal dil işleme (NLP) özelliği sayesinde öğrencilerin ve öğretmenlerin konuşma diliyle ve istedikleri şekilde yazabildiği tüm soruları rahatlıkla anlamakta ve doğru bir şekilde cevaplandırmaktadır. MEB’in web sitesinde konumlanan asistan, soruları yanıtlarken MEB’in yayınladığı içerikler ilgili web sitesinden alınmakta ve herhangi bir güncelleme olması durumunda en güncel bilgiyi sunabilmektedir. MEB Asistan; burs işlemleri, denklik işlemleri, yurt dışı görevlendirmeler, yurt dışında yüksek lisans, bakanlık projeleri, bakanlık mevzuatı, sınavlar, kurslar gibi binlerce farklı konuda gelebilecek soruları yanıtlamak üzere geliştirilmektedir.

Tüm dünyaya örnek olabilecek yetkinlikte geliştirilen EBA Asistan ise öğrenciler, öğretmenler ve velilerin; şifre alma, şifre yenileme, ders programı sorgulama, sınavların durumunu öğrenme, öğretmenlerle görüşme, ders tekrarı yapma gibi konulardaki sorularını sosyal platformlarda âdeta bir kimseye soru sormaları gibi yazarak anında yanıtlayabilmektedir. Salgın sürecinin başlangıcında Türkiye’nin uzaktan eğitim sistemlerini aktif bir şekilde kullanmaya başladığı dönemde önemli bir rol üstlenen EBA Asistan, 13 Nisan – 16 Ağustos tarihleri arasında, 3,1 milyon tekil kullanıcı ve 11,7 milyon konuşma ile kendi alanında bir dünya rekoruna imza attı. MEB Asistan daha büyük hacime ulaşıp bu rekoru daha da yukarı taşıması bekleniyor.

MEB Asistan ve EBA Asistan’a meb.gov.tr ve eba.gov.tr adreslerinde sağ alt köşedeki avatarlarına tıklayarak açılacak chatbot penceresinden ulaşılabilmektedir.

Anahtar Kelimeler: millî, eğitim, bakanlığı, inovasyon, dijtal, dönüşüm
Bu haber toplam 53926 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free