hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
SATSO STRATEJİK PLAN TOPLANTISI BAŞLADI “Sakarya’da herkes okuyacak.” Ölçme ve Değerlendirme Toplantıları Sonrası Okul Ziyaretleri Söğütlü Yüksekokulu Temel Atma Töreni 19 Şubat Pazartesi saat 14:00 da. Sakaryaspor:3 Zonguldak Kömürspor:2 Bütün dünya bir araya gelse Kutlu yürüyüşü durduramayacak Dünyadaki finansman modelleri mercek altında Arifiye Park’ın temeli atıldı “İnandıktan sonra her engeli aşabilirsiniz” MÜSİAD’da KOSGEB Konuşuldu
“Sakarya’da herkes okuyacak.”
“Sakarya’da herkes okuyacak.”
 
Sakaryaspor:3 Zonguldak Kömürspor:2
Sakaryaspor:3 Zonguldak Kömürspor:2
 

Arifiye Park’ın temeli atıldı
Arifiye Park’ın temeli atıldı
 
Kupaya Talihsizce Veda Ettik
Kupaya Talihsizce Veda Ettik
Mantar zehirlenmelerinden nasıl korunulur?
 

Mantar zehirlenmelerinden nasıl korunulur?

Bakanlık,Türkiyede yabani mantar tüketimindeki artış nedeniyle mantar zehirlenmelerinin de ciddi öngörülemez şekilde arttığı ifade edildi

12 Kasım 2014 Çarşamba 18:58
Yazdır

Sağlık Bakanlığı, Türkiyede mantar zehirlenmelerinin son çağda mühim ve öngörülemez biçimde arttığını, mantardan zehirlenen şahıs sayısının, bu senenin Kasım ayı sebebi ile 5 bin 218 insana yükseldiğini bildirdi.

Türkiyede, 2013 yılında mantardan bin 706 bireyin zehirlendiği, bu sayının 2014 yılı Kasım ayı itibariyle, 5 kat artarak 5 bin 218e yükseldiği belirtildi. Bu senenin son 4 ayı dikkate alındığında, Ağustosta 68, Eylülde 268, Ekimde 2 bin 133, Kasımda (11 Kasım itibariyle) da 502 zehirlenme vakası görüldüğüne işaret edildi.

Mantar zehirlenmelerinin belirtileri

Mantar zehirlenmelerinin ölümcül neticelere sebep olabileceğine dikkat çekilen açıklamada, zehirlenme belirtileri şöyle sıralandı:

Terleme, salivasyon, lakrimasyon, bronş sekresyonlarında artış, bronkospazm, sima ve boyunda kızarma, ağızda metalik tat, kol ve bacaklarda karıncalanma, şişme, kafa dönmesi, koordinasyon bozukluğu, denge bozukluğu, konuşma güçlüğü, ataksi, adale spazmları, görme ve işitme bozuklukları, halusinasyonlar, karın ağrısı, kusma ve ishal, derin uyku, kardiak ritm bozukluklarıdır.

6 saatten sonra görülen semptomlar ise ölümcül olabilecek mantarlar ile zehirlenmeleri akla getirmelidir. Bunlarsa bulantı, kusma, ishal bunun şeklinde mide-bağırsak sistemi bulguları, sersemlik, göğüs ağrısı, uykusuna meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, sima ve boyunda kızarma, nabızda artış, ateş, ağızda madeni tadı, karın ağrısı ve terleme bunun şeklinde belirtiler gelişebilir, bunun neticesinde da karaciğer-böbrek yetmezliği ve koma durumu hatta ölüm görülebilir. Ülkemizde görülen mühim mantar zehirlenmelerinin yüzde 95i karaciğer ve böbrek yetmezliğine sebep olmaktadır

Mantar zehirlenmesinden şüphelenilen şahısların daima en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları, başvurulan sağlık kuruluşunun da bilgi almak, ölüme sebep olabilecek mantar zehirlenmelerinde uygulanan panzehiri (antidot) temin etmek ve lüzumlu tedavi yöntemlerini danışmak için Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü içerisinde konuyla ilgili deneyimli doktorların "114" Nolu telefon hattıyla 7/24 danışmanlık hizmeti verdiği Ulusal Zehir Merkezine (UZEM) başvurmaları gerektiği bildirildi.

Mantar zehirlenmelerinden nasıl korunulur?

Sonucunda oluşabilecek klinik vaziyet düşünüldüğünde toplama mantar yemenin, zehirle rus ruleti oynamaya benzetilebileceği anlatım edilen açıklamada, zehirlenmenin önlenmesindeki tek çarenin, nebati bölgelerde yetişen mantarların muhakkak yenmemesi ve mantar tüketilmek istenen hallerde bandrolü ve son kullanım tarihsel müsait bulunan kültür mantarının tercih edilmesi bulunduğu vurgulandı.

Kaynak : AA

Kaynak: HABER7.COM

Anahtar Kelimeler: sağlık,bakanlığı,mantar,böbrek,yetmezliğige,bozukluğu,mantar,zehirlenme,Genel,sağlık,Haber,
Bu haber toplam 5189 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
şamil
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
2008 Küba lideri Fidel Castro görevinden ayrıldığını açıkladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
Adasenotomotiv
Gökhan
ibo
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free