hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Kadim bir medeniyetin mensuplarıyız, gururluyuz SEDAŞ Ekipleri, AFAD, Belediye, İtfaiye ile işbirliği sağlıyor Adapazarı’nın Kurtuluş Gününü Kutluyoruz Adapazarı Sivil İnisiyatifi'nden 2. Halit Molla Anma Programı Halk Oyuncular Festival İçin Barselona’ya gitti Sakarya Bilsem Teknofest Finalinde… SAÜ ile Kırgız-Özbek Üniversitesi Arasında Mevlana Protokolü İmzalandı Mesleki Eğitimde Yeni Dönem İnşaat ve İş merkezine yıldırım düştü, 2 yaralı İşbirliğiyle müşterek şehircilik anlayışı tesis edilecek
Adapazarı’nın Kurtuluş Gününü Kutluyoruz
Adapazarı’nın Kurtuluş Gününü Kutluyoruz
 
İnşaat ve İş merkezine yıldırım düştü, 2 yaralı
İnşaat ve İş merkezine yıldırım düştü, 2 yaralı
 
İşbirliğiyle müşterek şehircilik anlayışı tesis edilecek
İşbirliğiyle müşterek şehircilik anlayışı tesis edilecek
 
Kültürel zenginliğin örnek şehri Sakarya’dır
Kültürel zenginliğin örnek şehri Sakarya’dır
KÖPEKLERDE AŞILAMANIN ÖNEMİ!!!!
 

KÖPEKLERDE AŞILAMANIN ÖNEMİ!!!!

Köpeklerin hastalıklardan korunma amacıyla aşılanmaları son derece önem arz ediyor

22 Mayıs 2019 Çarşamba 00:02
Yazdır

KÖPEKLERDE AŞILAMANIN ÖNEMİ!!!!

Köpeklerin hastalıklardan korunma amacıyla aşılanmaları son derece önem arz ediyor.Aşılama konusunda geç kalındığında çok sevdiğiniz can dostunuzun hayatını riske etmeniz kaçınılmazdır.Aşılamalar belli bir rutin program çerçevesinde düzenli yapılmalıdır.Aşılamaların aksatılması ya da yapılmaması köpeğinizin hastalıklara karşı korunmasız halde bırakmış olursunuz.Aşılaması yapılmayan köpeğin hastalıklarının  tedavisi riskli olup ,zaman zaman ölümlerinde olabileceğini unutmayın.Yaşam süreleri sokak köpeklerinde ortalama üç yıl olup ,sahipli hayvanlarda düzenli aşı ve de gerekli bakımları,beslenmeleri yapılan köpeklerin boyutlarına  göre değişmekle birlikte ,büyük boy ırklarda 10-12 yıl,orta boy köpek ırklarında 11-14 yıl, küçük ırklarda ise15 yıla kadar çıkabilmektedir.Çok sevdiğiniz köpeğinizin kısa yaşam süresinde yanınızdan erken  ayrılmasına gönlünüz razı gelmez.Paraziter ilaçlamaları halkımız aşı olarak tanımlıyor.Bu tip ilaçlamalar aşı yerine geçmiyor.Paraziter ilaçlamaları da mutlaka düzenli yapmalıyız.Gerek kendi sağlığımız açısından gerekse köpeğimizin sağlığı açısından son derece önemli olup düzenli ilaçmaları veteriner hekiminize yaptırmak zorundasınız.Aşılamaları ve de ilaçlamaları düzenli yaptırdığınız zaman köpeğiniz kolay kolay hastalanmaz.Bu da sizi mutlu eder.Sağlıkta çok güzel bir slogan var’’.Her şeyin başı sağlık,sağlığın başı aşıdır’’.Aşı   bütün canlıların sağlığı için son derece önemlidir.Aşıların yapmış olduğu koruyucu etkiyi hiçbir ilaç yapamaz.Her yıl aşı yapılmadığı için maalesef milyonlarca canlı telef  oluyor.

Aşılama Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

*Aşılar sağlıklı olan köpeklere uygulanmalıdır.
*İç ve dış paraziti bulunan köpeklere aşı uygulanmamalıdır ve aşılanacak hayvanlar parazitlerden arındırılmış olmalıdır.
*Aşılanacak yavru ve yetişkin köpeklerin vücut sıcaklığı normal sınırlar içinde olmalıdır.
*Aşılanacak hayvanlara en az bir hafta öncesinden kortikosteroid (kortizon) türü ilaçlardan biri yapılmamış olmalıdır.
*Eğer köpeğin devam eden bir tedavisi var ise tedavi bitimi ve bir süre sonrasına kadar aşıları ertelenebilir. Bu veteriner hekiminizin karar vereceği bir konudur.
*Hamile köpeklere aşı uygulanmamalıdır. Bu dönemdeki aşı uygulamaları köpeğinize ekstra stres yüklenmesine neden olacaktır.
*Östrustaki (kızgınlıkta olan) köpeklere aşı uygulanmamalı, dönemi bitinceye kadar aşıları ertelenmelidir.
*Köpeğinizin aşı programı, sağlık durumu göz önüne alınarak veteriner hekiminiz tarafından en uygun şekilde hazırlanacaktır. *Aşılama için veteriner hekiminizin uygun gördüğü programı aksatmadan ve tarihlerine uyarak yerine getirmeniz yavrunuzun sağlığı açısından önemlidir. Bir iki günlük gecikmeler yavrunuzun sağlığını çok etkilemeyebilir fakat daha uzun zamanlı gecikmelerin risk faktörlerini arttıracağı unutulmamalıdır.

 

 

 

Mustafa YILDIZ

 

Veteriner HEKİM

 

Anahtar Kelimeler: köpeklerin, hastalıklardan, korunma, amacıyla, aşılanmaları, son
Bu haber toplam 1270 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1956 Elvis Presley yeni şarkısı "Hound Dog" u televizyonda The Milton Berle Show'da tanıttı, Show sırasında yaptığı kışkırtıcı kalça hareketleri o devirde seyirciler tarafından müstehcen bulundu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free