hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Sakarya’yı güzel yarınlara hep birlikte ulaştıracağız Büyükşehir Meclisi’nden Barış Pınarı Harekâtına tam destek Su kesintisinin tarih ve saati değişti BANDIRMASPOR-SAKARYASPOR:3-0 Büyükşehir Meclisi toplanıyor ÖZKOÇ: “MADEM RAHATSIZ DEĞİLSİNİZ, GEREĞİNİ YAPIN!” YADEM’de sağlıklı günler başladı SASKİ’den önemli su kesintisi açıklaması BUGÜN TÜRKİYE'NİN TEK PARTİSİ ALBAYRAK PARTİSİ'DİR Önyargı ve Yanlış Şartlanma Beynimizin Prangalarıdır
Sakarya’yı güzel yarınlara hep birlikte ulaştıracağız
Sakarya’yı güzel yarınlara hep birlikte ulaştıracağız
 

Büyükşehir Meclisi’nden Barış Pınarı Harekâtına tam destek
Büyükşehir Meclisi’nden Barış Pınarı Harekâtına tam destek
 

Su kesintisinin tarih ve saati değişti
Su kesintisinin tarih ve saati değişti
 
BANDIRMASPOR-SAKARYASPOR:3-0
BANDIRMASPOR-SAKARYASPOR:3-0
İşbirliğiyle müşterek şehircilik anlayışı tesis edilecek
 

İşbirliğiyle müşterek şehircilik anlayışı tesis edilecek

SAܒde gerçekleştirilen ‘Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Forumu’nda konuşan Başkan Ekrem Yüce, “Müşterek şehircilik anlayışının tesis edilmesi ve İpek Yolu’nu tekrar medeniyetimizin beşiği yapılabilmesi yolunda işbirliği oluşturmaya hazırız”

20 Haziran 2019 Perşembe 03:47
Yazdır
SAܒde gerçekleştirilen ‘Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Forumu’nda konuşan Başkan Ekrem Yüce, “Müşterek şehircilik anlayışının tesis edilmesi ve İpek Yolu’nu tekrar medeniyetimizin beşiği yapılabilmesi yolunda işbirliği oluşturmaya hazırız” derken; SAÜ Rektörü Prof. Dr. Savaşan, “Kardeşliğimizin ilerleyerek devam etmesini temenni ediyorum” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş ise Sakarya’nın kardeşliğe örnek olacağını söyledi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Forumu’na katıldı. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen programda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Oş Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşov, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, çeşitli üniversitelerden rektörler ve akademisyenler, Türksoy Genel Sekreteri Düsein Kaseinov, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Sekreteri İlyas Demirci, Türk Konseyi, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Miras Vakfı ile TÜRKSOY mensupları, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, bürokratlar ve çok sayıda misafir yer aldı. Türk Halk Müziği konseri ve Halk Oyunları ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti.

Gönül coğrafyası buluşuyor
Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Oş’a gittiğimizde kendimizi evimizde gibi hissettik ve kardeşlerimizi de en iyi şekilde ağırlayarak onları evlerinde hissettirmek istiyoruz. Biz kardeş şehrimiz Oş’un üzüntüsüne de mutluluğuna da ortağız. Önemli olan bu gönül coğrafyasındaki insanların bir araya gelmesiydi. Bu çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Kardeşliğimizin ilerleyerek devam etmesini Rabbim’den temenni ediyorum” ifadelerinde bulundu.

İlişkiler daha ileriye taşınacak
Kazgasa Rektörü Prof. Dr. Amirlan Kussainov, “Tüm rektör arkadaşlarım ve Kazak heyeti adına sizlere teşekkür ediyorum. Böylesi tarihi bir olaya tanıklık ettiğim için çok mutluyum. Bu kardeşliğe vesile olan ve bizi burada ağırlayan bütün kuruluşlara teşekkür ediyorum. 2009 yılında Türksoy Genel Sekreteri ile beraber düşündüğümüz bu fikirle bu sene 9 festival gerçekleştirdik. İki tanesi Türkiye’de olan festivallere 17 ülkeden katılım sağlandı. Tarih ve Diriliş Şehri Sakarya ile ilişkilerimizin her zaman daha ileri taşınmasını temenni ediyor ve sıcak karşılamalardan ötürü herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tarihi İpek Yolu üzerinde destinasyon alanı
Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya Üniversitemizde gerçekleştirdiğimiz “Türk Dünyasında Müşterek Şehircilik Kültürünün Geliştirilmesi” ve “Türk Dünyasında Müşterek Mühendislik ve Mimarlık Eğitimi” forumlarında değerli misafirlerimizle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Atalarımız tarafından sahip olduğumuz kültürün ve medeniyetin Türk dünyası coğrafyasında ve özellikle İpek yolu güzergâhında tesis ettiği eserlerin kıymeti bu gün daha iyi anlaşılmaktadır. Kültür ve medeniyetimizin emrettiği müşterek şehircilik anlayışıyla kurulacak şehirler zaman ilerledikçe kıymetlenecektir. Bu vesileyle öncelikle İpek yolundaki eserlerimize sahip çıkılması yönünde birçok etkinliğe birlikte imza atabiliriz. Özellikle İpek Yolu (Ayaş-Sapanca Koridoru) Sakarya, Bolu ve Ankara illeri, Sapanca, Geyve, Taraklı, Göynük, Mudurnu, Nallıhan, Beypazarı, Güdül, Ayaş ve ayrıca İznik ilçeleri güzergahında ilgili yetkililerin dahli ile örnek bir İpek Yolu destinasyon alanı oluşturabiliriz” dedi.

Birlik ve ahengi arttıracak çalışmalar
Yüce, “Müşterek şehircilik anlayışının tesis edilmesi ve İpek Yolu’nu tekrar medeniyetimizin beşiği yapılabilmesi yolunda işbirliği oluşturacak değerli heyetin bugün Sakarya’mızda toplanmasından gurur ve şeref duyduğumu ifade etmek istiyorum.  Türk dünyasında kültür ve medeniyetteki birlik ve ahengini artıracak, kalbi birlik ve ruhi ahengi tesis edecek bu tür çalışmaların artarak devam etmesini diliyorum. Bu düşüncelerle Sakarya şehrimizde bizleri buluşturan çok devletli bir milletin, geleceği yeniden inşa edecek olan resmi ve sivil toplum kuruluşları olarak bir araya gelişimizde vesile olan herkese teşekkür ederim” dedi.

Sakarya kardeşliğe örnek olacak
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, “Sakaryamızda Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Zirvesine icra etmenin gururuyla hepinizi selamlıyorum. Sakarya dediğimizde Necip Fazıl anılmadan geçilmiyor. Kendisini rahmetle yad ediyoruz. Necip Fazıl’ın daha önce şiirlerinde bugüne ve bu kardeşliğe işaret ettiğine inanıyorum. Kardeşliğimizi uzun yıllar maalesef birlikteliğe taşıyamadık. Diriliş yılımızın Sakarya’dan başlamasını ve Sakarya’nın kardeşliğe örnek olacağını biliyorum. Bu çalışmaların her zaman gelişerek devam edeceğine inancımın tam olduğunu belirterek hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Türk Dünyasında Müşterek Şehircilik Kültürünün Gelişmesi
Konuşmaların ardından ‘Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Forumu’ oturumları gerçekleştirildi. İlk oturumda ‘Türk Dünyasında Müşterek Şehircilik Kültürünün Gelişmesi’ konuşuldu.  Oturumda; Kırgızistan Yargıtay Üyesi Mıktarbek Satılganoviç, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Kısmet Güzelov, TÜRKPA Ali Yıldız, Özbekistan İnşaat Bakanlığı İnşaat Dairesi Başkanı Hamza Oçilov, TBB Genel Sekreter Yardımcısı Abdurrahman Keleş, TDMMB Genel Sekreteri Dr. İlyas Demirci ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsein Kaseinov yer aldı.

Türk Dünyasında Müşterek Mühendislik ve Mimarlık Eğitimi
Programın ikinci oturumunda ise ‘Türk Dünyasında Müşterek Mühendislik ve Mimarlık Eğitimi’ konuşuldu. Oturumda; SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Azerbayacan İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi Ulaştırma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Taqı Ahmetov, Kazakistan İnşaat ve Mimarlık – Mühendislik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Amirlan Kusainov, Semerkant İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aziz Rahimov, Kırgız Özbek Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çatkalbey Rahimbay, Kırgızistan İnşaat ve Mimarlık – Mühendislik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akımbek Abdılkalıkov ve Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan yer aldı. Türk dünyasında şehirciliğin konuşulduğu oturumların ardından Başkan Yüce tarafından konuşmacılara plaket takdim edildi.

Anahtar Kelimeler: saü’de, gerçekleştirilen, ‘türk, dünyası, mühendislik, mimarlık
Bu haber toplam 1535 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1919 Müttefik Yüksek Konseyi, işgal bölgeleri hakkında anlaşamayan İtalya ve Yunanistan arasında bölüştürme yaptı ve Aydın'ın İtalyanlara verilmesi kararlaştırıldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free