hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
İl Hıfzısıhha Kurulu 19.05.2020 Tarih ve 2020/40 Nolu Kararı
 

İl Hıfzısıhha Kurulu 19.05.2020 Tarih ve 2020/40 Nolu Kararı

VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE;

20 Mayıs 2020 Çarşamba 22:53
Yazdır
İl Hıfzısıhha Kurulu 19.05.2020 Tarih ve 2020/40 Nolu Kararı VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE;
Toplum sağlığı ile kamu düzenini korumak ve virüsün yayılmasını engellemek adına önlemler ile ek tedbirlerin ele alındığı Vali Ahmet Hamdi Nayir’in başkanlığında olağanüstü toplanan Sakarya İl Umumi Hıfzısıhha Kurulunun 19.05.2020 tarih ve 2020/40 nolu kararı aşağıdaki şekildedir.
Vatandaşlarımızın sosyal izolasyona önem vermeleri ve alınan kararlara büyük hassasiyet göstermeleri salgının yayılımını önlemede büyük önem arz etmektedir.

T.C. SAKARYA VALİLİĞİ İL HIFZISIHHA KURULU KARARI
Karar No: 40
Karar Tarihi: 19/05/2020
İl Hıfzıssıhha Kurulu 19/05/2020 tarihinde Vali Ahmet Hamdi NAYİR Başkanlığında toplanmıştır.
Tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşarak enfekte olan insan sayısını hızla arttıran Koronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamak hayati önem taşımaktadır. Aksi halde virüsün yayılımı hızlanacak bu nedenle vaka sayısı buna bağlı olarak tedavi gereksinimi duyacak kişi sayısı artacak; böylelikle vatandaşlarımızın hayatlarnı kaybetme riski yükselecek ve bu durum toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.
Gelinen noktada 18.05.2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde büyükşehir statüsündeki 14 ilimiz ile Zonguldak iline giriş/çıkış kısıtlamasına yönelik alınan/alınacak tedbirler değerlendirilerek giriş-çıkış kısıtlaması uygulanan 15 ilimizde Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda uygulamaya devam edilmesine karar verilmiştir.
Bu kapsamda, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıda belirtilen tedbir kararlarının alınması uygun görülmüştür.
1) Sakarya ilimiz sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/ çıkışlar 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00'dan 03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00'a kadar 15 günlük süreyle geçici olarak durdurulmuştur.
2) İlimizde yaşayan/ bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca ilimizde kalmaları esastır.
3) Şehir giriş- çıkış kısıtlamasına yönelik olarak daha önceki İl Hıfzıssıhha Kurul Kararlarında belirtilen usul, esas ve istisnalar bu kısıtlama dönemi için de geçerli olacaktır.
Diğer yandan;
4) Yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle talebin artacağı göz önüne alınarak ilimizde bulunan berber, güzellik merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin 20, 21 ve 22 Mayıs 2020 tarihlerinde (3 gün süreyle kısıtlı olmak kaydıyla) 02.00'a kadar açık kalması uygun görülmüştür.
5) 1 Mayıs-12 Haziran 2020 tarihleri arasında uzaktan eğitim döneminde, işletmelerde Mesleki Eğitimin uzaktan yapılamamasından dolayı; MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 15. Maddesinin 2. Fıkrasına istinaden Resmi/ Özel Okul/Kurumlarda belirtilen tarihlerde işletmelerde meslekli eğitim gören öğrenci/çıraklar ücretsiz izinli sayılacak olup, 18 yaş ve üzeri öğrenci/çırakların işletmelerde mesleki eğitime devam edenlerin (çalışanların) ücretleri ödenecektir.
Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin Valilik/Kaymakamlıklar tarafından uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli İşlemlerin başlatılması tedbirleri uygulanacaktır.


1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir

Anahtar Kelimeler: vatandaşlarımızın, dikkatine,
Bu haber toplam 16962 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free