hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
İHRACAT SİZDEN, PERSONEL BİZDEN ULUSLARARASI TİCARET ELÇİLERİ YETİŞİYOR
 

İHRACAT SİZDEN, PERSONEL BİZDEN ULUSLARARASI TİCARET ELÇİLERİ YETİŞİYOR

İş dünyasındaki değişim ve gelişim talebine karşılık olarak, ihracat yapma isteğinde olan firmalar veya hali hazırda ihracat yapan ve ihracat departmanlarını güçlendirmek isteyen firmalara destek olmak için çalışmalar devam ediyor.

18 Aralık 2018 Salı 19:24
Yazdır
İHRACAT SİZDEN, PERSONEL BİZDEN ULUSLARARASI TİCARET ELÇİLERİ YETİŞİYOR

İş dünyasındaki değişim ve gelişim talebine karşılık olarak, ihracat yapma isteğinde olan firmalar veya hali hazırda ihracat yapan ve ihracat departmanlarını güçlendirmek isteyen firmalara destek olmak için çalışmalar devam ediyor.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO), Sakarya İŞKUR İl Müdürlüğü(İŞKUR), Sakarya Üniversitesi(SAÜ) ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi(SUBÜ) işbirliği ile Sakarya’da ihracatçı işletmelerdeki uluslararası ticaret uzmanı ihtiyacının karşılanması konusunda “İhracat sizden, Personel Bizden”  mottosuyla ihracatın arttırılması hedefiyle ve istihdam artışına katkı sağlaması amacıyla “Uluslararası Ticaret Elçileri Projesi” hazırlandı.

Protokol İmzalandı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve İŞKUR Sakarya İl Müdürlüğü arasında Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme (MEGİP) kapsamında “E - Dış Ticaret Uzmanı” yetiştirme programı için protokol SATSO’da imzalandı.

Katılanlar

Protokol İmza Törenine,  Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sakarya İş-kur İl Müdürü Tekin Kaya, SAÜ İşletme Fakültesi Uluslar arası Ticaret Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Tunahan ve SUBÜ Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Esen iştirak etti.

Rol Model Olacak Firmalar Arıyoruz

Törende konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “SATSO, İŞKUR, SAÜ ve SUBÜ işbirliği ile ‘’İhracat sizden, Personel Bizden’’ mottosu ile yola çıktık. Sakarya’da ihracat yapan ya da yapmak isteyen firmalara personel desteği sağlamak, uluslararası ticaret konusunda kariyer yapmak isteyen iş gücünü teorik ve pratik olarak geliştirmek, Projenin sürdürülebilirliğini sağlayarak, Sakarya ‘da Uluslararası Ticaret alanında tecrübeli çalışan sayısını arttırmak ve Sakarya ihracatının arttırılmasına katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan projemizin Türkiye’de diğer şehirlere örnek olacağına inanıyorum.

Global pazarları incelediğimizde üretmek kadar,  kaliteli üretmek ve ürettiğini satmak da günümüzde büyük önem taşıyor. Ülke olarak üretmek ve ürettiğimizi dünyaya pazarlamak anlamında ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde; Uluslararası Ticaret Elçileri Projemiz’in ekonomiye ciddi bir katkı sağlamasını bekliyoruz. Söz konusu projemizden rol model olacak firmalarımız çıkacak ve bu modeller iş dünyası ve ihracatçı firmalarımıza örnek teşkil edecektir. Ülkemize ve iş dünyamıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Beşeri Sermaye

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ise üniversite sanayi işbirliğinin önemine dikkat çekerek “Üniversitemizin potansiyelini iş dünyasına sunmak önemli bir adım. Söz konusu proje ile sektörlerdeki rol modellerin ön plana çıkması ve yaygınlaşması da önemlidir. Günümüzde en zor oluşturulan ve üretime en çok katkısı olan beşeri sermaye sorunun çözümü noktasında Uluslararası Ticaret Elçileri Projesi ciddi bir sorumluluk da üstlenmiş oluyor. Öğrencilerin iş dünyasına kazandırılması iş dünyasına büyük avantaj sağlarken,  pratik eğitim ve iş dünyasını tanıma anlamında da öğrencilere avantaj sağlayacaktır.” diye konuştu.

Sahaya İnmeden Olmaz

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ise  “Sakarya’nın ulusal anlamda, projeler kapsamında bir model olma rolü var. Bu proje ile de başarı çıtasını yükselteceğine inanıyorum. Çünkü sonuç odaklı ve sürdürülebilir çalışmalar yürütüyoruz. Bizler birlikte güçlüyüz, tek başımıza zor olanı hep birlikte kolay hale getirmek için gayret ediyoruz. Bir de ürettiğimiz projelerde ‘Sahaya inmeden olmaz’ diyoruz. Öğrencilerin uygulamayı görmeden tam anlamıyla öğrenmeleri mümkün olmayacağı gibi meslek sahibi olarak mezun olduklarında yetkinlikleri de yeterli olmaz. Biz bu çalışmalarla ekonomiye katkı sağlarken kaliteli insan gücünü de yetiştirmiş oluyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

İstihdamı Artırmanın Yolu İhracattan Geçer

Projenin detayları hakkında bilgi veren İŞKUR il Müdürü Tekin Kaya ise “İstihdamı arttırmanın yolu üretimi ve ihracatı arttırmaktan geçiyor, ilimizde ihracat potansiyeli olan ve ileri teknoloji kullanan birçok firma bulunmaktadır. Söz konusu e-dış ticaret uzmanlık eğitimi ile firmalarımızın istihdamı, üretimi, ihracatı ve rekabet güçlerinin arttırılması desteklenmiş olacaktır. Ayrıca, programa katılacak kursiyerler, program süresince İŞKUR’dan asgari ücret tutarında kursiyer ücreti alacaktır. Program bitiminde de işletmeler katılımcıları istihdam edeceklerdir. Dolayısıyla, ihracat yapan firmalarımızı programdan yararlanmaya bekliyoruz.” dedi.

Proje Hakkında

SATSO, İŞKUR, SAÜ ve SUBÜ işbirliği ile gerçekleştirilecek proje kapsamında;

İstihdam edilecek personellerin maaşını 6 ay boyunca İŞKUR asgari ücret üzerinde ödeyecek, nitelikli kişilerin istihdam edilmesi için firmalar ayda yalnızca 500 TL katkıda bulunacaklardır.

Proje kapsamında istihdam edilecek personel 2 hafta boyunca ücretsiz teorik eğitim alacaktır. Proje kapsamında istihdam edilecek personel 6 ay boyunca ücretsiz Uluslararası Ticaret Mentörü desteğinden faydalanarak kariyer gelişimini hızlandıracaktır.

İŞKUR veri tabanı, SAÜ ve SUBÜ yeni mezunları ve 3+1, 7+1 öğrencilerinden yabancı dil bilenler seçilerek bir istihdam havuzu oluşturulacak. SATSO tarafından projeye katılmaya istekli firmalardan bir firma havuz oluşturulacak.

Firmalar ile adayların CV’leri paylaşılarak iş görüşmeleri gerçekleştirilecek. İş görüşmeleri sonucunda başarılı olan adaylar ile firmalar eşleştirilerek adaylar SATSO’da 2 hafta boyunca ücretsiz teorik eğitim görecekler.

Teorik eğitimi tamamlayan adaylar firmalarda pratik eğitimlerine başlayacaklar. Firmalarda çalışan adaylara ücretsiz Uluslararası Ticaret Mentörleri atanarak, karşılaştıkları sorunların çözülmesi ve kariyer gelişimlerini hızlı tamamlamaları için destek olunacak.

Anahtar Kelimeler: dünyasındaki, değişim, gelişim, talebine, karşılık, olarak
Bu haber toplam 2840 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free