naci
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Ticaret ve Sanayi Odalarının İşleyişini Öğrendiler Rektör Elmas Düşünce ve Dayanışma Platformu Üyeleriyle Bir Araya Geldi İnternet Kullanımı ve Sanal Zorbalık Semineri Asıl Engel Bedende Değil Kalptedir “İmarın geri dönüşü olmaz” “İlmin olmadığı yerde gürültü olur” Gaziantep karşısında tek hedef galibiyet Çamyolu İlkokulu Müdürü Hasan Topçu’ya Büyük Onur İyi Kullanılan Zaman Başarının Anahtarı Sakarya Sinerji Ekibi’nden Birlik Mesajı

“İmarın geri dönüşü olmaz”
“İmarın geri dönüşü olmaz”
 

“İlmin olmadığı yerde gürültü olur”
“İlmin olmadığı yerde gürültü olur”
 

Şeffaflık ve katılımcı belediyecilik önceliğimizdir
Şeffaflık ve katılımcı belediyecilik önceliğimizdir
 

Afetlere karşı hazırlıklı şehirler
Afetlere karşı hazırlıklı şehirler

“İçmesuyu yatırımında daha iyi bir şehir yok”
 

“İçmesuyu yatırımında daha iyi bir şehir yok”

SASKİ tarafından şehir genelinde oluşturulan entegre içmesuyu sistemi yüzde 90’ın üzerine çıktı. SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, “2014 yılında çıkan Yeni Büyükşehir Yasası ile devraldığımız 375 mahallenin yüzde 90’nını entegre içmesuyu ağımıza dahil ederek kaliteli ve kesintisiz su ulaştırıyoruz. 2018 yılının sonuna kadar SASKİ olarak inşallah tüm mahallelerimize dünya standartlarında içmesuyu ulaştırmış olacağız” dedi.

7 Ekim 2017 Cumartesi 20:56
Yazdır
SASKİ tarafından şehir genelinde oluşturulan entegre içmesuyu sistemi yüzde 90’ın üzerine çıktı. SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, “2014 yılında çıkan Yeni Büyükşehir Yasası ile devraldığımız 375 mahallenin yüzde 90’nını entegre içmesuyu ağımıza dahil ederek kaliteli ve kesintisiz su ulaştırıyoruz. 2018 yılının sonuna kadar SASKİ olarak inşallah tüm mahallelerimize dünya standartlarında içmesuyu ulaştırmış olacağız” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, şehrin tamamında gerçekleştirilen altyapı yatırımlarına dair önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Rüstem Keleş, “2014 yılında çıkan Yeni Büyükşehir Yasası ile devraldığımız 375 mahallenin yüzde 90’nını entegre içmesuyu ağımıza dahil ederek kaliteli ve kesintisiz su ulaştırıyoruz. Yasa öncesinde kırsal kesimlerdeki mahalleler ya da köyler kendi imkânları ile su temin ediyorlardı. Kendi yerel kaynakları, kendi imkânları ile suya ulaşmaya çalışıyorlardı. Yaptığımız projeler, gerçekleştirdiğimiz dev yatırımlarla mahallerimizin büyük bir kısmının su sorununu çözdük. Yüzde 10’luk kısmında ise projelerimizi hayata geçirdik. Ekiplerimiz sahada çalışmalarınız sürdürüyor. 2018 yılının sonuna kadar SASKİ olarak inşallah tüm mahallelerimize dünya standartlarında içmesuyu ulaştırmış olacağız” diye konuştu.

Kuzeyde sorun yok
Şehrin kuzeyinde içmesuyu anlamında hiçbir sıkıntı kalmadığını dile getiren SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, “Kuzey bölgemizde, Kaynarca, Söğütlü, Ferizli, Karasu, Kocaali ilçelerimizde ve özellikle Kaynarca bölgesindeki kırsal kesimlerde su yoktu. Altyapı konusunu bölge bölge ele alarak Kaynarca ilçemize Sapanca Gölü suyunu ulaştırdık. Kaynarca’nın ne merkezinde ne de kırsal bölgelerinde içmesuyu anlamında hiçbir sorun kalmadı. Karasu ve Kocaali ilçelerimizde de merkezdeki problemi zaten çözüme kavuşturmuştuk. Kırsal bölgeler yasa öncesinde ciddi şekilde bulanıklık ve yetersizlik sorunu yaşıyordu. Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisini bölgeye kazandırılarak bu sorunları büyük ölçüde giderdik. Allah’a şükür Karasu ve Kocaali bölgelerimizde ne merkezde, ne de kırsalda bu yıl içmesuyu sorunu yaşamadık. Bölge için en önemli garanti ise Çamdağı Barajı olacak. Şuan projelendirme çalışmaları tamamen bitti. İnşallah 2018 yılında ihaleye çıkarak şehrimizin kuzeyinde barajımızın inşasına başlayacağız” ifadelerini kullandı.

375 mahallenin tamamına kaliteli su
İçmesuyu anlamında güney bölgesinde de son aşamada olduklarını belirten Dr. Rüstem Keleş, “Güney bölgesinde ise Pamukova, Geyve ve Taraklı bölgeleri yetki alanımıza dahil olduğunda ciddi su sorunları vardı. Hem yetersizlik hem de yağışlarda bulanıklık sorunu yaşanıyordu. Pamukova bölgesini ayrı ele aldık, Taraklı ve Geyve bölgesini ayrı ele aldık. Geçtiğimiz yıllarda Alifuatpaşa’ya bağlı bölgelerin su sorununu zaten çözmüştük. Şuan burada su problemimiz yok. Taraklı ve Geyve’nin üst mahalleleri dediğimiz 33 mahallemizde yaşanan problemleri de 45 milyonluk yeni yatırımla çözüme kavuşturuyoruz. Şuan ekiplerimiz bölgede çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah o yatırımımız da tamamlandığında Pamukova, Geyve ve Taraklı’nın hiçbir mahallesinde su sorunu kalmayacak. Hedefimiz bu yılsonuna kadar Taraklı bölgesini tamamen bitirmek, Geyve bölgesini de 2018 yılının başından itibaren yaza kadar tamamlamak. Taraklı ve Geyve’de gerçekleştirdiğimiz projenin de tamamlanmasıyla Yeni Büyükşehir Yasası ile devraldığımız bütün mahallelere içmesuyu ulaştırmış olacağız” şeklinde konuştu.

Şehrin tamamında entegre sistem
Dr. Rüstem Keleş konuşmasının devamında ise, “Bildiğiniz üzere deprem bölgesinde yaşıyoruz. Daha önce özellikle içmesuyunda kırılgan malzemeler kullanılmış. Şuanda tamamen depreme dayanıklı, esneyebilen altyapı malzemeleri kullanıyoruz. Buna yüksek kesimlerde yer alan mahallelerimizde dahil. Hem uzun ömürlü, 100 yıl dayanabilecek hem de olası depremde hasar görmeyecek boru ve malzeme tercihleri yaptık. Maliyetleri yükseltmesine rağmen bu anlamda uzun vadeli planlar yaptık. Amacımız şehrimizin dört tarafını su kaynakları ile çevirmek. Batıda Sapanca Gölü, güneyde Akçay Barajı, doğuda Ballıkaya Barajı, inşallah kuzeyde de inşa edeceğimiz Çamdağı Barajı. Bütün bu sistemi entegre hale getiriyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler: saski, tarafından, şehir, genelinde, oluşturulan, entegre
Bu haber toplam 613 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
şamil
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1574 III. Murat 12. Osmanlı padişahı olarak tahta çıktı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
Adasenotomotiv
Gökhan
ibo
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free