hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Afet Yönetimi ve Eğitim Merkezi için hazırlıklar başladı Babam İçin Bir Fidan Projesi 19 Mayıs Gençlik Şöleni KÖPEKLERDE AŞILAMANIN ÖNEMİ!!!! 19 Mayıs 100. Yılında İlimizde de Coşkuyla Kutlandı Silahlı Kavga 4 Ölü 2 Yaralı Gençlerimize her daim inanıyor ve güveniyoruz Müteahhitlerden örnek davranış Afrika’da su kuyusu açtılar SYKD Necmettin Kırık; “Kurtuluş mücadelemizin başlangıcının 100. yılı kutlu olsun” Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Yeni Yerinde
19 Mayıs 100. Yılında İlimizde de Coşkuyla Kutlandı
19 Mayıs 100. Yılında İlimizde de Coşkuyla Kutlandı
 
Silahlı Kavga 4 Ölü 2 Yaralı
Silahlı Kavga 4 Ölü 2 Yaralı
 
Gençlerimize her daim inanıyor ve güveniyoruz
Gençlerimize her daim inanıyor ve güveniyoruz
 
Gençliğimize Güvenimiz Tamdır
Gençliğimize Güvenimiz Tamdır
Hazır gıdalardan uzak durun
 

Hazır gıdalardan uzak durun

Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selda Ayça Altıncık, hazır gıda, meyve suları ve şekerlemelerde, şekerlerin tokluk hissi oluşturduğunu ve bunun ilerleyen zamanlarda diyabete yol açtığını söyledi.

12 Kasım 2014 Çarşamba 19:35
Yazdır

Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selda Ayça Altıncık, hazır gıda, meyve civarı ve şekerlemelerde, şekerlerin tokluk hissi oluşturduğunu ve bunun ilerleyen yıllarda diyabete yol açtığını söyledi.

Denizli Devlet Hastanesinde görevli Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selda Ayça Altıncık diyabetin, pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi ve insülin hormonuna karşı direnç gelişme göstermesi neticesinde gelişen şeker, yağ ve protein metabolizması bozukluğu ile seyreden bir hastalık olduğunu söyledi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla bir İzah oluşturan Dr. Selda Ayça Altıncık, obezitenin çok sayıda hastalığa davetiye çıkardığını ve devrimizin en ciddi sıhhat sorunlarının başında geldiğini belirterek, ?21. asır obezite dönemi şekilde anılmaktadır. Obezite, başta Tip 2 diyabet olmak üzere, karaciğer yağlanması, kardiyovaskuler hastalıklar benzeri çok sayıda öteki rahatsızlığa sebep olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2010 yılı verilerine göre, dünyada iki milyar şahıs çok kilolu, 700 milyon şahıs ise obez. Süt çocuğu zamanında obezite sıklığı da son 20 yılda yüzde 70 artış göstermiştir? dedi.

Türkiye?de kentsel alanlarda obezitenin görülme sıklığının daha çok olduğuna yer veren Dr. Selda Ayça Altıncık, ?Ülkemizde Sağlık Bakanlığı verilerine göre, kentsel alanlarda obezite görülme sıklığı yüzde 23,8 iken kırsal alanlarda yüzde 19,6 şekilde görülmüştür. Obezite gelişimindeki artış, tek başına hareketsizlik ve çok kalori alımı ile açıklanamamaktadır. Günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız muhtelif kimyasal etkenlerin, obezite ile ilişkili genlerde, kalıtımsal değişikliklere yol açtığı ve obeziteyi kolaylaştırdığı da görülmektedir? diye konuştu.

HAZIR GIDALARDAN UZAK DURUN

Obeziteye sebep bulunan 20?ye yakın kimyasal madde bulunduğunu ve bu maddelerin beyinde bağımlılık yapıcı etkilerinin görüldüğünü ifade eden Uzman Dr. Selda Ayça Altıncık, şunları kaydetti:

?Obezite ile ilişkilendirilen kimyasal maddeler içerisinde başlıca mono sodyum glutamat, fruktoz ve yüksek früktozlu mısır şurubu, plastik madde imalatında uygulanan olmamış maddeler benzeri 20?ye yakın etkin madde yer almaktadır. Yüksek früktozlu mısır şurubu (glikoz-früktoz şurubu) bilhassa hazır gıda, meyve civarı ve şekerlemelerde, şekere oranla daha uygun ve daha tatlı olması sebebi ile tercih edilmektedir. Bu alternatifler insulin salınımını doğrudan şekilde uyarmadığı için tokluk hissi oluşturmazlar ve beyinde bağımlılık yapıcı etkileri bulunduğu düşünülmektedir. Yüksek früktozlu mısır şurubunu çok tüketen bireylerde bilhassa karın branşında yağlanmaya, bu da ilerleyen çağda tip 2 diyabete yol açmaktadır. Bu sebeple çocuklarımızı glikoz- früktoz şurubu içeren gıdalardan ırak tutmak, natürel beslenmeye ve gündelik 45 dakika - 1 saat arası egzersize teşvik etmek, obezite ve tip 2 diyabeti önlemek hesabına önemlidir.?

Kaynak: IHA

Anahtar Kelimeler: Çoçuk,Gıda,Meyve,
Bu haber toplam 20515 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1997 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Refah Partisi'nin Anayasa'nın laiklik ilkesine aykırı eylemlerin odağı haline geldiği gerekçesiyle sürekli kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free