hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Şehir Merkezinde dezenfekte seferberliği Devletimizin aldığı kararlara ve uyarılara uyalım Başkan Yüce yaşlılardan gelen talepleri dinledi SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı Yurt Ücretleri Geri Ödenecek Tramvay projesi için ihale ertelendi Trafik ışıklarında ‘Evde Kal’ farkındalığı Şehrimizde gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
 
İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi
İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi
 
Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı
Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı
 
Yurt Ücretleri Geri Ödenecek
Yurt Ücretleri Geri Ödenecek
Hazır gıdalardan uzak durun
 

Hazır gıdalardan uzak durun

Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selda Ayça Altıncık, hazır gıda, meyve suları ve şekerlemelerde, şekerlerin tokluk hissi oluşturduğunu ve bunun ilerleyen zamanlarda diyabete yol açtığını söyledi.

12 Kasım 2014 Çarşamba 19:35
Yazdır

Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selda Ayça Altıncık, hazır gıda, meyve civarı ve şekerlemelerde, şekerlerin tokluk hissi oluşturduğunu ve bunun ilerleyen yıllarda diyabete yol açtığını söyledi.

Denizli Devlet Hastanesinde görevli Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selda Ayça Altıncık diyabetin, pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi ve insülin hormonuna karşı direnç gelişme göstermesi neticesinde gelişen şeker, yağ ve protein metabolizması bozukluğu ile seyreden bir hastalık olduğunu söyledi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla bir İzah oluşturan Dr. Selda Ayça Altıncık, obezitenin çok sayıda hastalığa davetiye çıkardığını ve devrimizin en ciddi sıhhat sorunlarının başında geldiğini belirterek, ?21. asır obezite dönemi şekilde anılmaktadır. Obezite, başta Tip 2 diyabet olmak üzere, karaciğer yağlanması, kardiyovaskuler hastalıklar benzeri çok sayıda öteki rahatsızlığa sebep olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2010 yılı verilerine göre, dünyada iki milyar şahıs çok kilolu, 700 milyon şahıs ise obez. Süt çocuğu zamanında obezite sıklığı da son 20 yılda yüzde 70 artış göstermiştir? dedi.

Türkiye?de kentsel alanlarda obezitenin görülme sıklığının daha çok olduğuna yer veren Dr. Selda Ayça Altıncık, ?Ülkemizde Sağlık Bakanlığı verilerine göre, kentsel alanlarda obezite görülme sıklığı yüzde 23,8 iken kırsal alanlarda yüzde 19,6 şekilde görülmüştür. Obezite gelişimindeki artış, tek başına hareketsizlik ve çok kalori alımı ile açıklanamamaktadır. Günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız muhtelif kimyasal etkenlerin, obezite ile ilişkili genlerde, kalıtımsal değişikliklere yol açtığı ve obeziteyi kolaylaştırdığı da görülmektedir? diye konuştu.

HAZIR GIDALARDAN UZAK DURUN

Obeziteye sebep bulunan 20?ye yakın kimyasal madde bulunduğunu ve bu maddelerin beyinde bağımlılık yapıcı etkilerinin görüldüğünü ifade eden Uzman Dr. Selda Ayça Altıncık, şunları kaydetti:

?Obezite ile ilişkilendirilen kimyasal maddeler içerisinde başlıca mono sodyum glutamat, fruktoz ve yüksek früktozlu mısır şurubu, plastik madde imalatında uygulanan olmamış maddeler benzeri 20?ye yakın etkin madde yer almaktadır. Yüksek früktozlu mısır şurubu (glikoz-früktoz şurubu) bilhassa hazır gıda, meyve civarı ve şekerlemelerde, şekere oranla daha uygun ve daha tatlı olması sebebi ile tercih edilmektedir. Bu alternatifler insulin salınımını doğrudan şekilde uyarmadığı için tokluk hissi oluşturmazlar ve beyinde bağımlılık yapıcı etkileri bulunduğu düşünülmektedir. Yüksek früktozlu mısır şurubunu çok tüketen bireylerde bilhassa karın branşında yağlanmaya, bu da ilerleyen çağda tip 2 diyabete yol açmaktadır. Bu sebeple çocuklarımızı glikoz- früktoz şurubu içeren gıdalardan ırak tutmak, natürel beslenmeye ve gündelik 45 dakika - 1 saat arası egzersize teşvik etmek, obezite ve tip 2 diyabeti önlemek hesabına önemlidir.?

Kaynak: IHA

Anahtar Kelimeler: Çoçuk,Gıda,Meyve,
Bu haber toplam 34790 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1924 İstanbul'da Maarif Müdürlüğü, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince medreselere el koydu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free