hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
SİVAS BELEDİYESPOR:1 SAKARYASPOR:1 Erasmus öğrencileri şehrin güneyini keşfetti Sakarya Karadeniz kıyılarında pedal çevirecek İş birliğiyle oluşacak fırsatlar gelişime ivme katacak Sakarya'nın Atık Yönetimi Tüm Yönleriyle Ele Alınacak ÖZKOÇ, SUÇ DUYURUSU İÇİN KONUŞTU: Osmaniye Çalıştayına Sakarya Damgası STMF Öğrencilerinin Çalışmaları Belçika’da Sergilenecek ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ SAKARYA ŞUBESİ TARAFINDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KONFERANSI YAPILDI Ecevit Keleş CHP Sakarya'da İl Başkanı oldu
SİVAS BELEDİYESPOR:1 SAKARYASPOR:1
SİVAS BELEDİYESPOR:1 SAKARYASPOR:1
 
Sakarya Karadeniz kıyılarında pedal çevirecek
Sakarya Karadeniz kıyılarında pedal çevirecek
 
ÖZKOÇ, SUÇ DUYURUSU İÇİN KONUŞTU:
ÖZKOÇ, SUÇ DUYURUSU İÇİN KONUŞTU:
 
Ecevit Keleş CHP Sakarya'da İl Başkanı oldu
Ecevit Keleş CHP Sakarya'da İl Başkanı oldu
Hazır gıdalardan uzak durun
 

Hazır gıdalardan uzak durun

Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selda Ayça Altıncık, hazır gıda, meyve suları ve şekerlemelerde, şekerlerin tokluk hissi oluşturduğunu ve bunun ilerleyen zamanlarda diyabete yol açtığını söyledi.

12 Kasım 2014 Çarşamba 19:35
Yazdır

Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selda Ayça Altıncık, hazır gıda, meyve civarı ve şekerlemelerde, şekerlerin tokluk hissi oluşturduğunu ve bunun ilerleyen yıllarda diyabete yol açtığını söyledi.

Denizli Devlet Hastanesinde görevli Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selda Ayça Altıncık diyabetin, pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi ve insülin hormonuna karşı direnç gelişme göstermesi neticesinde gelişen şeker, yağ ve protein metabolizması bozukluğu ile seyreden bir hastalık olduğunu söyledi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla bir İzah oluşturan Dr. Selda Ayça Altıncık, obezitenin çok sayıda hastalığa davetiye çıkardığını ve devrimizin en ciddi sıhhat sorunlarının başında geldiğini belirterek, ?21. asır obezite dönemi şekilde anılmaktadır. Obezite, başta Tip 2 diyabet olmak üzere, karaciğer yağlanması, kardiyovaskuler hastalıklar benzeri çok sayıda öteki rahatsızlığa sebep olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2010 yılı verilerine göre, dünyada iki milyar şahıs çok kilolu, 700 milyon şahıs ise obez. Süt çocuğu zamanında obezite sıklığı da son 20 yılda yüzde 70 artış göstermiştir? dedi.

Türkiye?de kentsel alanlarda obezitenin görülme sıklığının daha çok olduğuna yer veren Dr. Selda Ayça Altıncık, ?Ülkemizde Sağlık Bakanlığı verilerine göre, kentsel alanlarda obezite görülme sıklığı yüzde 23,8 iken kırsal alanlarda yüzde 19,6 şekilde görülmüştür. Obezite gelişimindeki artış, tek başına hareketsizlik ve çok kalori alımı ile açıklanamamaktadır. Günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız muhtelif kimyasal etkenlerin, obezite ile ilişkili genlerde, kalıtımsal değişikliklere yol açtığı ve obeziteyi kolaylaştırdığı da görülmektedir? diye konuştu.

HAZIR GIDALARDAN UZAK DURUN

Obeziteye sebep bulunan 20?ye yakın kimyasal madde bulunduğunu ve bu maddelerin beyinde bağımlılık yapıcı etkilerinin görüldüğünü ifade eden Uzman Dr. Selda Ayça Altıncık, şunları kaydetti:

?Obezite ile ilişkilendirilen kimyasal maddeler içerisinde başlıca mono sodyum glutamat, fruktoz ve yüksek früktozlu mısır şurubu, plastik madde imalatında uygulanan olmamış maddeler benzeri 20?ye yakın etkin madde yer almaktadır. Yüksek früktozlu mısır şurubu (glikoz-früktoz şurubu) bilhassa hazır gıda, meyve civarı ve şekerlemelerde, şekere oranla daha uygun ve daha tatlı olması sebebi ile tercih edilmektedir. Bu alternatifler insulin salınımını doğrudan şekilde uyarmadığı için tokluk hissi oluşturmazlar ve beyinde bağımlılık yapıcı etkileri bulunduğu düşünülmektedir. Yüksek früktozlu mısır şurubunu çok tüketen bireylerde bilhassa karın branşında yağlanmaya, bu da ilerleyen çağda tip 2 diyabete yol açmaktadır. Bu sebeple çocuklarımızı glikoz- früktoz şurubu içeren gıdalardan ırak tutmak, natürel beslenmeye ve gündelik 45 dakika - 1 saat arası egzersize teşvik etmek, obezite ve tip 2 diyabeti önlemek hesabına önemlidir.?

Kaynak: IHA

Anahtar Kelimeler: Çoçuk,Gıda,Meyve,
Bu haber toplam 32895 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
2005 ÖDP 4. Olağan Kongresi'nde Hayri Kozanoğlu genel başkanlığa yeniden seçildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free