hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak Sakarya’da hayvancılığın gelişimi için ortak çalışmaya hazırız Devletimiz tüm imkânlarıyla Sakarya’daydı Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI 3600 Aday Arasından Türkiye Finaline Adını Yazdırdı. Millî Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sonuçlarına Sakarya Damgası SAÜ 50 Yılda Uluslararası Bir Markaya Dönüştü Uluslararası İşgücü Piyasası e-Haritası Hazırlandı MEM’de Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Hazırlıkları
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak
 
Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı
Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı
 
ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI
ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI
 
YKS’ye ücretsiz ulaşım
YKS’ye ücretsiz ulaşım
Güneş Enerjisinin Geleceği SATSO'da Anlatıldı
 

Güneş Enerjisinin Geleceği SATSO'da Anlatıldı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ile Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstri Derneği (GENSED) işbirliğinde, Endüstriyel Çatılarda Güneş Enerjisi Santrali Uygulama Fırsatları Semineri gerçekleştirildi.

9 Şubat 2020 Pazar 21:22
Yazdır
Güneş Enerjisinin Geleceği SATSO'da Anlatıldı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ile Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstri Derneği (GENSED) işbirliğinde, Endüstriyel Çatılarda Güneş Enerjisi Santrali Uygulama Fırsatları Semineri gerçekleştirildi.

SATSO Toplantı Salonunda gerçekleşen ve SATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Dünya, Meclis Üyeleri Adnan Borazancıoğlu ve Lütfi Sunman, GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan, Siemens Kaco New Energy Satış ve İş Geliştirme Müdürü Altuğ Dağ, Smart Energy İş Geliştirme Müdürü Ömer Kaya, Yeo Solar İş Geliştirme Müdürü Sami Serin, Turseff Proje Müdür Yardımcısı Alican Özden, SEDAŞ Şebeke Tasarım Müdürü Ayşegül Kaya ve SEDAŞ Proje Sorumlusu Mutlu Aydemir ile çok sayıda ilgili iştirak etti.

Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren SATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının gelecekte insanlık için vazgeçilmez olacağını dile getirerek, “ Ülkemiz maalesef enerjide dışa bağımlı bir durumdadır. Bu durumun artık lehimize dönmesi ve enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına verilen önemi daha da artırmamız gerekmektedir. Bizler Avrupa’nın İspanya ile beraber en çok güneş alan ülkelerinden bir tanesiyiz. En az güneş alan ülkelerden olan Almanya bile yüzde 40 oranında güneş ile enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Ülkemizde ise bu oran yüzde 3 civarındadır ancak son yıllarda teşvik etme politikaları ile hızlıca bu uygulama ülkemizde de yayılmaya başladı. Gerçekleşecek bu seminer ile ilimizde de bu temiz enerji yatırımlarına ilgi ve alakanın fazla olacağını umuyoruz. Katılımları için herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan, mevzuattaki son gelişmeler ve Türkiye’nin güneş enerjisindeki ilerleyişi hakkında detaylı bilgileri katılımcılara aktardığı konuşmasında, “ GENSED olarak 2009 yılında 43 kişi tarafından sektörümüz ile kamu arasında bir tampon bölge oluşturarak sesimizi duyurmak amacıyla kurulduk. Gelecek güneşte ve güneş enerjisindedir. İnsanlarımızın hayatı belki bu yıl belki de yıllar sonra ama kesinlikle güneş enerjisi ile kesişecektir. Bizler bu geleceğin enerjisini daha da yaygınlaştırmak için önemli seminerler ve toplantılar gerçekleştirerek çalışmalar yürütüyoruz. Son yıllarda arsalar üzerinde gerçekleştirilen güneş enerjisi yatırımlarında dağıtım bedellerinin 0.4 kuruştan 0.17 kuruşlara çıkması bu alanlara yatırımları azalttı. Ancak bizler de gelecek çatılarda olacak dedik ve kolları sıvadık. İnsanların evlerinin, fabrikaların veya tesislerinin çatılarına kurabileceği güneş enerjisi sistemleri sayesinde temiz enerji ile buluşup aynı zamanda bunu yatırıma döndürmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullanarak katılımcıları 11-13 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan SOLAR İstanbul Fuarı’na davet etti.

Seminerin devamında Siemens Kaco New Energy Satış ve İş Geliştirme Müdürü Altuğ Dağ, Endüstriyel Çatılarda İnverter Seçimi isimli sunumunda sisteme göre inverter çeşitleri, doğru inverter seçimi ve doğru çatıya doğru sistem uygulanması ile ilgili bilgileri aktardı.

Smart Energy İş Geliştirme Müdürü Ömer Kaya, Endüstriyel çatılarda kullanılan güneş panellerindeki teknolojik gelişmeleri, paneli oluşturan bileşenler, panel çeşitleri ve sistemler özellikler hakkında katılımcılara bilgiler aktardı.

Yeo Solar İş Geliştirme Müdürü Sami Serin, Endüstriyel çatı uygulamalarında dikkat edilmesi gereken konular, geri dönüşüm analizi ve doğru sistemle alınacak verim konularında bilgileri katılımcılara aktardı.

Turseff Proje Müdür Yardımcısı Alican Özden, Endüstriyel çatılarda güneş enerjisi finansmanı, kredi ve teşvik olanakları hakkında sunum gerçekleştirdi.

SEDAŞ Şebeke Tasarım Müdürü Ayşegül Kaya ve SEDAŞ Proje Sorumlusu Mutlu Aydemir, endüstriyel çatılarda başvuru, onay ve kabul süreçleri hakkında merak edilenleri katılımcılara aktardılar.

Katılımın oldukça yoğun gerçekleştiği seminer, soru-cevap şeklinde devam ederek noktalandı.

Anahtar Kelimeler: sakarya, ticaret, sanayi, odası, satso, güneş
Bu haber toplam 5014 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1928 Havacı Amelia Earhart bir uçak ile Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk kadın oldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free