hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Erenler’de kentsel çalışmalar tekrar ele alındı Hepimizin tek düşüncesi Sakarya’dır ÖZKOÇ:HAKARET VE TEHDİT, SOYLU’NUN GÖREV KAPSAMINDA Lise Öğrencilerine Voleybol Hakemlik Kursu Başlıyor BASIN AÇIKLAMASI Başarının Önünde Engel Yok Doç. Dr. İkiel’in ‘Sakarya’nın Coğrafi Özellikleri’ Konulu Kitabı Çıktı SEDAŞ'tan Sakarya Valiliği'ne Nezaket Ziyareti Uluslararası Öğrenci Merkezinden Balkanlardaki Liselere Ziyaret Afet Yönetimi ve Eğitim Merkezi için hazırlıklar başladı
Hepimizin tek düşüncesi Sakarya’dır
Hepimizin tek düşüncesi Sakarya’dır
 
ÖZKOÇ:HAKARET VE TEHDİT, SOYLU’NUN GÖREV KAPSAMINDA
ÖZKOÇ:HAKARET VE TEHDİT, SOYLU’NUN GÖREV KAPSAMINDA
 
BASIN AÇIKLAMASI
BASIN AÇIKLAMASI
 
19 Mayıs 100. Yılında İlimizde de Coşkuyla Kutlandı
19 Mayıs 100. Yılında İlimizde de Coşkuyla Kutlandı
FERİZLİ’DE VATANDAŞ KAZANDI
 

FERİZLİ’DE VATANDAŞ KAZANDI

Ferizli Belediyesi’nin, hayırseverlerin, 17 Ağustos depreminin ardından mağdur vatandaşlar için yaptırdığı deprem konutlarını satış ihalesi iptal edildi.

2 Temmuz 2018 Pazartesi 22:22
Yazdır

Ferizli Belediyesi’nin, hayırseverlerin, 17 Ağustos depreminin ardından mağdur vatandaşlar için yaptırdığı deprem konutlarını satış ihalesi iptal edildi.

depremzedeler için yaptırılmış konutları satamayacağını hükme bağladı.

Belediyenin satış kararına karşı çıkan ve ilk günden bu yana vatandaşlarla birlikte mücadeleyi sürdüren CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, şu değerlendirmeyi yaptı:

“3 yıllık yargı süreci sonunda hak, hukuk, adalet yerini buldu. Vatandaşlarımız ve ülkemiz adına mutluyuz.

Biz satış yapılmadan önce, Ferizli Belediyesi’ni uyardık. Bu konutları hayırseverler, deprem mağdurları için yaptırdı. İnsanlarımız, valilik kanalıyla bu evlere yerleştirildi. Böyle işgalci muamelesi yaparak, maddi manevi mağduriyet yaratarak, kapı önüne koyamazsınız, ihaleye çıkamazsınız dedik.

Ve bir öneri sunduk; konutları gelin içinde oturan insanlarımıza, düşük faiz ve 10 yıl vadeyle satın, onları yasal olarak hak sahibi yapalım ve sorunu kökten çözmüş olalım. Kabul etmediler ve ihaleye çıktılar.

Biz de Ferizli Deprem Konutlarında yaşayan insanlarımızla birlikte hukuk mücadelesi başlattık. Sonuna kadar yanlarında olacağımıza söz vermiştik ve sözümüzü tuttuk. Bu süreçte vatandaşlarımızdan tek bir kuruş olmadan hak mücadelelerini yürüten Elif Yar’ın payı büyüktür, kendisine çok teşekkür ediyoruz. 3 yıllık bir sürecin sonunda birlikte başarıya ulaştık; hak, hukuk, adalet yerini buldu. Yüksek mahkemenin nihai kararıyla ihale iptal edildi. Bundan sonraki sürecin de takipçisi olacağız. Umarım Ferizli Belediye Başkanı sağduyulu yaklaşır ve önerimizi de dikkate alarak, konutların gerçek hak sahiplerinin eline geçmesini sağlar.”

“HERKESİN DERS ÇIKARMASINI UMUYORUM”

Davanın avukatlığını üstlenen Elif Yar da yaptığı değerlendirmede, büyük mutluluk yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Ferizli Deprem Konutlarında yaşayan yurttaşlarımız, deprem görmüş, canı yanmış, yara almış insanlarımızdır. Onlar üzerinde yaratılan mağduriyete sessiz kalmak, suça ortak olmak demektir. Biz, Ferizlili vatandaşlarımızla beraber, hukukun ve adaletin üstünlüğüne inanarak, davamız için sonuna kadar mücadelemizi verdik ve kazandık. Ortaya çıkan karar, görevi vatandaşlara hizmet etmek olan hiçbir kurum ve kuruluşun keyfi hareket edemeyeceğini, etmemesi gerektiğini bir kez daha ortaya koydu. Herkesin ders çıkarmasını umuyorum.”

DAVA SÜRECİ

Avukat Elif Yar, Ferizli Konutları’yla ilgili yasal süreç hakkında şu bilgileri verdi:

“Ferizli Belediyesi’nin Ferizli Deprem Konutları’nın satışı amacıyla 22 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirdiği ihalenin iptali için Sakarya 1. İdare Mahkemesine başvuruda bulunduk. Mahkeme, ihalenin iptali davasını 30 Aralık 2016 tarihinde sonuçlandırdı; Ferizli Belediyesi’nin, taşınmazların mülkiyetinin kendisine devir maksadını aşarak; depremden zarar gördükleri ve bu amaçla konutlara yerleştirildikleri açık olan ”hak sahibi” vatandaşlara ve diğer depremzedelere, 7269 sayılı yasa gereği işlem yapması gerekirken, açık ihale usulüyle 3. kişilere satış yapmasının hukuka aykırı olduğuna hükmetti ve ihaleyi iptal etti.

Ferizli Belediyesi, bu kararı Danıştay’a taşındı. Danıştay 13. Daire Başkanlığı da Ferizli Belediyesi’nin talebini reddederek, 19 Eylül 2017 tarihinde “karar düzeltme yolu kapalı olmak üzere” yerel mahkemenin kararını onadı.

Bu karar üzerine Ferizli Belediyesi, karar düzeltme yolu kapalı olduğundan; başka bir yola başvurmayı denedi ve hem yerel mahkeme hem de üst mahkemelerce verilen kararların, hukukun çelişmezliği ilkesini ihlal ettiği iddiasıyla, Sakarya 1 İdare Mahkemesi’nde “Yargılamanın Yenilenmesi” istemli dava açtı. Sakarya 1. İdare Mahkemesi, belediyenin yargılamanın yenilenmesi talebini, 4 Şubat 2018’de reddetti. Ferizli Belediyesi yine kararı üst mahkemeye taşıdı. Danıştay 13. Daire Başkanlığı da 16 Mayıs 2018 tarihli kararıyla, yerel mahkemenin red kararını kesin olarak onadı.

Uzun bir yargı süreci böylece tamamlandı ve nihai olarak ihalenin iptaline hükmedildi.

Öte yandan bu süreç işlerken “ihtarnamenin iptali” için açtığımız dava da sürüyordu. Sakarya İdare Mahkemesi 30 Aralık 2016 tarihinde “ihtarname işleminin iptaline” ilişkin karar verdi. Ferizli Belediyesi kararı üst mahkemeye taşıdı ve İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdare Dava Dairesi 31 Mayıs 2017 tarihinde, yerel mahkemenin kararını bozdu. Bu karar, her ne kadar vatandaşların aleyhine olsa da; satış işleminin iptal edilmesiyle, gönderilmiş olan ihtarname dayanaksız kalmış ve hukuki olarak geçerliliği kalmamıştır.”

Anahtar Kelimeler: ferizli, belediyesi’nin, hayırseverlerin, ağustos, depreminin, ardından
Bu haber toplam 1277 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1997 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Refah Partisi'nin Anayasa'nın laiklik ilkesine aykırı eylemlerin odağı haline geldiği gerekçesiyle sürekli kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free