hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı Büyükşehir 100 bin maskeyi ücretsiz dağıtıyor Büyükşehir yeni tedbir kararları aldı Sağlık çalışanlarına SATSO Üyelerinden bir destek daha Sakarya Teknokent Ar-Ge ve Tasarım Firmalarının Kiralarında İndirime Gitti “COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı” Başvuruları Başladı Vali Nayir Kaymakamlar ile Videokonferans Toplantısı Gerçekleştirdi SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız ÖZPAŞ Marketten açıklama
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı
 
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
 
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
 
ÖZPAŞ Marketten açıklama
ÖZPAŞ Marketten açıklama
Ecevit Komutanlarla Yan Yana Yatacak
 

Ecevit Komutanlarla Yan Yana Yatacak

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit, Devlet Mezarlığı'nda Atatürk'ün silah arkadaşları ile yan yana yatacak.

8 Kasım 2006 Çarşamba 04:31
Yazdır
Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ecevit'in defnedileceği Devlet Mezarlığı'nda, cumhurbaşkanları ile Kurtuluş Savaşı sırasında en az tümen komutanlığı yapmış 61 komutanın mezarları yer alıyor. 1988 yılında hizmete açılan anıt-park niteliğindeki mezarlık, Ankara'da Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde yer alıyor. Devlet Mezarlığı yaptırılması için 10 Kasım 1981 tarihinde 2549 sayılı kanun hazırlandı. Mezarlık için Milli Savunma Bakanlığı'nın 1982 yılında açtığı yarışma sonucu 42 proje arasından seçilen Yüksek Mühendis Mimar Özgür Ecevit ile Yüksek Ziraat Mühendisi Ekrem Gürenli'nin projesi uygulandı. Bu projede İslam kültürüne uygun olarak gösterişli mezarlardan kaçınılırken, işlevsel olmayan anıtsal formlar da kullanılmadı. 30 Ağustos 1988 günü devlet töreni ile hizmete açılan mezarlıkta, Kurtuluş Savaşı'nın 61 Komutanı ve 60 Cumhurbaşkanı için mezarlar hazırlandı. Mezarlığa Cumhurbaşkanlarından Cemal Gürsel, Cevdet Sunay ve Fahri Korutürk defnedildi. Mezarlığa defnedilecek Kurtuluş Savaşı Komutanları 1988 yılında Genelkurmay Başkanlığı tarafından belirlendi. Devlet Mezarlığı'nda mezarı bulunan komutanların isimleri ise şöyle: "Orgeneral Cevat Çobanlı, Orgeneral Yakup Şevki Subaşı, Orgeneral Fahrettin Altay, Orgeneral Kazım Özalp, Orgeneral İzzettin Çalışlar, Orgeneral Kazım Orbay, Orgeneral A.Nafiz Gürman, Orgeneral Salih Omurtak, Orgeneral Mustafa Muğlalı, Orgeneral Cemil Cahit Toydemir, Orgeneral Sabit Noyan, Korgeneral Kazım Karabekir, Korgeneral Ali Fuat Cebesoy, Korgeneral Kazım İnanç, Korgeneral Şükrü Naili Gökberk, Korgeneral Ali Hikmet Ayerdem, Korgeneral Kemalettin Sami, Korgeneral A.Naci Eldeniz, Korgeneral Nihat Anılmış, Korgeneral M.Kazım Dirik, Korgeneral Nazmi Solok, Korgeneral Ahmet Naci Tınaz, Korgeneral Ahmet Derviş, Korgeneral Kenan Dalbaşar, Korgeneral Ömer Halis Bıyıktay, Tümgeneral Yusuf İzzet Met, Tümgeneral Refet Bele, Tümgeneral Şükrü Sakarya, Tümgeneral Selahattin Adil, Tümgeneral Kazım Sevüktekin, Tümgeneral Osman Nuri Koptagel, Tümgeneral H.Nurettin Özsu, Tümgeneral Sabri Erçetin, Tümgeneral Mürsel Bakü ve Tümgeneral Halit Karsıalan."
Anahtar Kelimeler: eski, başbakanlardan, bülent, ecevit, devlet, mezarlığı
Bu haber toplam 2991 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Balıkesir'de eğitim uçuşu yapan bir uçak, marangozlar sitesine düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free