hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
SİVAS BELEDİYESPOR:1 SAKARYASPOR:1 Erasmus öğrencileri şehrin güneyini keşfetti Sakarya Karadeniz kıyılarında pedal çevirecek İş birliğiyle oluşacak fırsatlar gelişime ivme katacak Sakarya'nın Atık Yönetimi Tüm Yönleriyle Ele Alınacak ÖZKOÇ, SUÇ DUYURUSU İÇİN KONUŞTU: Osmaniye Çalıştayına Sakarya Damgası STMF Öğrencilerinin Çalışmaları Belçika’da Sergilenecek ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ SAKARYA ŞUBESİ TARAFINDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KONFERANSI YAPILDI Ecevit Keleş CHP Sakarya'da İl Başkanı oldu
SİVAS BELEDİYESPOR:1 SAKARYASPOR:1
SİVAS BELEDİYESPOR:1 SAKARYASPOR:1
 
Sakarya Karadeniz kıyılarında pedal çevirecek
Sakarya Karadeniz kıyılarında pedal çevirecek
 
ÖZKOÇ, SUÇ DUYURUSU İÇİN KONUŞTU:
ÖZKOÇ, SUÇ DUYURUSU İÇİN KONUŞTU:
 
Ecevit Keleş CHP Sakarya'da İl Başkanı oldu
Ecevit Keleş CHP Sakarya'da İl Başkanı oldu
Diyet yaparken bunlara dikkat!
 

Diyet yaparken bunlara dikkat!

Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmenin yarattığı kaçınılmaz son şişmanlık.

13 Kasım 2014 Perşembe 22:23
Yazdır

Alınan çok kilolarından kurtulmak isteyenlerin yaptığı sağlıksız diyetler de şişmanlıkla müşterek sağlığın bozulmasına davetiye çıkarıyor.

Diyet yapmak isteyenlerin daima bir diyetisyene başvurmasını belirten uzmanlar, diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

1.1 günde 3 kilo diyet listesi, 1 ayda 10 kilo diyet listesi, benzeri normal aklın almayacağı diyet önerilerine haysiyet etmeyiniz. Bünyemizin bir ritmi olmaktadır ve birden değişiklikler şok etkisi yaratabilir.

2.Normalde yapmadığınız ve yapamayacağınız şeyleri diyette yapmak için kendinizi zorlamayın. Normalde yemiyorsanız salatayı merkeze saha bir diyet sizin için uzun ömürlü olmayacaktır. Aynı biçimde yoğurt aşırı sevmiyorsanız ve diyetinizde esas bir ürünse bir zaman sonra yoğurt izlemeye dahi dayanamaz bir duruma gelebilirsiniz.

3.Her diyet insana özeldir ve kendi bünyenizi en aşırı siz bilirsiniz. Bu sebeple diyetisyeninizi bilgilendirmekten kaçınmayın. Uzman bir diyetisyen size müsait ve uygulaması zor gelmeyecek alternatifleri sunacaktır.

4.Kendinizi fanatikçe sınırlamayın. İnternetten oldukça çok yiyeceğin muadili yönünde değişim oranları var. Bunları bilin ve diyetisyeninize de danışarak uygulayın.

5.Aşırı yasakçı olmayın lakin bir diyette çikolataların ve abur cuburların noktayı olmadığını da bilin.

6.Esasında diyet diye bir şey olmadığını olayın özünde sıhhatli ve dengeli beslenme olduğunu unutmayın. Diyetteyin ruh halinin kısıtlayıcı menfi havasına girmeyin.

7.En önemlisi de bol bol yürüyün, merdiven çıkın, parklarda ve yollarda yürüyün.

8.Diyet ömür boyu uygulanacak bir beslenme tarzıdır. Yaz geliyor kilo vereyim, kış geliyor anlamsız vereyim düşüncesine girmeyin.

9.Akşam 7den sonra bir şey yemeyin. O saatten sonra yenen yiyeceklerin hazmı zor olacağından ve devinim etme ve böylece yediklerimizi eritme şansı pek olmayacaktır.

10.Kahvaltınızı düz olarak yapın. Günün en mühim öğününü ihmal etmezsek güçlü ve enerjik oluruz ve gün boyunca gözümüzü abur cuburlardan ırak tutabiliriz.

11.Ekmek olabildiğince az yiyin. Vücudumuzun o kadar aşırı karbonhidrata gereksinimi olmadığını unutmayın. Ama ekmek görünce kaçan birisi olmanın da gereği yok, diyetisyeniniz aksini söylemiyorsa.

12.Bol su için. Diyette olduğunuz için değil, vücudumuzun en mühim gereksinimi olduğundan ve son derece lezzetli olduğundan su için.

13.Az ve sık beslenin

14.Mümkünse yediklerinizi 3 ana öğün, 3 de fasıla öğüne bölün

15.Yiyecekleri iyice çiğneyin

16.Nişastalı ve posalı gıdalar tüketin

17.Total yağ, karbonhidrat ve protein yüzdelerini ayarlayın

18.Şeker ve tuz içeren gıdaların tüketimini azaltın

19.Alkollü içki tüketmeyin ve ya tüketimi sınırlandırın

20.Fiziksel aktivite düzeyini artırın

21.Tatlılardan ve pastalardan ırak durun. Yine fanatik olmaksızın lakin sıhhatli beslenmeye karar verdiğinizi anımsayarak ölçülü bir yaklaşım arasında olun.

22.Kendinizi tutsak benzeri hissedeceğiniz bir diyet psikolojisine girmeyin. Sağlıklı besleniyorum modu ile kendinizi motive edin.

23.Diyetisyeninizi size, hayat biçiminize, alışkanlıklarınıza ve kültürünüze müsait bir liste vermesi meselesi için yönlendirin. Kibrit kutusu kadar peynir, yarım saatte bir atıştırmak benzeri öneriler bize nazaran değildir genellikle.

24.Ufak tefek atıştırma alışkanlığı her çeşitli diyeti ve sıhhatli beslenme niyetini sabote edebilir. Dikkatli olmaktadır yarar var.

25.Glisemik endeksi yüksek yanı işlenmiş besinlerde her çeşitli beslenme rejiminde ırak durulmalıdır.

Kaynak: HABER7.COM

Anahtar Kelimeler: Gıda,diyet,Çikolata,diyet,yapmak,abur,cubur,Sağlıklı,Yaşam,Haber,
Bu haber toplam 33126 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
2005 ÖDP 4. Olağan Kongresi'nde Hayri Kozanoğlu genel başkanlığa yeniden seçildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free