hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı Büyükşehir 100 bin maskeyi ücretsiz dağıtıyor Büyükşehir yeni tedbir kararları aldı Sağlık çalışanlarına SATSO Üyelerinden bir destek daha Sakarya Teknokent Ar-Ge ve Tasarım Firmalarının Kiralarında İndirime Gitti “COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı” Başvuruları Başladı Vali Nayir Kaymakamlar ile Videokonferans Toplantısı Gerçekleştirdi SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız ÖZPAŞ Marketten açıklama
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı
 
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
 
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
 
ÖZPAŞ Marketten açıklama
ÖZPAŞ Marketten açıklama
Diyabetliler meyve yer mi? Doğru bilinen yanlışlar
 

Diyabetliler meyve yer mi? Doğru bilinen yanlışlar

Halk arasında ‘şeker hastalığı’ olarak bilinen diyabet, tüm dünyada artıyor. Ama hastalık, birçok kişi tarafından yanlış biliniyor.

13 Kasım 2014 Perşembe 17:54
Yazdır

Durum böyle olunca da doktorun bilinçlendirmediği hastaların kafasında oldukça çok soru göstergesi oluşuyor.

Diyabette eğitim eksikliği olması itibarıyla hastaların kafalarında oldukça çok soru göstergesi kalıyor. Hangi gıdaları tüketebileceklerini, ilaçlarını nasıl kullanacaklarını tam bilemiyorlar. Sadece doktora gelip hastanın muayene olması ve ilaçlarını alması yeterli değildir. Çünkü o uygulanan ilaçların dahi belirgin bir prosedürü vardır. Bazıları yemekten evvela birileri yemekten sonra belirgin dozlarda kullanılır. Bu sebeple diyabet hastalarının her zaman tedavi gördüğü sıhhat kurumlarında, diyabet eğitiminden geçmeleri gerekir.

Yetişkinler kadar çocukların sağlığını da tehdit eden diyabet ile alakalı Medical Park Bahçelievler Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Mustafa Gürkan Taşkale; doğru adlandırılan yanlışları şöyle sıralıyor:

Diyabet hastası meyve yememeli!

· Diyabetteki doğru adlandırılan yanlışların en önemlisi beslenme ile ilgilidir. Hastalar birtakım meyvelerin yasak olduğunu düşünüyor. Bize gelip hangi meyveleri yemem gerekiyor diye sorduğunda, biz her meyveyi yiyebilirsiniz dediğimizde şaşırıyorlar. Örneğin; muz çoğu hasta diyabet bulunduğu için muz yemekten kaçınıyor. Bu seferde hastalar almaları gereken vitaminleri almamış oluyorlar. Biz beslenmede spektrum olması gerektiğini anlatım ediyoruz. Tek yönlü beslenme olmaması gerekiyor. Bir yaşam yalnızca elma ile geçmez. Bir gün elma tüketiyorsak, öteki gün muz, öteki gün ayrıcalıklı bir meyve tüketebiliriz. Her meyveden diyetisyen ve ya doktorun önerdiği miktarda tüketilmelidir.

· Her diyabet hastasının evinde her zaman mutfak terazisi olması gerekiyor. Bayanlar gündelik 200 ? 250 gr. meyve yemesi gerekiyor. Gün arasında yenilen meyve, herhangi bir meyve olabilir. Günlük meyve harcama hakkını yalnızca muz şekilde kullanması doğru değildir. Çeşitlilik sağlanması gerekir.

Pasta tüketmek şeker hastasına yasaktır!

· Diyabetlilerin yaptığı yanlışların bir Öteki ise çoğunlukla hastaların çok besin tüketmelerinden kaynaklanmaktadır. Hiç bir süre hastaya tatlı ve ya pasta yemeyin benzeri bir vaziyet yoktur. Diyabet hastaları belirli günlerde ve zamanlarda, belirli miktarda pasta yiyebilirler. Diyabet hastası bulunan kişi, doğum gününde az bir miktarda takribî 80 gramlık bir pasta yiyebilir.

Mutlaka diyabetliler vitamin takviyesi kullanmalıdır!

· Vitamin takviyeleri doktora bırakılmalı, doktorun yaptığı ölçümler neticesinde kullanılmalı. Vitaminleri faydalı benzeri görmemek gerekir, vitaminler gereklidir. Gerekli ile faydalıyı hastanın ayırması gerekiyor. Gereklilik arabaya benzin koymak gibidir, benzin koymazsanız otomobil gitmez. Vitaminde öyledir, vücudunuzda olması gerekir lakin fazlasının da faydası bulunmamakta tersine zararı vardır.

Şeker hastası gebe kalamaz!

· Diyabet olanlar gebe kalamaz benzeri bir fikir doğru değildir. Her sıhhatli bayan benzeri diyabetli bayanlarda rahatlıkla gebe kalabilir. Ancak anne olmak dileyen diyabetli kadınların, gebe kalmadan evvela hekim kontrolünden geçmesi gerekir, kan şekeri iyi gittiğini bilmesi gerekir. Düzenli bir diyete ve gebelik için müsait bir ilaç tedavisine geçmesi gerekir. Çünkü birtakım ilaçlar gebelik sırasında kullanılmaz.

Çocuğumda her zaman diyabet olur!

· Tip 1 diyabette böyle bir risk yoktur, sebebi ise kalıtsal bulunan bir hastalık değildir. Genellikle gençlerde bulunan bir hastalıktır. Tip 1 diyabet, insülin ile ilişkili olduğunda şahıs insülin tedavisi görür. Bu hastalığın çocuğa geçme benzeri bir vaziyeti yoktur. Ancak hastada Tip 2 diyabet varsa, yenidoğanda diyabet görülmese de ilerleyen zamanlarda bu tarz bir risk vardır.

İnsülin kullanması bebeğime ziyan verir!

· İnsülin kullanması rahim duvarından geçemediği için bebeğe herhangi menfi bir etkisi yoktur. Bebeğe annedeki hiçbir hormon geçmez, insülin kullanması % annede kalır. Gebelikte kimi ilaç kullanması da yapılıyor. Bu ilaçların da % bebeğe geçmeyen türde olmasına dikkat ediyoruz. Zaten şeker düşürücü haplar bebeğe geçtiği anda sağlıklarını etkiler. Plasenta dediğimiz, anne rahmi ile bebek arasındaki kan alışverişini verici bariyer vardır. Her maddenin geçişine izin verilmez, bu sebeple de herhangi bir zararı yoktur.

İnsülin iğne uçları değiştirilmeden bir kaç gün kullanılabilir!

· İğne uçları her kullanımda değişim yapmak gerekir. Ancak birtakım hastalarımız tutumlu olduğundan dolayı tıpkı uçları bir kaç gün boyunca kullanıyorlar. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü bu ince bulunan iğne uçları birinci batırmadan sonra yamulmaya başlarlar. Bir kaç kullanımdan sonra bu uçlar balık oltasına dönmeye başlarlar. Gözle görülmeyen yamulmanın oluşması sonrasında hasta hem insülin uygularken canı daha çok acır hem de kanamaya ve enfeksiyon riskine yol açar. İnsülin protein yapısında bir madde bulunduğu için, iğne ucu orada takılı kalırsa ve ya bakteriler yerleşirse, asıl kalemin arasında bakteriler geçerek ilacın kalitesini de bozabilir. Deride de oluşan bakteriler, enfeksiyona sebep olarak, insülinin uygulanacağı sektörü kısıtlar. Bu sebeple iğne uçları her kullanımdan sonra her zaman değiştirilmeli.

Tip 2 diyabet hastaları yaşam boyu insülin kullanır!

· Tip 1 diyabet bulunan hastalarımızda, Şayet diyet benzeri muhtelif faktörler ile şeker iyi seviyelerde ise yalnızca insülin kullanımında doz azaltılabilir. Tip 2 diyabet hastalarında ise hastanın gidişatına bağlı şekilde insülin kullanması azaltılabilir ve kimi süre insülin kullanması % bırakılabilir.

DİYETİSYENDEN YEMEK YAPMAYI ÖĞRENİN

Diyabet hastalarının dikkat etmesi gerekenler:

· Hastalar her zaman herşeyden önce doktora gittikleri süre eğitim alıp almadıklarına dikkat etsinler. Bu hastaların bilhassa kan şekeri eğitimi, evde nasıl takip edeceklerini, bilmeleri gerekiyor.

· Yaşam tarzının % değiştirecek diyabet hastalarının iyi bir diyetisyen bulmaları gerekir. Ancak diyetisyen ile devamlı ortak olmak ve ya devamlı beslenme listesi almak yerine onlardan yemek yapmayı öğrensinler. Kısa süreli çözümlerde diyetisyenlerden liste alınabilir. Uzun süreli çözümlerde ise diyetisyenden porsiyon nedir, bir porsiyonda neler olması gerekir, bir dilim nedir benzeri esas teferruatları öğrenmesi gerekir.

· Günlük yaşantınızda sıkça tükettiğiniz besinler gerçekte çok da masum olmayabilir. Kuru fasulye pilav ve hoşaf güzel bir öğün benzeri gelse de bir şeker hastası için hiç sıhhatli olmayan bir mönüdür. Ama azami biz bu hastaların düzeyi fasulye yemelerini öneriyoruz. O süre hastalar düzeyi fasulye yerken yanına pilav ve hoşaf yerine salata ve yoğurt yiyerek dengeli ve sıhhatli bir mönü biçimine getirmiş olurlar.

Kaynak: HABER7.COM

Anahtar Kelimeler: SAĞLIK,şeker,hastalığı,Diyabet,medical,park,bahçelievler,hastanesi,Endokrinoloji,Doktora,Sor,Haber,
Bu haber toplam 35559 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Balıkesir'de eğitim uçuşu yapan bir uçak, marangozlar sitesine düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free