hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
“Festival ile kültürel çeşitlilik artacak” “Sakarya savunma sanayinde örnek şehir olacak” SAKARYA PEYZAJ VE SÜS BİTKİCİLİĞİ FESTİVALİ DOĞRU BİR PROJEDİR BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ AÇILIRSA İLİN TİCARETİNİ CANLANDIRIR Roman Dilinde Siyaset ve İktisat SAADET PARTİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI SAÜ Onkolojik Fotodinamik Tedavi Merkezi Açıldı Kantincilerden Çifte Ziyaret Adapazarı Kız Meslek’te Çocuk Şenliği Engeller Fizikte Değil Gönüldedir

“Festival ile kültürel çeşitlilik artacak”
“Festival ile kültürel çeşitlilik artacak”
 

“Sakarya savunma sanayinde örnek şehir olacak”
“Sakarya savunma sanayinde örnek şehir olacak”
 
SAÜ Onkolojik Fotodinamik Tedavi Merkezi Açıldı
SAÜ Onkolojik Fotodinamik Tedavi Merkezi Açıldı
 

Sakarya’yla ilgili rapor açıklanıyor
Sakarya’yla ilgili rapor açıklanıyor
Bursada kültür sanat
 

Bursada kültür sanat

Bursa Devlet Tiyatrosu, "Hastalık Hastası", "Kanlı Nigar", "Kozalar" ve "Sırça Köşk" oyunlarını sunacak

13 Kasım 2014 Perşembe 20:58
Yazdır

Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), "Hastalık Hastası", "Kanlı Nigar", "Kozalar" ve "Sırça Köşk" oyunlarını sahneleyecek.

Fransız güldürü yazarı Jean Baptiste Poquelin Molierein yazdığı, Lütfi Ayın Türkçeye çevirdiği ve rejisörlüğünü Malkom Keith Kayın üstlendiği "Hastalık Hastası"nın dekor tasarımını Savaş Çevirel, kostüm tasarımını Funda Çebi, fer tasarımını da Ali Karaman yapıyor.

Bora Özkula, Halil Balkanlar, Sitare Tuna ve Nazlı Ceren Argonun da olduğu 13 bireyin rol aldığı oyunda, "hipokondriya" yani hasta olduğuna inanma hastalığı bulunan Arganın, başkasını seven kızını kendisi için bir doktorla evlendirmeye çalışması ele alınıyor. Hızlı bir aksiyon arasında diri müzik ve danslarla yorumlanan oyunda, seyircinin güldürülerek düşündürülmesi amaçlanıyor.

Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesinde bugün ve yarın saat 20.00de, 15 Kasım Cumartesi günü 15.00 ve 20.00 saatlerinde, 16 Kasım Pazar günü ise 15.00te tiyatroseverlere sunulacak.

Sadık Şendilin yazdığı ve yönetmenliğini Ali Düşenkalkarın üstlendiği "Kanlı Nigar"ın dekor tasarımını Tayfun Çebi, kostüm tasarımını Funda Çebi, fer tasarımını da Ali Karaman yapıyor.

Demet Oran, Kemal Okur, Nergiz Acar ve Emre Yaşa dahil 24 oyuncunun rol aldığı oyunda, yangın neticesinde evi kullanılamaz bir duruma gelen Nigarın başından geçenler anlatılıyor. Kızlarıyla kiralık ev arayan Nigara Kavuklunun bir ev bulması neticesinde Nigarın eski müşterilerinden yerel tipler eve gelmeye başlıyor. Yaşamı boyunca baylardan fazla aşırı çekmiş bulunan Nigar, tanıştığı adamlara muhtelif tuzaklar kuruyor ve onları zor vaziyetlere sokarak eğleniyor. "Kadının fendi bayı yendi" düşüncesi, dramatik bir işlemeyle oyunda ön plana çıkarılıyor.

Oyun, AVP Sahnesinde 18-19 Kasımda saat 20.00de tiyatroseverlerin zevkine sunulacak.

Ülker Köksalın yazdığı "Sırça Köşk" oyununun yönetmenliğini Harun Türköz üstleniyor. Dekor tasarımını Melih Karakurt, kostüm tasarımını Aytuğ Dereli, fer tasarımını Mehmet Yaşayanın yaptığı oyunda, Çağlar Ozan Aksu, Emre Işık, Mutlu Dereli, Savaş Ak, tan Pak, Hayati ihtimam ve Derya Gümralın da olduğu 21 şahıs rol alıyor.

Keloğlan, Karagöz, Hacivat, Nasreddin Hoca bu şeklinde kahramanların canlandırıldığı oyunda, Balpınar köylülerinin, Sırça Köşkteki devden, Keloğlan ve arkadaşlarının sayesinde nasıl kurtulduğu, şarkı, şenlik ve danslarla anlatılıyor. Oyun, AVP Sahnesinde 18 Kasımda 14.00ten itibaren sahneye konulacak.

Adalet Ağaoğlunun yazdığı, Zeynep Su Kasapoğlunun yönettiği "Kozalar"ın dekor ve kostüm tasarımını Hakan Dündar, fer tasarımını Rahmi Özan yapıyor.

Serap Uluyol Karanfilci, Belgin Bilgin ve Yasemin Şenerin rol aldığı oyunda, aylak, sorumsuz fakat gösterişe düşkün üç orta derslik kadının 1970li yıllarda, toplumun üstüne çöken anarşi ve baskıdan habersiz kendi dünyalarında, bastırılmış istekleri, nakit ve mal tutkuları ile bencilce sürdürdükleri amaçsız yaşamları sergileniyor. Sahip olduklarını ellerinden kaçırmamak için çırpınan bu kadınlar, menfaatlerini adeta bir koza içine hapsediyorlar.

Oyun, Oda Tiyatrosunda bugün, yarın ve 15 Kasım Cumartesi günü 18.00den itibaren sahnelenecek.

Bursa Şehir Tiyatrosu

Bursa Şehir Tiyatrosu ise "Gulyabani" oyununu sahneye koyacak. Hüseyin Rahmi Gürpınarın yazdığı, Lale Oraloğlunun uyarladığı, Volkan Özgömeçin yönettiği oyunun dekor tasarımını Tayfun Çebi üstleniyor. Altuğ Görgü, Ebru Serener Ergüç, Didem Hunliman, Uğur Serener, Uğur Çakmak bu şeklinde adların sahne aldığı oyunda, geçim zorluğu çeken ve aile dostlarının sayesinde ismi peri yuvasına çıkmış bir köşke hizmetçilik yapmaya götürülen kadının başından geçenler anlatılıyor.

Oyun, Tayyare Kültür Merkezinde bugün ve yarın saat 20.00de, 15 Kasımda ise 14.00te sahneye konulacak.

Kaynak : AA

Kaynak: HABER7.COM

Anahtar Kelimeler: Bursa,Devlet,Tiyatrosu,Bursada,kültür,sanat,Bursa,Şehir,Tiyatrosu,KÜLTÜR,Haber,
Bu haber toplam 7483 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
şamil
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1827 İngiliz kimyager John Walker'in buluşu olan kibrit, İngiltere'de piyasaya sürüldü.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ism
Adasenotomotiv
Gökhan
ibo
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free