hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Sakarya şehirlerin şehridir Büyükşehirli özel sporcu bölge ikincisi Osmanlı’da saray mutfağı devasa bir yerdir Kick Boks’ta Büyükşehirli sporcular kürsüde KOBİ'lerin AB Ülkelerine İhracatında Fırsatlar ve Zorluklar SATSO'da anlatıldı Kantincilerden Dayanışma Gecesi SEDAŞ, “Stargate” projesiyle yıldızlarını seçiyor SAKARYASPOR:1 ELAZIĞSPOR:0 Akçay Baraj Gölü su alınabilecek seviyeye ulaştı Şehrin gelişimine ivme kazandıran yatırımların yanındayız
Sakarya şehirlerin şehridir
Sakarya şehirlerin şehridir
 
Kantincilerden Dayanışma Gecesi
Kantincilerden Dayanışma Gecesi
 
SAKARYASPOR:1 ELAZIĞSPOR:0
SAKARYASPOR:1 ELAZIĞSPOR:0
 

Akçay Baraj Gölü su alınabilecek seviyeye ulaştı
Akçay Baraj Gölü su alınabilecek seviyeye ulaştı
Bakan Avcı Sakarya'da Çalıştaya Katıldı
 

Bakan Avcı Sakarya'da Çalıştaya Katıldı

Sakarya’da gerçekleşen “Dünya Uygarlığı İçinde Türk Uygarlığı: Dil/Tarih Meseleleri Kurultay Dil Çalıştayı’na” katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, atasözlerini, deyimlerin ve bulmacaların gelecek nesillere aktarılması için popüleştirici çalışmalara ihtiyaçları olduğunu söyledi.

20 Nisan 2016 Çarşamba 00:23
Yazdır

Sakarya’da gerçekleşen “Dünya Uygarlığı İçinde Türk Uygarlığı: Dil/Tarih Meseleleri Kurultay Dil Çalıştayı’na” katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, atasözlerini, deyimlerin ve bulmacaların gelecek nesillere aktarılması için popüleştirici çalışmalara ihtiyaçları olduğunu söyledi.
Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Kültür Konseyi Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Dünya Uygarlığı İçinde Türk Uygarlığı: Dil/Tarih Meseleleri Kurultay Dil Çalıştayı” Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla başladı. Açılış konuşmaların ardından kürsüye çıkan Bakan Avcı yaptığı konuşmada, “Gördüğünüz gibi bu tür konular ne yazık ki bizde henüz kurumsal iddialarla değil daha çok bireysel fedakarlıklarla, gayretlerle yürüyor. Dolayısıyla genel olarak Türk dünyasında herhangi bir alanda herhangi bir başarı gördüğünüz zaman arkasında kim var sorusu meşru hale geliyor. Kim yapıyor bu işi? Mutlaka bu işin birçok fedaisi çıkıyor ve öyle oluyor. Henüz kurumsal akışlar içerisinde işlerimizi anonimleştirmiş değiliz. Hangisinin doğru olduğunu çok iyi bilmiyorum. Fedakarhane, bireysel gayretlerle yürüyen işlerle mi olur yoksa aynı zamanda rutinleşmiş kurumsal gayretler daha verimli olur. Her ikisinin de güzel örnekleri var. Ama bizim buradaki faaliyetlerimiz bu çalışmaya esas teşkil eden faaliyetlerimiz daha çok duayenlerimiz gibi bu işlere gönül vermiş fedailerin gayretleriyle bir araya gelebilmektedir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. 2013 Türk Dünyası Kültür başkenti ajansı yönetim kurulu başkanı olarak pek çok olumlu faaliyet başlatmışlardı. Türk Dünyası Vakfını kurduk Eskişehir’de. Vakıf sadece ilmi çalışmalar değil pek çok tarihi eser ve restorasyon çalışmalarını da dahil ettik. Bunları yürütmek üzere de vakıf faaliyete geçti ve bugüne kadarda güzel işlere imza attı, buda onlardan bir tanesi” dedi.
Atasözleri, deyimler ve bulmacaları gelecek nesillere aktarmak için popüleştirici çalışmalara ihtiyacı olduğunu da söyleyen Bakan Avcı, “Yapılan çalışmaların özellikle atasözleri daha sonra deyimler ve bulmacaları, bilmeceleri yeni nesillere aktarılabilmesi için sadece gençlerimize, çocuklarımıza değil aynı zamanda özellikle öncelikle yazarlarımıza, çizerlerimize aktarılabilmesi ulaştırılabilmesi için bazı popüleştirici çalışmalara ihtiyacımız var. Bilmeceler, bulmacalarda bu atasözleri kullanmalarına teşvik edecek onlara bazı bilgiler aktarabiliriz. Televizyon yarışmaları düşünülebilir. Bunlar kitselleşme ve popüleştirici halka daha fazla yansıtılması konusunda aklımıza gelebilecek yöntemler olabilir” diye konuştu.
Konuşmaların ardından program sona erdi.

Anahtar Kelimeler: sakarya’da, gerçekleşen, “dünya, uygarlığı, içinde, türk
Bu haber toplam 2246 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1990 Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk zenci valisi L. Douglas Wilder, Virjinya'da görevine başladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free