hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Sakarya’da Valilik Hainlere Teslim Edilmedi Unutmayı unutturan kurs SGM’de Vatanına ve bayrağına sevdalı bir milletiz Sakarya muhtarların gayretleriyle daha da yükselecek Hep birlikte Sakaryaspor’un etrafında kenetleneceğiz Mavi Bayraklı plajların sayısı artacak KURBANLIK SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ Coşkun:15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili bir basın duyurusu yayınladı. Rektör Savaşan’ın 15 Temmuz Mesajı 15 Temmuz bir şok dalgasıdır.
Sakarya’da Valilik Hainlere Teslim Edilmedi
Sakarya’da Valilik Hainlere Teslim Edilmedi
 
Vatanına ve bayrağına sevdalı bir milletiz
Vatanına ve bayrağına sevdalı bir milletiz
 
KURBANLIK SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ
KURBANLIK SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ
 
Türkiye’ye örnek proje Sakarya’da hayata geçecek
Türkiye’ye örnek proje Sakarya’da hayata geçecek
Arıcılar Panelde Buluştu.
 

Arıcılar Panelde Buluştu.

Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından, “Arıdan Gelen Sağlık, Arı Ürünlerinin İnsan Sağlığında Kullanımı ve Polinizasyon” konulu panel düzenlendi.

24 Ocak 2019 Perşembe 18:32
Yazdır

Arıcılar Panelde Buluştu.

Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından, “Arıdan Gelen Sağlık, Arı Ürünlerinin İnsan Sağlığında Kullanımı ve Polinizasyon” konulu panel düzenlendi.

Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından, Erenler İlçe Belediyesi Kültür Merkezinde, Propolis nedir, Polen ne zaman ve nasıl tüketilmeli, Arı ürünlerinin yararları neler, Yan etkileri var mı, Gerçek bal nasıl anlaşılır, Çiçek çeşitliliği bal üretimini nasıl etkiliyor, konulu panel düzenlendi. Panale çok sayıda Arı yetiştiricileri ve uzmanlar katıldı.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Ziya Şahin, Türkiye dünyanın neresinde diye baktık mı, ikinci Arı varlığına sahibiz ama ülkemiz coğrafyasına baktığımız zaman  390 endemik, 10 bin doğal bitki türü dünyanın en zengin ülkesi olarak ad ediliyor. Bunu biz söylemiyoruz bilim adamları söylüyor. Bu kadar arı varlığına sahip bir ülkede, bu kadar coğrafi zengin bir ülkede biz akiterapi ürünleri yurt dışından buraya getirme cesaretini gösteriyorsak bu bizim için üzüntüdür.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce, “Arıcılık ülkemize çok önemli bir ekonomik katkı sağlıyor. Yerel yönetimler olarak tarıma destek görevlerimiz arasında yer alıyor. Dolayısıyla Sakarya’nın bal ve ürünlerinin üretiminde daha iyi noktalara gelmesi için elimizden geleni yapacağız. İnşallah Bal ve ürünlerinin üretiminde adres Sakarya olacak” dedi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Çiçek çeşitliliği bal üretimini nasıl etkiliyor sorusuna ise,balın kalitesini polen etkilemektedir. Ama polendeki protein oranıda etkilemektedir. Arılar genel olarak yüzde 12 protein içeren çiçeklerin tercihine gitmektedir. Arılar en güzel balı üretmek için doğada en yüksek proteinli olan polenleri toplamak üzere çalışmaktadırlar, hem kendi ihtiyaçlarını karşılarken hem doğadaki tozlaşmayı meyve üretimini sebze üretimini doğadaki  yaban hayatının besleneceği meyve üretmek üzere sessiz sedasız çalışmaktadırlar ve insanlara hizmet sunmaktadırlar.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, Propolis nedir ne işe yarar sorusuna ise şu cevabı verdi. Propolis Arıların kovanlarını korumak amacıyla doğadan topladıkları yani ağaçlardan çiçeklerden yapraklardan topladıkları recinezmi maddelerin doğal bir karışımı.

Kolaylı Polen nasıl tüketilir sorusuna ise, Polen bitkilerin erkek üreme organları proteince zengin olduğu için poleni tüketiyoruz. Birkaç çeşit polende vardır. Kurutulmuş ve yaş polen vardır. Yaş poleni tüketmek daha sağlıklıdır. Ama saklama koşullarınada dikkat etmek gerekiyor. Poleni kahvaltıda balın üzerine koyup tüketebilirsiniz.

Doğal bal yiyerek anlaşılmaz. Doğal bal bir takım analizlerden geçtikten sonra gerçek bal olup olmadığı anlaşılır. Kimyasal olarak tespit edilebiliyor.

Arılarda hastalıklar var antibiyotikler izin verilen antibiyotikler ve izin verilmeyen antibiyotikler arılarda kullanılabiliyor. Arıcılar organik arıcılık yapmak istedikleri için arıcılar bu konuda bilinçleniyor. Sahte bal yapanlar kullanıyor.

Arılara şeker verilir ama nekta dönemlerde verilmez, başka zaman yani yaza hazırlık için şeker şerbeti verilebilir. Ne olduğu belli olmayan şeker şuruplarını da tasvip etmiyorum. Pançar şekeri dediğimiz şeker kullansınlar, bunun dışında şeker kullanmasın arıcılar. Arı ölümleride ne olduğu belli olmayan şekerlerden meydanada gelebiliyor.

Kolaylı, 15 liraya ucuz bal olmaz. İyi balların kilosu 15-20 tl, satılmaz. Normal bir bal en az 50 tlnin üzerindedir.

Panele katılan arı üreticileri ise kendileri için çok faydalı bir panel olduğu belirttiler.

Programın sonunda, Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından Arı üreticilerine kura ile hediyeler verildi.

Mehmet Karakaş

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: sakarya, ili, arı, yetiştiricileri, birliği, tarafından
Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1099 Birinci Haçlı Seferi'nde Haçlı ordusu Kudüs'ü ele geçirdi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free