hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
Akademik Genel Kurul Gerçekleştirildi
 

Akademik Genel Kurul Gerçekleştirildi

Sakarya Üniversitesi’nde 2016 yılının son Akademik Genel Kurulu, Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın başkanlığında toplandı.

29 Aralık 2016 Perşembe 10:07
Yazdır

Akademik Genel Kurul Gerçekleştirildi

Sakarya Üniversitesi’nde 2016 yılının son Akademik Genel Kurulu, Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın başkanlığında toplandı.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Rektör Elmas’ın yanı sıra rektör yardımcıları, dekanlar, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri, bölüm ve program başkanları ile tüm öğretim üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından toplantıya geçildi. Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Türkiye’nin 15 Temmuz’dan sonra çok farklı bir atmosfere girdiğini belirterek, “Bu atmosferi hep birlikte yaşıyoruz. Hala gerek terör olaylarında, gerekse sınır ötesinde yapılan operasyonlarda şehitlerimiz oluyor. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ise sabırlar diliyoruz. Ülkemizin güvenliği için zor koşullarda canını ortaya koyan kahraman güvenlik kuvvetlerimize de hedeflerinde başarılar diliyoruz” dedi.

Üniversiteler olarak bu kritik dönemde ülkenin sorunlarına daha fazla odaklanmaları gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Elmas, “15 Temmuz’un ardından devlet tarafından terör örgütlerine karşı bir takım kararlar alındı. Sakarya Üniversitesi olarak bu konuda 11 kişilik bir değerlendirme ekibi oluşturduk. Bu kapsamda 200’e yakın kişi hakkında ayrıntılı olarak inceleme başlatıldı. 84 kişi ihraç edildi. Diğerleri ilgili ayrıntılı inceleme devam ediyor” diye konuştu.

Sürecin hala devam ettiğini belirten Prof. Dr. Elmas, “Sadece 17-25 Aralık’tan sonra değil, 6 yıllık görev süremiz boyunca kurumumuza aldığımız personel konusunda özel bir hassasiyet gösterdik. Bu konuda üniversitemizin psikolojisini ve genel atmosferini sarsacak bir durum olmadı” ifadelerini kullandı.

Akreditasyon hedefimize ulaşacağız

Sakarya Üniversitesi’nde bulunan tüm programların akreditasyonu hedeflerinin devam ettiğini dile getiren Rektör Elmas, şu anda 70’e yakın programdan 49’unun akreditasyonunun gerçekleştiğini, İşletme, Eğitim ve Siyasal Bilgiler fakültelerinin akreditasyon süreçlerinin ise devam ettiğini söyledi. Akreditasyonun eğitim-öğretimin kalitesini belirleyen ve sonuç odaklı bir süreç olduğunu kaydeden Elmas, “Şu anda Türkiye’de en çok akredite olmuş programa sahip üniversiteyiz. Programlarımızın akreditasyonu ile ilgili bilgi ÖSYM’de ve kılavuzunda da görünüyor. Öğrencilerimize kazandırdığımız bilgi ve becerilerin ölçülmesi konusunda da önemli projeler yapıyoruz. Dünya artık akreditasyon konusunda eğitim-öğretimin verilme biçimi ile öğrenme yöntemleri ve öğrenmenin geldiği nokta üzerinde duruyor” ifadelerini kullandı.

Öğretim üyelerinin de değerlendirmeden geçmesi için çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Elmas, sözlerini şöyle sürdürdü: “Disiplinlerarası lisansüstü programlarımız açılmaya devam ediyor. Uluslararası ortak programlarımız var. Yabancı öğrenci sayısı hedefimizi 2018 yılı için 5 bin olarak belirlemiştik. Şu anda 3 bin 800 yabancı öğrencimiz var. Hedefimizi tutturacağız. Yeterli sayıda öğretim üyesi olmaması nedeniyle öğrenci-öğretim üyesi oranımız biraz fazla. Avrupa Kalite Ödülü 2018 yılı hedeflerimiz arasındaydı, ancak geçen yıl aldık. Kişi başı yayın sayısı hedeflimiz olan 0,8 rakamına bu yıl sonu itibariyle ulaşmış olacağız. 2014 yılında bu rakam 0,5 idi. Burada yapılan teşvikler ve uygulamaların da büyük önemi var. İndeksli yayın sayısında da hedefimize yaklaşırız diye düşünüyorum.”

Sonuç odaklı çalışmalıyız

Sakarya Üniversitesi’nin Türkiye ve dünya sıralamalarında da hızla yükseldiğine dikkat çeken Elmas, “Türkiye sıralamasında 2011’de 70. sıralardaydık. Üniversite sayısı yüzde 50 artmasına rağmen şu anda 30’lara geldik. 20’lere gelmeyi hedefliyoruz. Girişimcilik endeksi sıralamasında 3 sene önce yoktuk. Şu anda 24’deyiz. 15’inci sırayı hedefliyoruz. Bu konuda gayret gösteren tüm hocalarımızı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Tüm dünyada araştırma merkezlerinde artık neler yapıldığının sorgulandığını ifade eden Elmas, Sakarya Üniversitesi bünyesinde kurdukları araştırma merkezlerinin de sonuç odaklı çalışmalarını istediklerini söyledi.

Konuşmanın ardından ise ödül törenine geçildi. Ödül alan akademisyenlere 2016 Eğitim Alanında Mükemmellik Ödülleri ve 2016 yılı içerisinde TÜBİTAK projesi onaylananlara belgeleri takdim edildi. Toplantıda son olarak emekli olan akademisyenlere, bu güne kadar yapmış oldukları hizmetler dolayısıyla belgeleri takdim edildi.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi’nde, 2016, yılının, son, akademik
Bu haber toplam 2309 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free